Alcaraz slaví první titul v Paříži. V pěti setech přemohl Zvereva

9. 6. 2024 19:33
Španělský tenista Carlos Alcaraz vyhrál poprvé Roland Garros a získal třetí grandslamový titul v kariéře. Třetí nasazený hráč otočil dnešní finále na pařížské antuce proti Němci Alexanderu Zverevovi a zvítězil za čtyři hodiny a 20 minut 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2.
Carlos Alcaraz slaví postup do finále French Open.
Carlos Alcaraz slaví postup do finále French Open. | Foto: Reuters

Jednadvacetiletý rodák z El Palmaru se stal na trůnu nástupcem Srba Novaka Djokoviče, který z turnaje odstoupil kvůli zranění kolena.

Alcaraz porazil Zvereva popáté v kariéře a srovnal vzájemnou bilanci na 5:5. V 21 letech a 35 dnech je nejmladším hráčem v tzv. open éře, který získal tři grandslamové tituly z různých povrchů. Předloni uspěl na betonu na US Open a v minulém roce triumfoval na trávě ve Wimbledonu. V Paříži navázal na krajany Rafaela Nadala, Juana Carlose Ferrera, Carlose Moyu či Alberta Costu.

Sedmadvacetiletý Zverev nedotáhl šanci vybojovat první grandslamový titul. Ve finále "turnaje velké čtyřky" neuspěl podruhé, před čtyřmi lety prohrál i rozhodující utkání na US Open. Posledním grandslamovým vítězem z Německa zůstává Boris Becker, který vyhrál v roce 1996 Australian Open.

Oba tenisté zahájili finále ztraceným servisem. Zatímco Alcaraz už ale poté v prvním setu při podání nezaváhal, Zverev o něj přišel ještě dvakrát. Úvodní sadu tak získal za 46 minut španělský tenista.

Ve druhé Zverev odpověděl. Alcarazovi nepovolil ani jeden brejkbol, sám jeho servis dvakrát prolomil a srovnal. Třetí set měl lépe rozehraný Alcaraz. V šesté hře získal brejk, později vedl 5:2 a v devátém gamu servíroval na vedení 2:1. Zverev ho ale k setbolu nepustil a pěti hrami za sebou vývoj zvrátil.

Alcaraze nevydařená koncovka nerozhodila. Na začátku čtvrtého setu získal dva brejky a utekl do trháku 4:0. Španěl se vypořádal i s bolestí v levé noze, kvůli níž si vyžádal pauzu na ošetření, a vynutil si rozhodující set.

Také v něm získal Alcaraz brzký brejk. Za stavu 2:1 pak odvrátil čtyři brejkboly. Při skóre 15:40 z pohledu španělského hráče dokonce Zverev reklamoval při druhém servisu soupeře aut. Neuspěl, Alcaraz poté hru otočil a udržel náskok.

V sedmé hře se navíc třetí hráč světa blýskl povedeným prohozem při jednoručním bekhendu a po zisku dalšího brejku vedl už 5:2. Duel vzápětí dopodával a po využití prvního mečbolu padl radostí na kurt.

Za vítězství obdrží Alcaraz prémii 2,4 milionu eur (zhruba 59,3 milionu korun), Zverev dostane poloviční částku.