Praha - Měl to být zlatý hřeb úvodního dne na hrách ve Vancouveru. Jenže kvůli nepřízni počasí byl sjezd mužů přeložen ze soboty na pondělí.
Otázka dne tedy zní: Dočkají se diváci dnes od 19:30 SEČ nejsledovanějšího (s výjimkou hokejového turnaje mužů) závodu her, nebo bude kvůli mlze či dešťové přeháňce opět odložen?
Královská disciplina nabízí očekávaný duel - Didier Cuche proti všem. Ani za dob Hermanna Maiera nebyl favorit sjezdu tak jasný.
Čtěte také: Déšť ve Whistleru: Bere dolary i favoritům medaile
Švýcarský veterán totiž ovládl ve Whistleru oba tréninky (ten první byl ale nekompletní), ale především i letošní sjezd na slavném Hahnenkammu.
Při neúčasti úřadujícího mistra světa ve sjezdu Kanaďana Johna Kucery navíc bude jako druhý muž závodu z Val d´Isere plnit ve Whistleru jeho roli.
Počasí může určit vítěze jako v biatlonu
Jenže je tady jedno velké ale. A tím je počasí během závodu. Všechny předpoklady by mohly být roztrhány na kusy, pokud se počasí ke sjezdařům zachová tak jako v neděli k biatlonistům.
Ve sprintu mužů se po dojezdu první desítky závodníků spustila dešťová a po ní sněhová přeháňka. Šance dalších závodníků na úspěch se kvůli tomu rovnaly nule.
Je tedy možné, že i sjezd bude mít svého Jaye (Vincent - vítěz biatlonového sprintu), tedy muže, který překvapivě triumfoval hned ve svém prvním olympijském závodě.
Výhodu nižšího startovního čísla mají ve sjezdu například americký bouřlivák Bode Miller či lichtenštejnský veterán Marco Büchel. Naopak Cuche pojede až 22., z adeptů na medaili jako jeden z posledních.
Ovšem i kdyby měli sjezdaři ideální počasí, na tři kilometry a sto metrů dlouhé sjezdovce se může zrodit řada překvapení. Závodníci minulý týden upozorňovali na to, že ve vrchní části je trať zmrlá, kdežto dole je měkká a nekvalitní.
V takovém případě by spíš než umění sjezdařů rozhodovalo umění jejich servismanů.
Cuche chce zlomit tradici outsiderů
Proti favoritům navíc stojí i statistiky. Na čtyřech z posledních pěti olympiád vyhráli outsideři, jen v roce 2002 v Salt Lake City triumfoval favorizovaný Rakušan Fritz Strobl.
V roce 1992 v Albertville překvapivě triumfoval Rakušan Ortlieb, o dva roky později všechny zaskočil Američan Moe a v Naganu 1998 Francouz Cretier. Naposledy v Turíně způsobil šok jeho krajan Déneriaz.
Pětatřicetiletý Cuche, který získal z olympijských her jen jediné stříbro v super-G v Naganu a sjezd na vrcholné akci ještě nikdy nevyhrál, však chce tradici outsiderů zlomit.
"Cítím se teď vážně dobře. I tratě jsou hezké, jen by mohly být trochu tvrdší. Každý mě vidí se zlatem kolem krku, ale za patnáct let ve vrcholovém lyžování vím, že stát se může úplně všechno. Rozhodnou necelé dvě minuty, je to buď, a nebo," řekl před závodem.
Vyhrát však budou chtít i jeho silní krajani Carlo Janka, Didier Defago a Ambrosi Hoffmann. Rakušané věří Michaelu Walchhoferovi, Američané zase vzhlížejí k Bodemu Millerovi a Norové k vládci loňské sezony Axeli Lundu Svindalovi.
Domácí Kanaďané sázejí na Manuela Osborna Paradise, který je za Cuchem a Jankou na průběžném třetím místě letošního hodnocení sjezdu ve SP. Druhým a třetím místem v trénincích překvapil jeho krajan Robbie Dixon.
Do akce se chystají i čtyři Češi - specialista na rychlostní disciplíny Petr Záhrobský, univerzál Ondřej Bank a slalomoví specialisté Kryštof Krýzl a Filip Trejbal, kteří si chtějí vyzkoušet trať sjezdu před úterní superkombinací.