Davidová může znovu zářit. Test ukázal skvělou formu, ale i sílu světové konkurence

av av
19. 11. 2019 8:05
Světový pohár už je na dohled a poslední výraznější porovnání světové konkurence zastihlo Markétu Davidovou ve skvělé formě. Dvaadvacetiletá biatlonistka v Norsku potvrdila příslušnost k absolutní špičce.
Markéta Davidová v minulé sezoně vyhrála svůj první individuální závod. Takto se radovala v italské Anterselvě.
Markéta Davidová v minulé sezoně vyhrála svůj první individuální závod. Takto se radovala v italské Anterselvě. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Je to jeden z hlavních otazníků, které visí nad českým biatlonem před začátkem ostré sezony. Dokáže se Markéta Davidová po minulém průlomovém ročníku etablovat mezi největší biatlonová esa? Bude její vývoj nadále směřovat vzhůru?

Nedělní mítink světové konkurence v norském Sjusjönu naznačil kladnou odpověď.

Davidová ve velmi silně obsazeném klání s hromadným startem držela krok s nejlepšími. Během čtyři střeleckých položek udělala jedinou chybu na druhé ležce a dojela šestá, o 42 vteřin za vítěznou Italkou Dorotheou Wiererovou, aktuální držitelkou velkého křišťálového glóbu.

Výkon české hvězdy splňoval nejpřísnější měřítka. Ke spolehlivé střelbě přidala třetí nejrychlejší běžecký čas. A tak byly výhrady trenérského týmu logicky pouze minimální.

"Makula si zaslouží velkou pochvalu. Za běh i střelbu. Jen klasicky trochu času ztratila na střelnici. Hlavní je, že se jí podařily stojky," hodnotil na webu českého biatlonu asistent trenéra Jiří Holubec.

Sjusjön ale ukázal, že během letní přípravy nezahálela ani konkurence. Wiererová potvrdila nejvyšší ambice a především její střelecký výkon bral dech. Italka vynulovala všechny čtyři položky, což jí zajistilo vítězství. 

Na poslední střelbě si triumf jedním omylem odstřelila Němka Denise Hermannová. V cíli ztratila na vítězku jen něco přes pět vteřin. O další tři vteřiny zpět dojela domácí Marte Olsbuová-Roiselandová, taktéž s jednou chybou na kontě. Davidovou porazily ještě Němka Franziska Preussová s Norkou Tiril Eckhoffovou.

Výkonem zaujala i devatenáctá Eva Kristejn Puskarčíková. 

"Evik začala s nulou a pak dala dvojku. Asi zbytečně pospíchala. Ale potvrdila dobrou běžeckou formu," uvedl Holubec. 

Lucie Charvátová dojela se čtyřmi omyly na 27. pozici. Jessica Jislová se dvěma chybami o tři příčky za ní. Veronika Vítková dokončila závod na 34. místě a Ludmila Horká se našla na devětačtyřicáté příčce.

Na Vítkové se neblaze podepisuje tréninkový výpadek zaviněný dýchacími potížemi. "Verča začala zase ve čtvrtém a pátém kole ztrácet. Vyzdvihl bych její poslední stojku, ta byla rychlá, ale pak jí začaly docházet síly," popsal kouč.

V áčkovém závodě mužů, který ovládl legendární Francouz Martin Fourcade, se z Čechů představil pouze Adam Václavík. Trápil se střelecky a dojel na 36. místě. Zkušený Michal Šlesingr závod vzdal po čtvrté střelecké položce.

Mladý Jakub Štvrtecký kvůli únavě nenastoupil.

"Poslední čtyři dny toho měl plné zuby, tak jsme se dohodli, že raději pošetří síly před startem sezóny," uvedl na svazovém webu trenér Aleš Ligaun.

Šlesingr si prý vybral špatné lyže. "Nemohl se o ně opřít a sám pak byl unavený. Navíc se mu nepovedla poslední stojka, tak to zapíchl po objetí prvního trestného kola a dál se netrápil."

Reprezentační výběr ještě v pondělí v Norsku absolvoval poslední trénink, v úterý brzy ráno se pak vrací do Prahy, kde je v poledne na programu tisková konference před zahájením nové sezony. První zastávka Světového poháru začne ve švédském Östersundu v sobotu 30. listopadu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy