Liberec má divácký rekord, ale s Davosem padl. Byli jsme ustrašení, řekl kouč

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 11. 2015 12:57
Do Liberce dorazilo na hokejovou Ligu mistrů 7 148 diváků. Tolik lidí na novou mezinárodní soutěž v Česku ještě nikdy nepřišlo. Bílí Tygři však ve výtečné atmosféře podlehli švýcarskému Davosu 3:5. "Nechci urážet naši ligu, to chraň bůh, ale protivník byl na jiné úrovni, než jsou ligoví soupeři, i když ne všichni," přiznal po utkání kouč Severočechů Filip Pešán.
Hráči Davosu oslavují vstřelený gól na ledě Liberce v osmifinále Ligy mistrů.
Hráči Davosu oslavují vstřelený gól na ledě Liberce v osmifinále Ligy mistrů. | Foto: ČTK

Liberec - Hokejová Liga mistrů: soutěž, která české publikum nezajímá. Dosud omílané tvrzení narazilo v úterý na silný protiargument. V Liberci vidělo osmifinálový duel s Davosem 7 148 diváků, tedy takřka vyprodaná hala.

Tolik lidi na Ligu mistrů v Česku ještě nikdy nepřišlo. Podobný zájem nevzbudil v domově Bílých Tygrů ani stávající ročník extraligy.

Arény dalších českých měst v úterý příliš nebouřily. Klání Sparty a známého Kärpätu zhlédlo necelých 4 600 fanoušků, do Litvínova jich na osmifinále proti Frölundě, aktuálně nejlepšímu klubu Švédska, přišlo jen něco málo přes tisíc.

Ano, Liberci pomohlo zvýhodněné vstupné (nikdo za lístek nedal víc než sto korun, permanentkáři měli vstup zadarmo), nicméně to platilo i v předchozích, mnohem méně navštěvovaných zápasech Tygrů. Dá se tedy říct, že Davos – poslední šampion Švýcarska – skutečně vzbudil zájem.

Divil se i kapitán a ikona slavného celku Andres Ambühl: "Opravdu pěkná návštěva, na zápasy Ligy mistrů obvykle nechodí tolik lidí. V takovéhle atmosféře se hned hraje jinak."

"Ze soupeře jsme měli vykulené oči"

Severočeši však početné publikum netěšili, alespoň zpočátku. Mužstvo hrající odlišným stylem a složené i z několika švýcarských reprezentantů je znervóznilo. "Měl jsem pocit, že Liberec se nás na začátku zápasu bál," řekl novinářům slovenský bek Ján Brejčák, jeden ze šesti cizinců v Davosu.

Hráči Bílých Tygrů to nevyvraceli, třeba forvard Branko Radivojevič přiznal: "Tolik chyb jako v první třetině jsme neudělali snad za celou sezonu.“

Za fráze se neschovával ani liberecký kouč Filip Pešán. "Souhlasím, že na začátku zápasu jsme ze soupeře měli respekt," pronesl na tiskové konferenci. "Nechci urážet naši ligu, to chraň bůh, ale protivník byl na jiné úrovni, než jsou ligoví soupeři, i když ne všichni. Měli jsme trošku vykulené oči z toho, jak soupeř hrál. Sice jsme tlačili, ale taky jsme byli trošku ustrašení."

Pešán: Stále máme vysoké šance

Radivojevič dodal: "Potkali jsme jedno z nejlepších mužstev v Evropě. Bylo to vidět. Hrají moderní hokej, po získání puku jdou v pěti dopředu, takže člověk si musí dávat větší pozor a nikdy nevypustit hru dozadu."

V prvních deseti minutách to Liberečtí nezvládli, a tak hleděli na nepříznivý stav 0:2, který už nezvrátili. Potupu však nedopustili a na další góly protivníka vytrvale odpovídali. Poslední trefu na 3:5 přidal 38 sekund před koncem Michal Řepík.

"Důležitá branka, myslím si, že u soupeře pořád máme docela vysokou šanci," říká trenér Pešán před úterním kláním ve Švýcarsku. Z českých klubů to však Severočeši budou mít nejtěžší, Sparta i Litvínov domácí zápasy vyhrály.

Radivojevič: Ve slovenském hokeji by se mělo něco změnit

Po utkání s Davosem se Liberečtí na dlouho zavřeli do šatny, kde řešili zejména organizační věci směrem k reprezentační přestávce. Při ní si užije volno Branko Radivojevič, jenž patří k takřka padesáti hráčům, kteří národní tým bojkotují, aby donutili dlouholetého svazového funkcionáře Igora Němečka k vyhlášení nových voleb šéfa svazu.

"Já už jsem v reprezentaci skončil, ale podporuji skupinu hráčů, kteří stojí proti vedení slovenského hokeje. Jsem za to, aby se po sezoně vyhlásily nové volby, protože ty poslední podle mě byly neregulérní," řekl Radivojevič po utkání a nepřímo prozradil, že v červnových volbách stál za Richardem Lintnerem: "Něco by se mělo změnit, aby se slovenský hokej ubral správným směrem."

Rozhovor s Lintnerem nejen na téma krize ve slovenském hokeji můžete číst ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy