Biatlonisté v létě zatřásli servisním týmem. Loni se opakovaly chyby, přiznává Rybář

ČTK ČTK
19. 11. 2019 16:00
Zvládnout generační obměnu a stabilizovat tým do dalších olympijských her. To jsou úkoly pro nadcházející sezonu českých biatlonistů.
Markéta Davidová ve stíhacím závodu na Světovém poháru v Anterselvě.
Markéta Davidová ve stíhacím závodu na Světovém poháru v Anterselvě. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

V nadcházející zimě se nejspíše budou nejvíce výsledkově spoléhat na Markétu Davidovou a v sezoně mají dva vrcholy - mistrovství světa v Anterselvě a po něm březnový Světový pohár v Novém Městě na Moravě.

"Všechno směřujeme k olympiádě 2022," řekl předseda svazu Jiří Hamza na tiskové konferenci po návratu reprezentace ze soustředění v Norsku.

V minulé zimě zažíval biatlon ústup ze slávy, ale díky Davidové a dámské štafetě si vychutnal i pocity ze stupňů vítězů. "Očekávání jsou vždy velká, ale sportovci nejsou stroje. Věřím, že budeme úspěšnější než loni. Zdravotní trable v přípravě trošku řádily, ale i tak jdeme do zimy s otevřeným hledím," řekl Hamza.

Dvaadvacetiletá Davidová by měla držet český prapor nejvýše i letos. Formu naznačila o víkendu v přípravných závodech v Sjusjönu. "Ještě tam nebyla plná konkurence, ale už se na závody těším. Příprava vyšla," řekla nejlepší biatlonistka uplynulé sezony, v které vyhrála sprint Světového poháru v Anterselvě.

Na rozdíl od Davidové měla komplikovanou přípravu Veronika Vítková. Dvojnásobné olympijské medailistce minulá sezona nevyšla a v přípravě se musela omezovat. "Za poslední týdny udělala pokrok. Je to těžké, ale je bojovnice, dříč a chce se vrátit na bývalou úroveň," řekl norský kouč žen Egil Gjelland.

Gjelland je u českých biatlonistek druhým rokem a má pocit, že už se začíná projevovat jeho práce. "Začínám mít dojem, že je začínám měnit," řekl a k norské sportovní nátuře přirovnal Davidovou. "Přemýšlí stejně," podotkl.

Více problémů řešil v létě jeho mužský protějšek Zdeněk Vítek. Omezení v přípravě měli Ondřej Moravec (játra), Zdeněk Krupčík (borelióza) a před soustředěním v Norsku i Michal Krčmář (viróza). "V legraci můžu říct, že se máme na co vymlouvat. Tréninku se udělalo spousta, ale tohle tomu nepomůže," řekl Vítek.

Bez výraznějších problémů se na poslední sezonu připravil Michal Šlesingr. "Nostalgii zatím necítím," řekl trojnásobný medailista z mistrovství světa.

Novinkou je vyměněný realizační tým. Po sezoně skončil šéf servisu Tomáš Žídek.

"Je potřeba reagovat na to, co se povede a nepovede. A v loňské sezoně jsme nebyli se vším úplně spokojení, co se dělo. Nemyslím si, že by to byla otázka jednoho člověka, ale byly chvíle, kdy nám to úplně nejelo. Bohužel se ty chyby opakovaly. Našli jsme nějaké řešení, uvidíme, jestli bylo správné, to ukáže až čas," komentoval změny sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Za přípravu lyží je zodpovědný Vojtěch Prášil. "Chtěli jsme vnést větší energii a vydáváme se českou cestou," komentoval změnu Hamza.

"Máme ve vedení servisního týmu člověka, který je námi od začátku. Je to služebně nejstarší servisák, který prošel naším systémem, může do toho nového modelu zabudovat ty zkušenosti, které jsme v minulosti získali. Dá se z toho udělat velice dobrý mix," doplnil ho Rybář.

Prášil bude mít k ruce partu mladých kolegů, kteří se postarají například o testování lyží. "Jsou na tom fyzicky dobře, jsou schopni dobře komunikovat s týmem. Myslím, že právě závodníci stráví na lyžích nejvíc času a měli by moc dobře vědět, jaký pocit z té lyže mají a můžou to jasně identifikovat. Takže komunikace mezi servisním týmem a závodníky by měla být hlubší, než byla," věří sportovní ředitel.

Díky změnám by tak Češi měli udržet krok s absolutní biatlonovou špičkou.  "Vybavení pro servisní tým máme jedno z nejlepších, co země ve Světovém poháru mají, tak teď to jen zúročit," dodal. 

Seriál SP se na Vysočině objeví premiérově v březnovém termínu, a to týden po světovém šampionátu.

"Zájem je dost velký, jsme zase mile překvapeni," řekl Hamza, který doufá, že příští rok v září na kongresu IBU v Praze uspěje Nové Město na Moravě s kandidaturou na pořádání MS v roce 2024 nebo 2025.

"Nevyužít domácí led, jak by řekli hokejisté, by byla velká chyba," konstatoval Hamza.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy