Češi rozstříleli Alžířany, ale Island jim vzal naději

24. 1. 2015 18:52
Čeští házenkáři už před utkáním s Alžírskem ztratili naději na účast v osmifinále světového šampionátu v Kataru.
Island sice s českým týmem prohrál, ale dnešní triumf nad Egyptem ho poslal do osmifinále. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Dauhá  - Čeští házenkáři si na MS v házené hladce poradili s Alžírskem a vyhráli 36:20. Šanci na postup ovšem ztratili ještě před sobotním zápasem. Rozhodla o tom výhra Islandu nad Egyptem 28:25, po které nemohl český tým skončit mezi čtyřmi nejlepšími. Proti Alžírsku tak výhrou získali Češi páté místo.

K drtivém výsledku pomohl českému mužstvu především brankář Petr Štochl, který od prvních likvidoval střely afrického týmu a byl vyhlášen mužem zápasu.

Jícha a spol tak od prvních minut diktovali tempo hry a drželi zápas v rukách. O poločase už měli jedenáctibodový náskok, který po přestávce v již hodně rozložené obraně Alžířanů ještě navýšili.

Češi si ještě zahrají dva duely o Prezidentský pohár a konečné 17. až 20. místo. V prvním zápase v pondělí změří síly s Ruskem.

Egypt nepomohl

Češi k udržení šance na osmifinále potřebovali, aby Egypt, který už měl jistý postup, obral Islanďany aspoň o bod. Úvod vypadal slibně, africký přemožitel národního týmu vedl 4:1, jenže ve zbytku první půle podal vlažný výkon a do kabin šel s mankem 10:15.

Po změně stran se do egyptské branky postavil Handauí, který vychytal výhru proti českému celku. Island rychle zvýšil už na rozdíl šesti gólů, ale Afričané se poté začali přibližovat ve skóre. Dvakrát se dotáhli na rozdíl jedné branky, ale následný soupeřův útok ani jednou neubránili a více zdramatizovat zápas už nedokázali.

Češi tak získali před posledním utkání skupiny s Alžírskem smutnou jistotu, že si zahrají pouze Prezidentský pohár o konečné 17. až 24. místo. Pokud se dočkají druhé výhry na šampionátu nebo uhrají aspoň remízu, skončí pátí ve skupině a v Prezidentském poháru je bude čekat v pondělí souboj s Ruskem.