19. 2. 2010 22:40
1.Björgenová(Nor),2.Haagová(Švéd),3.Kowalczyková(Pol)
Marit Björgenová
Marit Björgenová | Foto: Reuters

Praha - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová je dosavadní suverénkou her ve Vancouveru. Po bronzu v závodě na 10 kilometrů volně a zlatu v klasickém sprintu vyhrála i skiatlon na 2x7,5 kilometru.

S třemi medailemi se tak stala nejlepší sportovkyní her.

Na druhém místě skončila díky úspěšnému finiši Švédka Anna Haagová, třetí místo získala o špičku boty Polka Justyna Kowalczyková, která má už stříbro ze sprintu.

Statečná Majdičová: Ač zraněná, urvala ve sprintu bronz
Železná Majdičová má zlomená žebra. Na olympiádě končí

Smůlu má Norka Kristin Steiraová, která po prohraném finiši s Kowalczykovou skončila opět čtvrtá. Těsně pod stupni vítězů skončila už třikrát na hrách v Turíně.

Už během úvodního kola nestačila ostrému tempu, které v klasice diktovala právě Björgenová, obhájkyně zlata z Turína Estonka Kristina Šmigunová-Vähiová a ještě před přezouváním odstoupila ze závodu.

Do přezouvacího depa dojela jako první s velkým náskokem sedmičlenná skupina, jejíž tempo diktovala i v bruslení Björgenová. Počet soupeřek se díky jejím nástupům snižoval a před závěrečným kopcem se snížil na tři.

A právě v posledním stoupání setřásla i zbylé soupeřky a v poklidu si dojela pro další medaili.

Trojice Haagová - Kowalczyková - Steiraová přijela do cílové rovinky bok po boku. Nejvíce sil měla nejmladší z nich, Haagová, a tak se rozhodovalo "jen" o bronzu. Cílová fotografie rozhodla pro vedoucí ženu Světového poháru Kowalczykovou.

Nejlepší Češkou byla Kamila Rajdlová na 23. místě, která "bodovala" 25. místem i na desítce. Eva Nývltová obsadila 51. místo, Ivana Janečkova nakonec nestartovala kvůli zdravotním problémům.

1. Björgenová (Nor.) 39:58,1, 2. Haagová (Švéd.) -8,9, 3. Kowalczyková (Pol.) -9,3, 4. Steiraová (Nor.) -9,4, 5. Saarinenová (Fin.) -42,5, 6. Johaugová (Nor.) -51,9, 7. Longaová (It.) -1:04,1, 8. Kallaová (Švéd.) -1:20,4, 9. Follisová (It.) -1:23,5, 10. Rennerová (Kan.) -1:39,8, ...23. Rajdlová -2:28,4, 51. Nývltová -4:54,7.