Rusko přišlo o plné členství v Mezinárodní biatlonové unii v reakci na trest za doping

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 22:05
Mezinárodní biatlonová unie odebrala Rusku plné členství v reakci na trest za dopingový skandál v Soči 2014. Rusové tak přišli o hlasovací právo.
Olga Zajcevová na olympiádě v Soči 2014
Olga Zajcevová na olympiádě v Soči 2014 | Foto: Reuters

Hochfilzen - Mezinárodní biatlonová unie IBU odebrala Rusku v reakci na trest od Mezinárodního olympijského výboru za dopingový skandál v Soči 2014 plné členství. Rusko tak přišlo o hlasovací právo v IBU, jeho reprezentanti se ale mohou dál účastnit oficiálních závodů včetně Světového poháru. Rozhodl o tom výkonný výbor IBU na zasedání v Hochfilzenu.

Rusko bude provizorním členem IBU minimálně do konce této sezony. Plné členství může získat zpět až po splnění určených podmínek, a to teprve poté, co MOV zruší suspendaci Ruského olympijského výboru.

Jednou z podmínek je, že se zpětně s účinností od 1. ledna 2017 neobjeví žádný další ruský prohřešek proti dopingovým pravidlům. Ruský biatlonový svaz navíc musí spolupracovat při vyšetřování skandálu ze Soči.

Ruské biatlonové unii podle místopředsedy Viktora Majgurova vážně hrozilo vyloučení z IBU, pro které se prý vyslovilo několik členů výkonného výboru. "Vedly se dlouhé diskuse a někteří členové exekutivy byli pro vyloučení. Nedá se říct, že by nás milovali a líbali. Ale bylo třeba přijmout řešení, které by se později neobrátilo proti samotné IBU. Rozhodnutí, které by bylo nelegitimní, nemá ta organizace zapotřebí," řekl Majgurov agentuře TASS.

"Někteří naši 'přátelé' z výkonného výboru by rádi naši unii odstranili, ale víc bylo takových, kteří se snažili držet legislativy. Jsou důkazy a jsou obvinění. Kde nejsou důkazy, jsou emoce," uvedl Majgurov. Neprošel ani návrh, aby Rusům byla zmenšena kvóta závodníků, které mohou nasadit ve Světovém poháru.

Rusko bylo vyloučeno z únorových olympijských her v Pchjongčchangu, jeho sportovci tam mohou po splnění kritérií určených MOV startovat pod neutrální vlajkou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy