Vyšší prize money, více bodů a Davidová v top formě. Biatlonisté začínají novou éru

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 11. 2022 9:01
Skončila doba hájení a jede se naostro. Tak nějak by se dala shrnout situace v českém biatlonovém týmu před nadcházející sezonou. Mužská i ženská reprezentace dotáhla generační obměnu. Podle trenérů je před startem v Kontiolahti v top formě především Markéta Davidová.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Po rozlučkách Ondřeje Moravce, Michala Šlesingra, mezi ženami Gabriely Soukalové, Veroniky Vítkové a naposledy i Evy Puskarčíkové se poslední sezony mluvilo i psalo tom, jak v českém biatlonu probíhá generační obměna.

"A to skončilo. Nemůžeme pět let za sebou říkat, že procházíme generační výměnou. Očekáváme, že výsledky půjdou nahoru, a já věřím, že to tak opravdu bude," nechal se slyšet šéf českého biatlonu Jiří Hamza. 

Mezi ženami tak zahájí sezonu Markéta Davidová, Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Eliška Václavíková a Tereza Voborníková. U mužů bude nejzkušenějším lídrem Michal Krčmář a za ním draví mladíci Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska, Mikuláš Karlík a Jonáš Mareček.

"Jsme na začátku dalšího olympijského cyklu. Po hrách v Pekingu nastala spousta změn a já věřím, že pozitivních. Máme excelentní dívčí družstvo v čele s Markétou Davidovou," vypíchl Hamza. 

Blonďatá biatlonistka s jednorožci na pažbě přehodnotila myšlenky na další studium a konec sportovní kariéry. Místo toho chce dál závodit a v letní pauze zrychlila střelbu.

"Je to o sebedůvěře a zvládnuté technice střelby. Makula určitě udělala pokrok, ale musí na tom neustále pracovat a hlavně udržet stabilitu," je zatím opatrný trenér ženské reprezentace Egil Gjelland.

To šéftrenér Ondřej Rybář je před prvními závody ve Finsku vyloženě optimistický. "Markéta vykazuje výkonnost nejvyšší úrovně. V jejím podání se máme na co těšit," libuje si.

Sama Davidová je podobně jako Gjelland zdrženlivější. Mimo jiné i proto, že po přesunu na první zastávku Světového poháru v Kontiolahti národní tým lehce zaskočila zima. Ve Finsku jsou totiž teploty hluboko pod bodem mrazu. 

"Na soustředění v Trysilu jsme měli plusové teploty a tady je nějakých minus 13. To je docela masakr. Jako na začátku každé sezony jsou tam trošku obavy, protože člověk neví, co má čekat. Na druhou stranu se docela těším, že se nám trošku změní režim," přiznala Davidová.

Změny přinesla i Mezinárodní biatlonová unie, která rozšířila bodovací systém Světového poháru. Vítězové nově získají 90 bodů místo 60, zvětší se také rozdíl v přidělených bodech mezi prvními pěti místy. Závodníci inkasují i štědřejší prize money. 

Program nové sezony zahájí v úterý vytrvalostním závodem muži, ve středu odstartují Světový pohár stejným způsobem i ženy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Antimonopolní úřad oslovil kvůli vyšetřování růstu cen potravin 200 firem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se zabývá 40 podněty ohledně nepřiměřeného růstu cen potravin. Kromě toho vede vlastní vyšetřování, které má zmapovat strukturu trhu a cenový vývoj v celém řetězci od zemědělce až po prodej konečnému zákazníkovi. V souvislosti s tímto vyšetřováním už úřad oslovil 200 firem ze všech částí výrobního, zpracovatelského a prodejního řetězce. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

"Úřad provádí zrychlené šetření týkající se konkrétně mouky, másla, mléka, vajec a kuřecího masa, a to v celém vertikálním řetězci od prvovýrobců přes zpracovatele až po maloobchodní prodejce. V této souvislosti už si úřad vyžádal informace od téměř dvou set podnikatelských subjektů, v současné době pak oslovuje profesní a oborová sdružení v zemědělském a potravinářském sektoru," uvedl ve zprávě předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Smyslem tohoto vyšetřování je zjistit, v které části výroby a prodeje potravin se ceny zvyšovaly cen a zda u některých firem nešlo o protisoutěžní jednání. Úřad konstatoval, že po narušení dodavatelských řetězců v době pandemie covidu a po začátku války na Ukrajině se skokové zvýšení nákladů přelévá postupně od prvovýrobců, tedy zemědělců přes zpracovatele až na koncového spotřebitele.

"Přestože ve většině případů je zdražení nejspíše výsledkem navýšení cen vstupů ve všech stupních výrobně-zpracovatelského a odbytového řetězce, v některých případech nelze vyloučit, že na růstu cen se mohly podepsat i zakázané dohody nebo zneužití dominantního postavení některých podniků, případně zneužití takzvané významné tržní síly," uvedl Mlsna.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil padesát tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50 tisíc, oznámily v pondělí turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP. Evropská komise přislíbila poskytnout na rekonstrukci Turecka jednu miliardu eur (zhruba 24 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, tvrdí odboráři

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25 000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. Hnutí, které patří k menším odborovým centrálám na poště, zároveň ode dneška zahájilo stávkovou pohotovost. Další odborové organizace se k vyhlášení stávkové pohotovosti podle informací ČTK nepřipojily.

"Ke stávkové pohotovosti vyhlášené panem Dvorským se nepřipojujeme. Situaci České pošty, pošťáků a podmínky pro poskytování veřejných poštovních služeb řešíme dlouhodobě, vynakládáme velké úsilí pro změnu systému financování veřejných poštovních služeb ze strany státu. Nesouhlasíme s připravovaným rušením pracovních pozic, máme obavy z přetěžování zaměstnanců a ze zhoršení dostupnosti a kvality poštovních služeb," řekla předsedkyně největší odborové centrály, Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, Jindřiška Budweiserová.

Odboráři již v lednu podle Budweiserové předali poslancům i ministrům petici s 27 500 podpisy, aby se situací na poště zabývali. Tuto středu se má podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) situací na poště a její plánovanou transformací zabývat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy