Praha - Běžkyně na lyžích Marit Björgenová z Norska, Justyna Kowalczyková z Polska a Petra Majdičová ze Slovinska byly před začátkem her ve Vancouveru největšími favoritkami na zisk medailí v individuálních závodech.
A zatímco se Björgenová dvěma zlaty a jedním bronzem stala dosud nejúspěšnější sportovkyní ze všech olympioniků, její konkurentky získaly medaile dvě, resp. jednu a na zlato nedosáhly.
A s nastálou situací se nehodlají smířit.
Čtěte také: Češi na medaili nedosáhli. Slaví Northug a Norsko
Zatímco vedoucí žena pořadí Světového poháru Kowalczyková hází vinu na Björgenovou, která podle ní vítězí jen díky nečestným praktikám, zraněná Majdičová viní ze ztráty šancí na medaile Mezinárodní lyžařskou federaci FIS.
Slovinka startovala v prvním a zároveň posledním závodě na hrách v klasickém sprintu. V projížďce před závodem se však největší favoritka na zlato neudržela po sjezdu do ostré zatáčky na trati a spadla do tři metry hluboké jámy.
Závod sice přes pět zlomených žeber a pneumotorax absolvovala a skončila dokonce třetí právě za Björgenovou a Kowalczykovou, v cíli však zkolabovala a poté prohlásila, že na hrách končí.
Dejte mi odstupné, měla jsem na zlato
Hned po závodě obvinila zástupce FIS, že jí svým zanedbáním organizátorských povinností připravili o vytoužené zlato. "Myslím si, že by bylo fér, aby mi to nějak nahradili. Vždyť ten závod jsem mohla vyhrát," zlobila se před novináři třicetiletá závodnice.
Jenže FIS argumentovala tím, že spadla během dobrovolného tréninku. Navíc v místě, které je přehledné a nijak nebezpečné.
"Může si za to sama, vždyť k žádné jiné podobné nehodě nedošlo. Zatáčka, v níž se incident stal, není riskantním místem," stojí v prohlášení FIS, které vydala necelý týden po inkriminovaném závodu.
To si Majdičová nenechala líbit a hned vzápětí reagovala. "Rozhodně nemůžu souhlasit s tím, že ten pád byla moje chyba. Nemohou s námi zacházet jako s novodobými gladiátory. Ani se mi neomluvili," citovala jí agentura Reuters.
Dokonce svůj karambol připodobnila k vyjetí gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho z koryta, který těsně před zahájením her svým zraněním podlehl.
"Tvrdit, že se na trati ještě nic nestalo, je alibistické. Na bobové dráze tady taky dosud nikdo nezemřel a teď tu mají mrtvého. Vždycky je někdo první," pokačovala a dodala, že ji FIS připravila i o medaili ze závodu na třicet kilometrů klasicky.
Ten je na programu v sobotu.
Björgenová si sem přijela začichat
Do něj naopak zasáhnou Kowalczyková a Björgenová a v závodě s hromadným startem se dá očekávat, že si tyto dvě závodnice při udávání tempa a roztrhávání startovního pole pomáhat nebudou.
Polka totiž Norku obvinila, že si přípravky proti astmatu pomáhá k lepším výkonům. "Je mi opravdu líto, že jsem prohrála s nemocnou závodnicí," utrousila ironicky pro agenturu AP.
"Přijela si sem začichat a pak běhat. Přemýšlím o tom, jestli nemám říct doktorovi, aby mi našel astma," pokračovala v ostrém tónu a navrhla, aby vznikly oddělené závody pro astmatiky.
Björgenová se jí však na dálku vysmála. "Kowalczyková prostě jen neumí prohrávat."
A kritiku schytala Kowalczyková i ve své vlasti. Podle deníku Gazeta Wyborcza přitom trpí chronickým zánětem průdušek až dvě pětiny běžců na lyžích.
"Připomněla to až tehdy, když prohrála. Před tím si na nic nestěžovala," zní v komentáři listu.
Astmatici mezi sportovci navíc mohou užívat léky jedině ve formě inhalací, prášky i injekce mají zakázané. To, že jak se léčí, pak musejí i hlásit.
"Jestli se už rozhodla Björgenovou veřejně pranýřovat a naznačovat, že díky užívání léků proti astmatu má Norka nad ní navrch, měla se nejdříve poradit s lékaři," přidal se list Rzeczpospolita.