Házenkáři poprvé vyhráli a mají stále šanci postoupit na ME

29. 4. 2015 22:29
Čeští házenkáři zvítězili v třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy na půdě Švýcarska 30:26.
Českým házenkářům se ve Švýcarsku podařilo konečně vyhrát.
Českým házenkářům se ve Švýcarsku podařilo konečně vyhrát. | Foto: Alex Wipf/chf.ct

Schaffhausen - Čeští házenkáři zvítězili v třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy na půdě Švýcarska 30:26. Reprezentanti se dočkali první výhry ve skupině a zvýšili své postupové šance. Na kontě mají tři body a dotáhli se na druhý tým tabulky Makedonii. V sobotu sehrají se Švýcarskem odvetu v Plzni.

Čechům opět chyběl Jícha

Na šampionát projdou první dva týmy z každé skupiny a nejlepší celek z třetích míst. Kvalifikaci reprezentanti zakončí v červnu duely proti Francii a v Makedonii.

Český celek se stejně jako při podzimním startu kvalifikace při prohře ve Francii a remíze s Makedonií musel obejít bez kapitána Filipa Jíchy, kterého tentokrát trápí zánět tříselného úponu. Reprezentační premiéru a hned v zahajovací sestavě si naopak odbyl Jan Užek.

Z poloviny zaplněná hala v Schaffhausenu pro tři tisíce diváků dlouho viděla vyrovnaný zápas. Skóre se přelévalo na obě strany a ani jeden z týmů nedokázal soupeři odskočit na větší než jednobrankový rozdíl. Na švýcarské straně se činil hlavně jediný legionář z bundesligy Schmid, který proměnil všech pět sedmiček a dva góly dal ze hry.

Čechům pomohlo zranění hvězdy soupeře

V závěru poločasu se ale domácí opora zranila a hosté si těsně před pauzou poprvé vytvořili dvoubrankový náskok, když v poslední sekundě proměnil sedmimetrový hod Zdráhala, který byl spolu s Linhartem se třemi trefami nejlepším českým střelcem úvodního dějství.

Švýcaři, kteří v dosavadním průběhu kvalifikace nezískali ani bod, po přestávce rychle srovnali, ale bez největší hvězdy Schmida už favoritovi vzdorovat nedokázali. Po dvou Babákových trefách odskočili hosté na 18:15 a německý trenér Švýcarska Rolf Brack spolu s českým asistentem Petrem Hrachovcem si vzali oddychový čas.

Jejich svěřenci si ale nevěděli rady v postupném útoku a v polovině druhé půle upravil z rychlého úniku Hrstka již na 23:18. Ve 47. minutě dostal červenou kartu Zdráhala a Švýcaři ještě v následujících minutách snížili na rozdíl dvou gólů, ale pak proměnil sedmičku Babák a hosté už závěr i díky brankáři Galiovi zvládli.

Utkání 6. skupiny kvalifikace ME házenkářů v Schaffhausenu:

Švýcarsko - ČR 26:30 (12:14)

Sestava a branky ČR: Galia, Štochl - Hrstka 4, Bečvář 2, Jurka 1, Sobol, Horák 2, Babák 5, Kotrč, Linhart 3, Petrovský 6, Škvařil, Zdráhala 5, Šindelář, Užek 2, Říha.
Nejvíce branek Švýcarska:
Schmid 7. Rozhodčí: Santos, Fonseca (oba Portug.). Sedmimetrové hody: 7/6 - 6/5. Vyloučení: 4:4. Diváci: 1450.

Makedonie - Francie 25:27 (13:15).

1. Francie 3 3 0 0 101:74 6
2. Makedonie 3 1 1 1 79:74 3
3. ČR 3 1 1 1 82:94 3
4. Švýcarsko 3 0 0 3 70:90 0