SP v biatlonu • Kontiolahti • 13:15

Vytrvalostní závod žen

Konečné pořadí:

1. Hanna Öbergová, SWE (1) - 43:53.8
2. Ingrid Landmark Tandrevoldová, NOR (0) +36.5
3. Liza Vittozziová, ITA (1) +39.7
...
7. Markéta Davidová, CZE (2) +1:37.6
22. Tereza Voborníková, CZE (1) +3:18.8
39. Eliška Václavíková, CZE (1) +4:35.0
54. Jessica Jislová, CZE (3) +6:09.1
79. Lucie Charvátová, CZE (7) +9:15.5

Hezké odpoledne, vítejte u on-line přenosu z vytrvalostního závodu biatlonistek v rámci Světového poháru z Kontiolahti. Závod začíná ve středu 30. listopadu v 13:15.

Nová sezona Světového poháru v biatlonu se rozběhla včerejším mužským vytrvalostním závodem na 20 kilometrů. Dnes čeká 15 kilometrů dlouhý individuál ženy.

Na trať ve finském Kontiolahti vyrazí postupně i pět Češek. Jako první Jessica Jislová (číslo 24, start ve 13:27), pak Markéta Davidová (28, 13:29), Tereza Voborníková (41, 13:35:30), Lucie Charvátová (54, 13:42) a Eliška Václavíková (94, 13:57:30).

Včerejší závod mužů opanoval Švéd Martin Ponsiluoma. Nejlepší z Čechů Michal Krčmář vstoupil do nového ročníku solidním třináctým místem.

Na startu ženského závodu dnes chybí dvě zvučná jména dvou posledních vítězek Světového poháru, Norky Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová. Nadále platí kvůli válce na Ukrajině zákaz pro ruské a běloruské závodnice.

Do závodu vyrazí nakonec 91 biatlonistek. Původně jich mělo být 96, ale u pěti závodnic svítí v systému zkratka DNS, čili "nebude startovat". Hned s jedničkou se vydá na trať jedna z favoritek, Italka Dorothea Wiererová. Dále nechybí švédské sestry Elvira (16) a Hanna (31) Öbergovy, Rakušanka Lisa Theresa Hauserová (18) nebo Němka Denise Herrmannová-Wicková (11).

Šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář je na prahu nové sezony vyloženě optimistický. O Markétě Davidové, desáté ženě minulého ročníku SP, řekl, že "vykazuje výkonnost nejvyšší úrovně a máme se v jejím podání na co těšit".

Před rokem v Östersundu otevřela Davidová sezonu právě ve vytrvalostním závodu vítězstvím. V lednu v Anterselvě skončila v druhém individuálu šestá, což ji v celkovém hodnocení disciplíny stačilo k zisku malého křišťálového glóbu. Češka se tak i dnes řadí mezi favoritky. Také na olympiádě v Pekingu byla pětadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou v tomto závodě šestá.

Novým členem českého týmu se stal i bývalý střelec Matt Emmons.

Pro úplnost připomeňme, že vytrvalostní závod zahrnuje čtyři střelecké položky (ležka, stojka, ležka, stojka) a za každý netrefený terč se závodnicím přičítá trestná minuta.

Závod právě odstartoval.

Na trati už jsou Italka Dorothea Wiererová, vítězka vytrvalostního závodu v Kontiolahti z roku 2020, Švýcarka Elisa Gasparinová a Linn Perssonová ze Švédska. Na úvod velmi silná trojka.

Startují další závodnice, třeba se sedmičkou favorizovaná Francouzka Anais Chevalierová-Bouchetová, stříbrná medailistka z Pekingu v této disciplíně.

Zajímavý údaj z prvního mezičasu ve vzdálenosti 1,3 kilometru od startu. Finka Mari Ederová je tam o více než devět sekund rychlejší než Wiererová.

Denise Herrmannová-Wicková se po minulé sezoně oženila, vzala si německého běžce na lyžích. Teď už se pere s finskou tratí.

Ederová rozběhla závod opravdu rychle, poráží zatím i Herrmannovou-Wickovou. Mezitím odstartovala mladší ze švédských sester, Elvira Öbergová.

Poslední rána se štěstím, ale jinak se Wiererová první střelecká položka skvěle povedla. Svižná nula a odjezd pryč.

Všech pět prvních závodnic zaznamenalo první střelbu s nulou. Domácí Ederová vede o pět sekund před Wiererovou.

Jessica Jislová jako první z Češek odstartovala do závodu. Už za dvě minutky se vydá na trať také Markéta Davidová.

První zaváhání na střelnici. Chevalierová-Bouchetová minula jednou, Polka Kamila Žuková dokonce dvakrát.

Olympijská šampionka z individuálu Herrmannová-Wicková zastřílela čistě a vklínila se na průběžné druhé místo mezi Ederovou a Wiererovou.

Davidová rozběhla závod velmi dobře, na prvním mezičasu ztrácí na čelo jen tři sekundy. Jislová zaostává o dalších pět.

Elvira Öbergová přebírá vedení na první střelecké položce. Zatím válcuje soupeřky na trati a má k dobru už dvanáct sekund.

První závodnice už mají za sebou druhou střelbu, tedy stojku. Zatímco Wiererová chybovala, Elisa Gasparinová, Perssonová i Ederová mají zápis 0+0. Pro Finku to znamená vedení o více než patnáct sekund.

Jislová zastřílela vleže čistě a rychle. Výborná položka a průběžné třinácté místo pro českou stálici. Ztráta 35 sekund však znamená pomalejší běh.

V červeném dresu vítězky hodnocení individuálu z minulé sezony už přijíždí na první střeleckou položku i Davidová.

Skvělá střelba od Markéty Davidové. Bylo to pět centrových ran a na mezičasu při odjezdu ze střelnice ztrácí jen dvanáct sekund.

Také Hanna Öbergová zahájila závod po vzoru sestry čistou střelbou a obě se po první střelecké položce seřadily na čele.

Takto nyní vypadá průběžné pořadí po druhé střelbě:

1. Mari Ederová (Finsko)

2. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +4.1

3. Linn Perssonová (Švédsko) +15.8

4. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +27.9

5. Vanessa Voigtová (Německo) +32.4.

V závodě už jsou i další dvě Češky Tereza Voborníková a Lucie Charvátová.

Ederová si odstřelila dobře rozjetý závod třemi chybami na třetí střelecké položce. Wiererová tam zastřílela čistě, ale vede Perssonová s třemi nulami.

Zatímco Voborníková předvedla čistou první střelbu, Jislová při druhé zastávce na střelnici dvakrát chybovala. To bude propad.

Davidová střílela za 23,6 sekundy. Byla to hodně rychlá stojka, bohužel s jedním omylem. To zatím stačí na devátou příčku.

Pořadí po druhé střelbě se změnilo takto:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Mari Ederová (Finsko) +24.7

3. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +28.8

10. Markéta Davidová (Česko) +1:17.0

25. Jessica Jislová (Česko) +3:35.0.

Na třetí střelbě se docela dost chybuje, a tak drží Davidová s jednou chybou stále naději na dobrý výsledek. Za předpokladu, že vleže zastřílí čistě.

Lucie Charvátová zahájila s jednou chybou, ztrácí přes minutu a půl.

Wiererová už má za sebou čtvrtou střeleckou položku. Ale s celkovou bilancí 0+1+0+3 nebude stačit na žádný zářný výsledek.

Tandrevoldová zastřílela potřetí čistě a řadí se na druhé místo za vedoucí Švédku Perssonovou. Tady je naopak zaděláno na skvělé umístění.

Perssonová si pokazila zápis až na poslední střelecké položce. Po třech nulách zapsala dvě chyby.

Voborníková zastřílela podruhé čistě a je z toho pěkné průběžné čtrnácté místo. Za chvilku odstartuje do závodu poslední Češka Eliška Václavíková, za svobodna Teplá.

První trojka po třetí střelbě vypadá takto:

1. Linn Perssonová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +19.2

3. Vanessa Voigtová (Německo) +24.3.

A Markéta Davidová se díky nule řadí na čtvrté místo po třech střelbách. S bilancí 0+1+0 ztrácí na Perssonovou přes půl minuty.

Jislová naopak udělala další chybu a boj o body se jí ztížil.

Pozor, důležité události na střelnici. Hanna Öbergová zapsala třetí nulu a předskočila v pořadí po třech střelbách krajanku Perssonovou téměř o minutu. Čtyři nuly už má na kontě Němka Voigtová, vůbec jako první závodnice, a při odjezdu z poslední střelecké položky vede ona.

Tři nuly má Francouzka Julia Simonová a odsouvá Davidovou na průběžnou šestou příčku.

Nemilá zpráva ze stojky, kde doslova vybouchla Charvátová. Udělala čtyři chyby a s bilancí 1+4 jede momentálně poslední.

Na poslední střeleckou položku vestoje za chvíli přijede Davidová, ale ještě předtím se tam pořadí proměnilo následovně:

1. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko)

2. Vanessa Voigtová (Německo) +26.8

3. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +1:09.2.

Parádní představení Terezy Voborníkové. Nedávná juniorská mistryně světa je po třech nulách na dvanáctém místě.

Rychlopalba Markéty Davidové, bohužel s omylem na závěr. Tohle bude mrzet. Průběžně je sice třetí, ale zcela určitě přijde po příjezdu dalších biatlonistek propad.

Je hořké, že Davidová po čtvrté střelbě ztrácí na čelo minutu. Pokud by Češka trefila poslední ránu, byla by ve hře o stupně vítězů.

Vyhraje Hanna Öbergová? V tuto chvíli je na nejlepší cestě. Sice také jednou chybovala při poslední střelbě, ale je to její jediný omyl v závodě. Vede o půl minuty před Tandrevoldovou.

Poslední Češka v závodě Eliška Václavíková zahájila nulou.

Do pořadí po poslední střelecké položce promluvila Italka. První pětka tam momentálně vypadá takto:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +29.2

3. Liza Vittozziová (Itálie) +37.1

4. Vanessa Voigtová (Německo) +56.0

5. Julia Simonová (Francie) +1:04.4

7. Markéta Davidová (Česko) +1:30.3

26. Jessica Jislová (Česko) +5:18.3.

Davidová se sice v posledním okruhu propadla za Herrmannovou-Wickovou, ale stále bojuje o umístění v první desítce.

Markéta Davidová dojela do cíle zatím na čtvrtém místě.

Obrovská škoda také pro Terezu Voborníkovou. Stejně jako Davidová minula na poslední položce pátým výstřelem. Pro mladou Češku je to jediná chyba v celém závodě, zatím to stačí na patnáctou pozici.

Jessica Jislová dnes na body nejspíš nedosáhne. Se třemi chybami je v cíli průběžně až třiadvacátá.

Hanna Öbergová je v cíli a vede o 36,5 sekundy před druhou Tandrevoldovou. Bronzovou příčku aktuálně drží Vittozziová.

Aktuální pořadí v cíli:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +36.5

3. Liza Vittozziová (Itálie) +39.7

4. Vanessa Voigtová (Německo) +1:00.5

5. Julia Simonová (Francie) +1:11.9

6. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +1:31.4

7. Markéta Davidová (Česko) +1:37.6

8. Paulína Bátovská-Fialková (Slovensko) +1:39.7

9. Elvira Öbergová (Švédsko) +2:07.6

10. Lotte Lieová (Belgie) +2:08.1

32. Jessica Jislová (Česko) +6:09.1

Velká kuriozita na střelnici. Ivona Fialková na čtvrté střelnice pálila do vedlejšího terče, takže se jí do výsledků zapsalo pět chyb. Slovenka je rázem poslední, zatímco její sestře Paulíně patří v cíli pěkné osmé místo.

Tereza Voborníková je v cíli na osmnáctém místě. Z toho by měl být velmi solidní bodovaný výsledek pro mladou Češku, která chybovala až poslední ranou.

Poslední Češka v závodě Eliška Václavíková si zatím nevede špatně. Po třech střelbách je s jednou chybou na 39. místě. Lucie Charvátová je po čtyřech střelbách se sedmi omyly až šedesátá.

Markéta Davidová už by se ze sedmého místa propadnout neměla.

Aktuální pořadí v cíli:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +36.5

3. Liza Vittozziová (Itálie) +39.7

4. Vanessa Voigtová (Německo) +1:00.5

5. Julia Simonová (Francie) +1:11.9

6. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +1:31.4

7. Markéta Davidová (Česko) +1:37.6

8. Paulína Bátovská-Fialková (Slovensko) +1:39.7

9. Elvira Öbergová (Švédsko) +2:07.6

10. Lotte Lieová (Belgie) +2:08.1

21. Tereza Voborníková (Česko) +3:18.8

46. Jessica Jislová (Česko) +6:09.1

56. Lucie Charvátová (Česko) +9:15.5.

Výborná zpráva, o body jede také Eliška Václavíková. Čtvrtou střelbu zvládla čistě a celkově s jednou chybou odjížděla ze střelnice na 33. místě.

Pořadí v první desítce už se po dojezdu posledních závodnic nezměnilo. Zvítězila tedy Hanna Öbergová ze Švédska před Norkou Ingrid Landmark Tandrevoldovou a Italkou Lizou Vittozziovou.

Markéta Davidová rozjela sezonu sedmým místem, bodovaly i dvaadvacátá Tereza Voborníková a devětatřicátá Eliška Václavíková. Pro obě to znamená kariérní maxima ve Světovém poháru. Jessica Jislová (54.) a Lucie Charvátová (79.) skončily v poli poražených.

Zítra bude program v Kontiolahti pokračovat štafetami. Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji vám hezký zbytek dne.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy