Peking - Čína se stává sportovní supervelmocí. Pracuje na tom již dlouho a systematicky. Přes deset let tvrdě připravuje ve svých centrech budoucí olympioniky, nábory provádí v útlém věku.
Jedním ze zlomových okamžiků měl být rok 1993, kdy Peking soupeřil se Sydney o olympijské hry s magickým letopočtem 2000.
Těsně však podlehl, dočkal se až v roce 2001, kdy mu bylo přiklepnuto pořádání olympiády 2008.
Hektická příprava sportovců vypukla naplno. Mnoho talentů dorostlo již pro Atény 2004.
Čtěte také: Čína a její atletický smutek: Liou Siang odkulhal
V generálce na domácí vyvrcholení Čína předvedla nejúspěšnější představení pod pěti kruhy.
Její borci v Řecku vybojovali 63 medailí, z toho 32 zlatých.
Úkol splněn. Co bude dál?
V Pekingu toužili tuto sbírku překonat a ovládnout pořadí národů. V počtu zlatých, které jsou pro pořadí národů klíčové, se jim to povedlo již krátce po první polovině Her.
Momentálně vlastní už 39 zlatých, 14 stříbrných a 14 bronzových medailí, celkem 61 cenných kovů.
Velice nadějně to vypadá i s celkovým vítězstvím.
V Aténách Číňané jen těsně podlehli Spojeným státům americkým, které tehdy vydolovaly 36 zlatých.
V Američané za domácími sportovci značně zaostává. Na stupních vítězů již sice její reprezentanti stáli v 65 případech, jenže jen devatenáctkrát na nejvyšším stupínku. Kromě toho jim patří ještě 21 stříbrných a 25 bronzových.
A to již Číňané přežili plavecké medailové žně Ameriky, včetně Phelpsova galapředstavení, aniž by se na trůně národů byť jen trochu zakývali. USA přitom vylovily z Vodní kostky celkem 12 zlatých.
Zaútočí USA v atletice?
Poslední šance Američanů zaútočit na čínské pozice se nabízí v atletice.
Čína v královně sportů ještě stále zaostává, o své největší eso, překážkáře Liou Sianga, navíc přišli již na začátku rozběhu.
Jenže ani USA nezačaly ideálně. Kvůli zranění dopadl stejně jako Liou i americký závodník na 110 m překážek, Terrence Trammell.
V tradičně silných sprintech, zdá se, dominují spíše Jamajčané a v další někdejší americké superdisciplíně, skoku dalekém, se žádnému z reprezentantů USA nepodařilo kvalifikovat do finále. Takovýto kolaps v dálce ještě Američané nepamatují.
Ani očekávané zlato v kouli mužů nepřišlo. Silnému americkému trojlístku ho sebral Polák Majewski.
Zdá se, že Čína doma zažije obrovský triumf a ovládne svět sportu, byť se očekává, že druhou půlku olympiády budou mít domácí sportovci mnohem slabší než tu první.
Co předvede Čína v Londýně 2012?
V Londýně 2012 se má svět na co těšit, pakliže země draka ještě zapracuje na slabších disciplínách jako atletika či plavání.
Že na to má potenciál lidský, finanční i metodický, již dokázala třeba ve veslování.
Zatímco na OH v Aténách nezískali čínští veslaři jedinou medaili, loni v létě již ovládli pořadí národů při Světovém poháru v Amsterdamu.
Konečný účet? Pět zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové.
Také v slabším plavání se již Číňané na domácích Hrách dočkali dříve nevídaných triumfů - zlata i světového rekordu.
Otázkou ovšem je, zda čínská vláda vyčlení na přípravu před Londýnem 2012 tolik finančních prostředků jako na domácí akci, která měla být demonstrací moci, dominance a úspěchu.
Velkolepé představení se dá opět čekat od domácích. Britové totiž pilně ladí na Londýn. V Pekingu nasbírali již 11 nejcennějších kovů a zažijí zřejmě neúspěšnější Hry ve své historii.