Olympijský hokej bez KHL? Asi rozhodne Putin, míní český svaz. Jandač má plán B v počítači

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 12. 2017 13:41
Češi pořád nevědí, jestli budou moci na únorové olympiádě využít hokejisty z Kontinentální ligy. Spolu s ostatními zeměmi čekají na vyjádření Ruska. Trenér reprezentace Josef Jandač doufá, že k hororovému scénáři nedojde, ale v počítači už má uložený plán B.
Ruský prezident Vladimir Putin má k hokeji blízko.
Ruský prezident Vladimir Putin má k hokeji blízko. | Foto: ČTK

Praha - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potrestal Rusy za systematický doping, trpí i sborná. Na hrách v Pchjongčchangu může nastoupit pouze pod neutrální vlajkou.

Hokejisté v čele s Iljou Kovalčukem rozhodnutí berou, ale představitelé KHL dříve pohrozili, že při takovémto vývoji neuvolní žádného hráče. Tím pádem nepojedou ani Rusové. 

"Věřím, že k tomu nedojde," říká kouč české reprezentace Josef Jandač. Je však připravený na scénář, že finální nominaci složí zejména z extraligových borců: "Plán B mám uložený v počítači, ale zatím mu nevěnuji extra pozornost."

Zda záložní variantu využije, závisí na rozhodnutí klíčových postav východní velmoci. Češi mezitím koordinují postup s Kanadou a dalšími zeměmi, Rusko už požádali o vyjádření.

"Myslím, že hlavní roli v tomto případu asi sehraje nejvyšší osoba v Ruské federaci," říká svazový sekretář Martin Urban. 

Na mysli má prezidenta Vladimira Putina. Ten účast na olympiádě pod neutrální vlajkou dříve označil za ponižující. K aktuálnímu výroku MOV dosud nepromluvil.

"Puk je na straně Ruska," vykládá Urban. Spolu s kolegy na českém svazu sleduje především jednu věc: "Doufáme, že KHL bude respektovat pravidla, ve kterých je zakotveno, že nám musí uvolnit požadované hokejisty."

Připomeňme, že na olympijskou generálku - moskevský Channel One Cup - vzal Jandač nejvíc opor právě z Kontinentální ligy, celkem 13.

Hrozí tvrdý střet KHL a IIHF

Jestliže nejlepší evropská soutěž naplní dřívější hrozby, bude čelit nepříjemnému střetu s Mezinárodní hokejovou federací. "Nepředpokládám to, ale pokud by došlo ke katastrofickému scénáři, řešení přísluší IIHF, která by postupovala podle směrnic."

Jinými slovy by sáhla k sankcím. Od napomenutí, přes pokuty až po suspendování určitého klubu. 

"Nikdo nechce větší ostudu, než je třeba," dodává sekretář Urban. "Je nutné sport očistit. Věřím, že Rusové to vezmou za správný konec, přijmou trest a budou se podle něj chovat."

Češi dříve uvedli, že start sborné podporují, protože jsou proti kolektivnímu trestu. Šéf IIHF René Fasel zdůraznil, že hokej nemá s dopingem zásadní potíže.  

Urban souhlasí: "Jsou sporty, které lze dopingem velmi snadno ovlivnit. Hokej je bohudík takový, že na hráče klade komplexní nároky, což sehrává svou roli. Dopovat v hokeji není tak jednoduché."

 

Právě se děje

před 18 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy