Olympijský hokej bez KHL? Asi rozhodne Putin, míní český svaz. Jandač má plán B v počítači

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 12. 2017 13:41
Češi pořád nevědí, jestli budou moci na únorové olympiádě využít hokejisty z Kontinentální ligy. Spolu s ostatními zeměmi čekají na vyjádření Ruska. Trenér reprezentace Josef Jandač doufá, že k hororovému scénáři nedojde, ale v počítači už má uložený plán B.
Ruský prezident Vladimir Putin má k hokeji blízko.
Ruský prezident Vladimir Putin má k hokeji blízko. | Foto: ČTK

Praha - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potrestal Rusy za systematický doping, trpí i sborná. Na hrách v Pchjongčchangu může nastoupit pouze pod neutrální vlajkou.

Hokejisté v čele s Iljou Kovalčukem rozhodnutí berou, ale představitelé KHL dříve pohrozili, že při takovémto vývoji neuvolní žádného hráče. Tím pádem nepojedou ani Rusové. 

"Věřím, že k tomu nedojde," říká kouč české reprezentace Josef Jandač. Je však připravený na scénář, že finální nominaci složí zejména z extraligových borců: "Plán B mám uložený v počítači, ale zatím mu nevěnuji extra pozornost."

Zda záložní variantu využije, závisí na rozhodnutí klíčových postav východní velmoci. Češi mezitím koordinují postup s Kanadou a dalšími zeměmi, Rusko už požádali o vyjádření.

"Myslím, že hlavní roli v tomto případu asi sehraje nejvyšší osoba v Ruské federaci," říká svazový sekretář Martin Urban. 

Na mysli má prezidenta Vladimira Putina. Ten účast na olympiádě pod neutrální vlajkou dříve označil za ponižující. K aktuálnímu výroku MOV dosud nepromluvil.

"Puk je na straně Ruska," vykládá Urban. Spolu s kolegy na českém svazu sleduje především jednu věc: "Doufáme, že KHL bude respektovat pravidla, ve kterých je zakotveno, že nám musí uvolnit požadované hokejisty."

Připomeňme, že na olympijskou generálku - moskevský Channel One Cup - vzal Jandač nejvíc opor právě z Kontinentální ligy, celkem 13.

Hrozí tvrdý střet KHL a IIHF

Jestliže nejlepší evropská soutěž naplní dřívější hrozby, bude čelit nepříjemnému střetu s Mezinárodní hokejovou federací. "Nepředpokládám to, ale pokud by došlo ke katastrofickému scénáři, řešení přísluší IIHF, která by postupovala podle směrnic."

Jinými slovy by sáhla k sankcím. Od napomenutí, přes pokuty až po suspendování určitého klubu. 

"Nikdo nechce větší ostudu, než je třeba," dodává sekretář Urban. "Je nutné sport očistit. Věřím, že Rusové to vezmou za správný konec, přijmou trest a budou se podle něj chovat."

Češi dříve uvedli, že start sborné podporují, protože jsou proti kolektivnímu trestu. Šéf IIHF René Fasel zdůraznil, že hokej nemá s dopingem zásadní potíže.  

Urban souhlasí: "Jsou sporty, které lze dopingem velmi snadno ovlivnit. Hokej je bohudík takový, že na hráče klade komplexní nároky, což sehrává svou roli. Dopovat v hokeji není tak jednoduché."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy