Rusko přišlo o plné členství v Mezinárodní biatlonové unii v reakci na trest za doping

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 22:05
Mezinárodní biatlonová unie odebrala Rusku plné členství v reakci na trest za dopingový skandál v Soči 2014. Rusové tak přišli o hlasovací právo.
Olga Zajcevová na olympiádě v Soči 2014
Olga Zajcevová na olympiádě v Soči 2014 | Foto: Reuters

Hochfilzen - Mezinárodní biatlonová unie IBU odebrala Rusku v reakci na trest od Mezinárodního olympijského výboru za dopingový skandál v Soči 2014 plné členství. Rusko tak přišlo o hlasovací právo v IBU, jeho reprezentanti se ale mohou dál účastnit oficiálních závodů včetně Světového poháru. Rozhodl o tom výkonný výbor IBU na zasedání v Hochfilzenu.

Rusko bude provizorním členem IBU minimálně do konce této sezony. Plné členství může získat zpět až po splnění určených podmínek, a to teprve poté, co MOV zruší suspendaci Ruského olympijského výboru.

Jednou z podmínek je, že se zpětně s účinností od 1. ledna 2017 neobjeví žádný další ruský prohřešek proti dopingovým pravidlům. Ruský biatlonový svaz navíc musí spolupracovat při vyšetřování skandálu ze Soči.

Ruské biatlonové unii podle místopředsedy Viktora Majgurova vážně hrozilo vyloučení z IBU, pro které se prý vyslovilo několik členů výkonného výboru. "Vedly se dlouhé diskuse a někteří členové exekutivy byli pro vyloučení. Nedá se říct, že by nás milovali a líbali. Ale bylo třeba přijmout řešení, které by se později neobrátilo proti samotné IBU. Rozhodnutí, které by bylo nelegitimní, nemá ta organizace zapotřebí," řekl Majgurov agentuře TASS.

"Někteří naši 'přátelé' z výkonného výboru by rádi naši unii odstranili, ale víc bylo takových, kteří se snažili držet legislativy. Jsou důkazy a jsou obvinění. Kde nejsou důkazy, jsou emoce," uvedl Majgurov. Neprošel ani návrh, aby Rusům byla zmenšena kvóta závodníků, které mohou nasadit ve Světovém poháru.

Rusko bylo vyloučeno z únorových olympijských her v Pchjongčchangu, jeho sportovci tam mohou po splnění kritérií určených MOV startovat pod neutrální vlajkou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy