Extralize chybí kvalitní cizinci. Jsme tu izolovaní, hořekuje GM Liberce

Cizinci v extralize: Hvězdy NHL, lotyšský nájezd i "exoti"
A ještě jednou Plzeň. Zlý muž Plzně Ryan Hollweg má na svém kontě slušných 228 odehraných utkání NHL, v nichž dostal 349 minut.
V té samé sezoně jako Rask na západě Čech se v Liberci mihl křídelní útočník Wayne Simmonds, jenž v dresu Kanady vyhrál juniorské mistrovství světa.
A ještě jedna posila z posledního lockoutu. České Budějovice tehdy na plných 21 utkání posílil kanadský obránce Andrew Ference.
Na podzim 1999 využily Pardubice nejen licitování o smlouvě Patrika Eliáše, ale také jeho spoluhráče z New Jersey Brendana Morrisona. Odehrál šest zápasů, v nichž dal pět branek. A to ještě jako "dárek" Eliášovi absolvoval dva duely v dresu Třebíče v druhé nejvyšší soutěži. Zobrazit 30 fotografií
Foto: Václav Samek
Daniel Poláček Daniel Poláček
12. 11. 2015 11:27
Cizinci v hokejové extralize stále přibývají, ale v porovnání s Evropou je jich málo, především těch kvalitních. "Strašně rádi bychom měli v týmu třeba nějakého Švéda, Fina nebo Švýcara, ale ty skutečně špičkové tady nejsme schopní zaplatit," říká Ctibor Jech, generální manažer Liberce.

Praha – Hokejové kluby z Česka zanechaly v letošní Lize mistrů úspěšnější otisk než před rokem, ale ve čtvrtfinále znovu chybějí. Pavoukem opět suverénně kráčí zástupci Švédska a Finska. Tentokrát k nim přibylo i Švýcarsko. Úspěšné jsou tedy kluby ze zemí, kde ve velkém spoléhají na výpomoc ze zahraničí.

"Nám mezinárodní kontakt schází. Kluby, které nás přehrávají v Lize mistrů, jsou protkané špičkovými zahraničními hráči, kteří přinášejí nejen kvalitu, ale i odlišný přístup, určitý charakter. Ve světě jde o běžný princip. My jsme od těchto věcí izolovaní," říká pro Aktuálně.cz Ctibor Jech, generální manažer Liberce.

Bílí Tygři zanechali v mezistátním zápolení dobrý dojem. V osmifinále nalákali do své arény přes sedm tisíc lidí, čímž vytvořili tuzemský rekord (více ZDE), a Davos rozhodně nenechali postoupit snadno.

Extraliga zaostává za Evropou

Vedoucí mužstvo extraligy spoléhalo na rozdíl od švýcarského týmu takřka jen na domácí hráče, s výjimkou tří Slováků. Důvodem jsou finance. "My bychom do týmu rádi dostali cizince, ale ve špičkové kvalitě, aby vytvořili konkurenci našim hráčům, kteří by museli více bojovat o svoji pozici," vysvětluje Jech. "Extralize by to určitě prospělo."

Počet zahraničních posil v extralize pozvolna přibývá. Oproti stavu na začátku tisíciletí je jich zhruba dvakrát víc, letos už přes osmdesát. V porovnání s nejkvalitnějšími národními ligami v Evropě to však není mnoho:

Liga Zastoupení cizinců
DEL (Německo) 46 %
SHL (Švédsko) 30 %
NLA (Švýcarsko) 25 %
Extraliga (Česko) 18 %
Liiga (Finsko) 15 %

A hlavně – bez Slováků, kteří se mnohdy narodili ještě ve společném státě a někteří je za cizince nepovažují, nastupuje v české nejvyšší soutěži jen něco málo přes pět procent hráčů ze zahraničí. Extraliga je přitom štědrá, každý klub si může cizinců pořídit neomezeně, jen do zápasu jich může nasadit maximálně šest. Řada týmů toho však nevyužívá, včetně Liberce.

"Prvotřídní cizinci? Vyjdou dráž než tabulky"

"Strašně rádi bychom měli v týmu třeba nějakého Švéda, Fina nebo Švýcara, ale ty skutečně špičkové tady nejsme schopní zaplatit. Domluvíme se akorát s některými hráči ze Slovenska, kteří mají kvalitu nebo předpoklad, že jednou kvalitní budou," tvrdí Ctibor Jech a zamýšlí se: "Jsme v regionu blízko hranic a Němci nám sem často jezdí na hokej. Rádi bychom tady měli špičkového hráče z německé reprezentace, se kterým by se tito diváci ztotožnili mnohem víc."

Lesku světových hvězd se fanoušci Tygrů mohli nabažit před třemi roky. Při zámořské výluce oblékli liberecký dres Kanaďané Wayne Simmonds a Chris Stewart, byť jen krátce. "U nich byl problém v tom, že čekali, kdy se rozjede NHL a spíš si užívali čas a pohodu, kterou jsme jim byli schopni připravit. S hokejem nám moc nepomohli," přiznává 66letý manažer.

Další hokejisté zpoza oceánu se na severu Čech mihli jen při zkoušce, jelikož trenéry neupoutali kvalitou. A ti prvotřídní se klubům podle Jecha nevyplatí, přestože se za ně nemusí platit tabulkové odstupné: "Když cizince přivádíte, jsou s tím spojené náklady. Nejde jen o plat, ale také o bydlení, automobil, letenky a další věci. Na tohle jsou jinde v Evropě zvyklí. Myslím, že tabulky vyjdou levněji, protože minimálně část toho odstupného pak můžeme získat zpátky. Jestliže získáme hráče, u kterého musíme platit tabulky, chceme ho podepsat minimálně na tři roky, aby to mělo nějaký smysl."

Mladí hráči z Česka málo dřou

I když se extralize vyhýbá zahraniční špička, cizinců obecně přibývá. Z prostého důvodu. Když kluby chtějí sáhnout po kvalitním tuzemském hokejistovi, mají stále omezenější výběr. Starší hráči postupně míří do důchodu a není dost mladíků, kteří by je dokázali nahradit.

"Je jich málo a také nejsou ochotní trpělivě pracovat v nižší soutěži, aby se tu nejvyšší připravili. Taky je problém, že nikdy nebyl vyřešen přechod mezi juniorským a dospělým hokejem," podotýká Miroslav Vaněk, generální manažer Karlových Varů.

"Dnešní generace není úplně taková, že by se o věci rvala. Chtěla by je mít, ale za vším je hodně práce. V hokeji to platí obzvlášť," přidává Ctibor Jech, věří ovšem v lepší budoucnost: "Myslím si, že i v tomhle směru se věci mění. Zase se vrátí doba, kdy kluci, kteří vyrostou v našich klubech, budou špičkoví v evropském a světovém hokeji."

 

Právě se děje

Další zprávy