Nadšení z norské revoluce je pryč. Vítková se obává, že na změny nereagovala dobře

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 3. 2019 7:48
Superman Gjelland. Takové spojení v titulku viselo v listopadu na serveru Aktuálně.cz. Ohlasy českých biatlonistek na přípravu absolvovanou pod norským trenérem byly totiž absolutně nadšené a plné optimismu. Nová cesta, na kterou se český biatlon odvážně vydal, ale nyní, bezprostředně po skončení sezony, působí rozpačitě.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Veronika Vítková vstupovala do sezony jako bronzová olympijská medailistka. Měla být jednou z favoritek ročníku. Sama se po přípravě cítila plná síly a chuti opět se poprat o nejvyšší příčky. 

Jenže nakonec se stal pravý opak a velká česká naděje zůstala hluboko za očekáváním. A způsob, jakým se tak stalo, prostě zarážel. Zkušená biatlonistka totiž paradoxně excelovala na střelnici.

Během ročníku si udržela úchvatnou úspěšnost střelby ve výši 89 procent. "Myslím, že takovou úspěšnost střelby jsem ještě neměla," potvrdila třicetiletá závodnice.

Vskutku. V předchozích třech sezonách to bylo 84 procent, 81 a zase 84, což znamenalo dvě konečná umístění v elitní desítce Světového poháru. Před dvěma lety byla Vítková celkově pětadvacátá a i to bylo s pouhými jednaosmdesátiprocentní statistikou střelby lepší než letos. 

Vítková skončila letos v pořadí seriálu až třicátá, protože obrovský problém se objevil zcela nečekaně v běžecké stopě.

"Je to velká škoda. Tři čtvrtě sezony to bylo po běžecké stránce špatné," uznala v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu Vítková, kterou potěšily alespoň závěrečné týdny. Češka se z nevídané běžecké krize dokázala zvednout a přece jen zdatně konkurovat širší světové špičce.

"Teď ke konci je opravdu vidět, že se to posunulo," potvrdila, že sezonu nakonec neuzavírá s vyloženě negativním pocitem.

Trenér Gjelland byl během kariéry excelentním střelcem a to se na výsledcích Vítkové jednoznačně pozitivně podepsalo.

Problematičtěji se ale jeví významná změna fyzického tréninku. Češky začaly pod norským koučem trénovat prakticky pořád, bez obvyklých dnů volna, zato v nižších intenzitách. "Byla jsem z toho nejdřív trochu nesvá, přišlo mi to zvláštní," vyprávěla už v srpnu Vítková. 

Pak ale celý systém pochopila a nemohla si ho vynachválit. "Dřív se mi stávalo, že jsem toho už měla plné zuby. Nohy i ruce jako bych tahala z medu. Teď, když máme opravdu tvrdý trénink, vím, že ho zvládnu, protože jsem na to připravená. Nejdu do něj z únavy. A kdo už nemůže, pro toho trénink jednoduše končí," popisovala reprezentantka nové pořádky.

Nyní po nepovedené sezoně přece jen uznává: "Mohlo to být třeba i tím, že jsem hůř zareagovala na změnu v tréninku. To se teď ale těžko hodnotí. Musíme si s Egilem sednout a pobavit se o tom."

Prezident svazu Jiří Hamza už naznačil, že nastanou drobnější personální změny. A je takřka jisté, že se blíž k trénování vrátí sportovní ředitel Ondřej Rybář. Mělo by dojít k jakémusi kompromisu mezi norským a českým způsobem tréninku.

Na druhou stranu je samozřejmě naprosto správný přístup ten, který před týdnem Hamza deklaroval. Žádná zbrklá odvolání, nová cesta potřebuje více času. A Egil Gjelland jej dostane, přičemž sám potvrzuje velkou chuť v načaté práci pokračovat. 

A Vítková? Ta nepropadá skepsi a dívá se s nadějí dopředu. 

"Můžu jít s čistší hlavou do další přípravy. Vím, že to jde, že dokážu na trati bojovat. Bude to klidnější," uvedla. Po předminulé sezoně, která se jí též výrazně nepovedla, to takhle pozitivní nebylo. Vážně přemýšlela o konci kariéry. Tentokrát, jak se zdá, podobné krajní řešení nehrozí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy