reklama
 
 

Olympijský hokej bez KHL? Asi rozhodne Putin, míní český svaz. Jandač má plán B v počítači

6. 12. 2017 13:41
Češi pořád nevědí, jestli budou moci na únorové olympiádě využít hokejisty z Kontinentální ligy. Spolu s ostatními zeměmi čekají na vyjádření Ruska. Trenér reprezentace Josef Jandač doufá, že k hororovému scénáři nedojde, ale v počítači už má uložený plán B.

Praha - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potrestal Rusy za systematický doping, trpí i sborná. Na hrách v Pchjongčchangu může nastoupit pouze pod neutrální vlajkou.

Hokejisté v čele s Iljou Kovalčukem rozhodnutí berou, ale představitelé KHL dříve pohrozili, že při takovémto vývoji neuvolní žádného hráče. Tím pádem nepojedou ani Rusové. 

"Věřím, že k tomu nedojde," říká kouč české reprezentace Josef Jandač. Je však připravený na scénář, že finální nominaci složí zejména z extraligových borců: "Plán B mám uložený v počítači, ale zatím mu nevěnuji extra pozornost."

Zda záložní variantu využije, závisí na rozhodnutí klíčových postav východní velmoci. Češi mezitím koordinují postup s Kanadou a dalšími zeměmi, Rusko už požádali o vyjádření.

"Myslím, že hlavní roli v tomto případu asi sehraje nejvyšší osoba v Ruské federaci," říká svazový sekretář Martin Urban. 

Na mysli má prezidenta Vladimira Putina. Ten účast na olympiádě pod neutrální vlajkou dříve označil za ponižující. K aktuálnímu výroku MOV dosud nepromluvil.

"Puk je na straně Ruska," vykládá Urban. Spolu s kolegy na českém svazu sleduje především jednu věc: "Doufáme, že KHL bude respektovat pravidla, ve kterých je zakotveno, že nám musí uvolnit požadované hokejisty."

Připomeňme, že na olympijskou generálku - moskevský Channel One Cup - vzal Jandač nejvíc opor právě z Kontinentální ligy, celkem 13.

Hrozí tvrdý střet KHL a IIHF

Jestliže nejlepší evropská soutěž naplní dřívější hrozby, bude čelit nepříjemnému střetu s Mezinárodní hokejovou federací. "Nepředpokládám to, ale pokud by došlo ke katastrofickému scénáři, řešení přísluší IIHF, která by postupovala podle směrnic."

Jinými slovy by sáhla k sankcím. Od napomenutí, přes pokuty až po suspendování určitého klubu. 

"Nikdo nechce větší ostudu, než je třeba," dodává sekretář Urban. "Je nutné sport očistit. Věřím, že Rusové to vezmou za správný konec, přijmou trest a budou se podle něj chovat."

Češi dříve uvedli, že start sborné podporují, protože jsou proti kolektivnímu trestu. Šéf IIHF René Fasel zdůraznil, že hokej nemá s dopingem zásadní potíže.  

Urban souhlasí: "Jsou sporty, které lze dopingem velmi snadno ovlivnit. Hokej je bohudík takový, že na hráče klade komplexní nároky, což sehrává svou roli. Dopovat v hokeji není tak jednoduché."

autor: Daniel Poláček | 6. 12. 2017 13:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama