Adámek versus Ivánek: Co vám hrozí za úplatek 200 000 Kč

Luděk Mádl Zuzana Hronová Luděk Mádl, Zuzana Hronová
9. 11. 2012 5:00
O doživotních trestech práce ve fotbale Ivan Hašek jen mluvil, ale neprosadil je
Ivan Horník, hlavní tvář korupční aféry z roku 2004, vyhlíží své nástupce...
Ivan Horník, hlavní tvář korupční aféry z roku 2004, vyhlíží své nástupce... | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - "Tak je tam čtyřicetník za vítězství a dvacetník za kříž," hlásil před osmi lety neohroženě do telefonu Ivan Horník, tehdy manažer Viktorie Žižkov.

To když šel takzvaně štěstíčku naproti a připravoval si rozhodčí, mu pomohli v jeho boji o záchranu Viktorie v lize.

Doba pokročila. Na kalendáři máme listopad 2012 a rozhodčí Tomáš Adámek před pár dny oznámil fotbalové asociaci, že se nechal sumou 200 000 korun uplatit, aby v utkání v Jablonci zařídil vítězství Viktorie Plzeň.

Utajovaný obsah Adámkova prohlášení prozradily deníku Aktuálně.cz dva velmi dobře informované zdroje (více zde).

Vyšší relace úplatků i sazby trestů

Co se za tu dobu změnilo? 1) Finanční relace, ve kterých se uplácí, alespoň pokud můžeme soudit z Adámkových slov. 2) Výše trestů, která korupčníkům hrozí. Tady se zpřísnil jak trestní zákoník, tak zejména disciplinární řád FAČR.

"Já mám na to kilo, tak dám třicetník tomu (delegátovi) Vlčkovi a sedmdesát tobě," zaznamenaly před lety policejní odposlechy Horníkovu nabídku jednomu z rozhodčích.

"Poslouchej, mezi nama, Roman, dvě nuly," pyšnil se zase vítkovický ředitel Hruboň v rozhovoru s Romanem Berbrem, že má na zápas v Mostě stotisícový úplatek.

Adámkovo udání ovšem nyní hovoří o tom, že ho uplatili vyšší sumou, než v horníkovských časech bývala v kraji zvykem, konkrétně částkou 200 000 korun.

Hrozí dva tresty: od fotbalu a od soudu

Ještě jedno srovnání: Znalci kapříkové aféry dobře vědí, že v časech největší Horníkovy slávy bylo zvykem zainteresovávat nejen hlavního rozhodčího, ale i asistenty či delegáty.

A Adámek psal ve své zprávě potvrzené notářem výhradně o sobě. Své kolegy, s nimiž zápas řídil, nijak nezmínil.

Jak se k aféře vyjádřili Adámkovi asistenti z inkriminovaného utkání Emanuel Marek s Drahoslavem Handlířem a co k věci řekl, či spíš neřekl čtvrtý sudí Pavel Býma čtěte zde.

Obsah Adámkova prohlášení nyní zkoumá policie, na případ se chce vrhnout i disciplinární komise FAČR.

Pokud by se Adámkova slova ukázala jako pravdivá a jeho výpověď se potvrdila, čekal by aktéry celého případu dvojí trest: jeden u soudu za úplatkářství, druhý u disciplinární komise FAČR za "nesportovní a nekalé ovlivňování průběhu utkání, soutěže apod."

O doživotí Hašek mluvil, ale nezavedl ho

Započněme naše srovnáváníní možných trestů na té fotbalové linii, na půdě disciplinárky FAČR.

Horník ve své době dostal od "fotbalu" maximální trest podle tehdy platného disciplinárního řádu: vyměřili mu pokutu 100 000 korun a zakázali na 2 roky pracovat ve fotbale.

Disciplinární řád od té doby přitvrdil. Rozhodčího Tomáše Adámka může nyní fotbalová asociace potrestat až 15 lety zákazu činnosti a pokutou až do výše 500 000 korun.

Někdejší předseda Ivan Hašek sice v rámci své proklamované antikorupční strategie hovořil o doživotních zákazech práce ve fotbale, jenže nic takového se v řádech nakonec neobjevilo.

Není členem FAČR = trest mu nehrozí

Zato fotbal upravil ve stanovách jiné paragrafy a mnohem precizněji upravil status členství. Od letoška je zcela jasné, kdo je a kdo není členem FAČR - a tedy i to, koho fotbalová disciplinárka může nebo nemůže trestat.

A právě tahle relativní novinka, zavedená do praxe v letošním roce může hrát do not muže jménem Martin Svoboda.

Právě tento bývalý funkcionář Čáslavi či Táborska je totiž podle informací Aktuálně.cz mužem, o němž Adámek ve své "zpovědi" napsal, že jej zkorumpoval.

"Vtip" je v tom, že Martin Svoboda nyní funguje na volné noze, není zaměstnancem či představitelem žádného klubu. A nejen to. "Nejsem členem Fotbalové asociace ČR," potvrdil osobně deníku Aktuálně.cz.

Co to znamená? Že fotbalové orgány na něj takříkajíc nemohou.

Svoboda: Adámka jsem neuplácel

"Osobu, která není členem FAČR, můžeme pozvat jako svědka. A záleželo by na ní, zda by přišla, nebo ne. Osobu, která není členem FAČR, každopádně nemůžeme trestat nebo její svědectví vymáhat," vysvětluje Jiří Golda, předseda disciplinární komise FAČR.

Ten samozřejmě mluví obecně, nikoli v přímé souvislosti se Svobodou. FAČR totiž slíbil policii, že přinejmenším po dobu dvou týdnů osoby z Adámkova prohlášení neztotožní a popisované události neupřesní.

"To ani nevím, že by mě nemohli trestat. Ale já mám čisté svědomí, pana Adámka jsem neuplácel," říká jednoznačně Martin Svoboda.

Před případným vyšetřováním policie a orgánů činných v trestním řízení pochopitelně žádné takové "krytí" nemá. "Ale nikdo z policie se mi neozval," řekl Martin Svoboda deníku Aktuálně.cz včera v podvečer.

Klubům hrozí vyloučení a 10 milionů pokuty

Zůstaňme ale ještě chvilku na fotbalové půdě. Možný trest by se pochopitelně mohl vznášet i nad Viktorií Plzeň, pokud by se prokázalo, že údajný korupčník Martin Svoboda jednal na její objednávku.

Obecně může být jakýkoli klub asociací potrestán až desetimilionovou pokutou, odpočtem  až dvaceti bodů z tabulky, případně vyloučením ze soutěže.

UEFA navíc kluby ocejchované disciplinárním trestem za korupci nepouští do svých soutěží.

Viktoria Plzeň ale razantně odmítá, že by měla s Martinem Svobodou, potažmo s nějakým uplácením rozhodčího Adámka cokoli společného.

Ale pojďme se už z fotbalové říše podívat i do soudních síní. Co se za těch několik let od "ivánkovských" časů změnilo v otázce úplatkářství zde?

Podmínečné tresty jako za Horníka?

I trestní zákoník zpřísnil sazby trestů. Za přijmutí úplatku bývaly maximálně tři roky vězení, od ledna může soud zkorumpovaného poslat za katr až na čtyři roky.

Ten kdo úplatek nabízí, pak riskuje dva roky kriminálu.

Přísnější sazby jsou uvaleny na úplatkářské trestné činy, které někomu mohou přinést značný prospěch. Ale to asi nebude případ spojený s fotbalovým zápasem a sumou 200 000 korun.

Zákon zmiňuje až desetiletou sazbu, kdyby se prokázalo, že k uplácení došlo v rámci organizované skupiny.

Ivan Horník stejně jako všichni další potrestaní funkcionáři, rozhodčí či delegáti odešli před lety od soudu s podmíněnými tresty.

Pokud by se potvrdila pravdivost obsahu Adámkovy výpovědi, je vysoce pravděpodobné, že i tady by nejspíš přišel trest podmíněný.

Vězení za korupci? Starosta, senátor...

Byť i za korupci už soudci do vězení zločince posílají. Většinou však jde o kauzy, v nichž "létaly" dramaticky vyšší sumy a hlavně měly tyto případy významnější celospolečenský dosah.

Tak například bývalý senátor Alexandr Novák (ODS) měl vzít úplatek za prodej plynárenských a energetických akcií německé společnosti VNG. V jeho kauze šlo o 43 milionů korun.

Novák "vyfasoval" čtyři roky vězení a pětimiliionovou pokutu.

Bývalý starosta Brna-Žabovřesk Aleš Kvapil a někdejší tajemník Radovan Novotný zaes měli žádat úplatek čtyři miliony, pak dva a nakonec milion korun za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Štolpovi stavební povolení.

Oba obžalovaní dostali čtyři roky vězení a vyměřili jim vysoké pokuty.

Vězení i za korupční padesátikoruny

Ale pozor. Do vězení už soud obžalovaného z korupce poslal i za skutek, který je oproti výše popsaným na první pohled výrazně méně závažný.

Milan Furda, vedoucí odboru dopravy radnice v Kostelci nad Orlicí, byl totiž odsouzen ke třem letům vězení za to, že zhruba půl roku přijímal úplatky při přihlášení či zápisu změn do registru vozidel.

Podle spisu se dopustil zhruba šesti desítek skutků, když přijímal úplatky od 50 Kč do 1000 korun. Celkem podle obžaloby získal necelých 20 000 korun.

A že za to půjde na tři roky do vězení, už mu potvrdil i krajský soud.

Horník už ve fotbale zase pracoval

Horníkův advokát Tomáš Sokol před lety stavěl obhajobu svého klienta na myšlence, že fotbal není věcí veřejného zájmu a úplatky s ním spojené tedy vlastně nelze trestat jako korupci, tak jak ji zná trestní zákoník.

Takovou argumentaci tehdy soudy nevyslyšely. Pokud se ukáže, že jsou Adámkova slova o úplatku pravdivá, fotbalová korupce se tedy do soudních síní zase navrátí.

Připomeńme si ještě, jak u soudu dopadl zmiňovaný Ivan Horník: Soudkyně Markéta Polanecká mu vyměřila sedmiměsíční podmínku, pokutu 900 000 korun a desetiletý zákaz působení ve fotbale.

Po pěti letech si pak Horník zažádal o prominutí zbytku tohoto zákazu a Polanecká mu vyhověla. Horník pak několik měsíců působil jako sportovní ředitel v třetiligovém Chomutově, ale už tam svoje angažmá ukončil.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy