Slovenská biatlonová euforie má trhlinu. Kuzminová končí, ale slibuje pomoc

av av
22. 3. 2019 10:37
Podruhé v sezoně zažil slovenský biatlon úžasný úspěch: dvě závodnice na stupních vítězů. V posledním sprintu sezony v norském Oslu dominovala Anastasia Kuzminová a zajistila si zisk malého křišťálového glóbu. Bronzem slovenskou euforii ještě podpořila Paulina Fialková. Slováci jásají, ovšem zároveň řeší, jak naturalizovanou Rusku v příští sezoně nahradí.
Anastasia Kuzminová a Paulina Fialková v Oslu
Anastasia Kuzminová a Paulina Fialková v Oslu | Foto: ČTK

"Je rozhodnuto. Po sezoně ukončím individuální sportovní kariéru," oznámila Kuzminová před několika dny. Čtyřiatřicetiletá rodačka z ruské Ťumeně řekla dost. Biatlon musí ustoupit na druhou kolej, do popředí konečně půjde rodina.

Matka dvou dětí, syna Jeliseje a dcery Olivie, se tak loučí na finálovém klání letošního Světového poháru na norském Holmenkollenu. A loučí se zatím velmi speciálně. 

Po vítězství ve sprintu zaslouženě pozvedla malý glóbus, stejně jako loni. Potvrdila tím pověst sprinterské královny. Vždyť čtyři z devíti kariérních olympijských či světových medailí získala právě na nejkratší trati.

Ke dvěma sprinterským zlatům z olympiád ve Vancouveru a v Soči letos přidala i titul mistryně světa ze švédského Östersundu a přemožitelku nenašla ani nyní v proslulém norském areálu.

"Odběhla jsem výborný závod," chválila se Kuzminová především za heroický výkon na lyžích. Rychlé nohy byly opět její nepřekonatelnou zbraní. Jedna střelecká chyba na jejím triumfu nic nezměnila, i s ní Slovenka v cíli nikoli těsně porazila střelecky čisté biatlonistky, Němku Francisku Preussovou, krajanku Fialkovou a Francouzku Célii Aymonierovou.

"Dnes jsem se nastavila takto: Nasťo, ať se děje cokoli, nerozčiluj se, nepřemýšlej o průběhu závodu a snaž se si to užít," prohlásila Kuzminová s odkazem na tíhu vlastního rozhodnutí o konci kariéry.

"Tahle sezona byla taková bonusová, spíš než zaměřená na vítězství. Až do mistrovství světa jsem netušila, že můžu mít glóbus. Jsem ráda, že se to podařilo," zářila Slovenka štěstím.

Dlouho to vypadalo, že se ve výsledkové listině budou na úplném vrcholu vyjímat hned dvě slovenské vlajky. Paulinu Fialkovou ale nakonec o necelé čtyři vteřiny překonala Němka Preussová. Šestadvacetileté biatlonistce to však nevadilo.

"Konečně mi vyšly dvě nuly. Sice se necítím fyzicky tak dobře, ale s celkovým výkonem jsem spokojená," uvedla. Slovenky se v celkovém pořadí Světového poháru seřadily na čtvrtém a pátém místě. Kuzminová má ještě teoretickou naději na celkový triumf, ovšem před posledními dvěma závody ztrácí na první Italku Dorotheu Wiererovou 98 bodů.

V emocionálním nebi se po koncertu krajanek ocitl prezident Slovenského svazu biatlonu Tomáš Fusko.

"Je to fantazie. Mám pocit, že se opakuje Nové Město na Moravě, kde jsme skončili na prvním a druhém místě v masáku. Je neskutečné, když jsou naše děvčata na pódiu. Nasťa si odveze glóbus, takže super den. Pro nás, slovenský biatlon i pro celý slovenský sport, je to obrovská radost," citoval slovenský tisk jeho projevy nadšení.

"Věřil jsem, že to takhle dopadne. Nasťa je velký sportovec, vždy to ukázala na důležitých závodech," dodal Fusko.

Sám popsal, jak na Holmenkollenu běhal po trati a fandil. "Křičel jsem tak, jak mi hlasivky dovolily, na konci to bylo Heja heja Slovensko."

On i celý slovenský biatlon se však bude muset vyrovnat s velkou ztrátou. Před Kuzminovou už jsou dva definitivně poslední individuální závody: sobotní stíhačka a nedělní závěrečný závod s hromadným startem.

Důraz na slovo individuální je opodstatněný. Kuzminová totiž zvažuje pomoc slovenskému týmovému biatlonu.

"Zamýšlíme se nad tím, jestli by nebylo ještě vhodné jeden rok pomoct štafetám, než se najde ten správný čtvrtý člen ženské štafety, aby byla schopná nastoupit," prohlásila hvězdná biatlonistka pro RSTV.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy