Ve Finsku se teploty drží kolem pěti stupňů nad nulou, ale tamní areál pokrývá až 80 centimetrů sněhu. "Je tu k dispozici několik vzájemně propojených okruhů, které lze kombinovat, a využívat tak různé profily pro různé typy tréninku," vysvětluje trenér mužů Zdeněk Vítek na webu českého biatlonu výhody finské destinace.
Oproti zeleným pláním v Pokljuce je to změna. Český tým musel kvůli klimatickým podmínkám improvizovat.
"Ve Slovinsku jsme kvůli ledovce a vichru na Dachsteinu zůstali o několik dnů déle. Udělali jsme hodně silové práce i vytrvalostních tréninků a také jsme zamakali na střelbě. Včetně klidové střelby a stabilizace polohy, což jsou prvky, které kvůli chladu v zimě už moc nenatrénujeme," prozrazuje Vítek.
V Pokljuce ale přitom mají už na začátku prosince začít první závody. Zatím to na ně však příliš nevypadá.
"Osobně z toho mám trochu strach, protože na přelomu listopadu a prosince v Pokljuce ještě nebývá moc sněhu a málo mrzne. Slovinci mají připravený sněhový depozit, ale zdali zvládnou připravit i celý čtyřkilometrový okruh pro vytrvalostní závod mužů, to nevím, nevím…" přiznává kouč mužské reprezentace.
Český tým by případné zrušení první zastávky Světového poháru mrzelo. V Pokljuce se mu totiž dlouhodobě daří.
"Když si sečtu svoji závodní a trenérskou kariéru, tak jsem v Pokljuce strávil více než rok svého života. Je to oblast, která už má místo v mém srdci… A myslím, že tak to má i řada sportovců," vzpomíná Vítek.
V Imatře český tým absolvuje i kontrolní závody, které určí nominaci na první Světový pohár i závody IBU Cupu.