Zázrak jménem Gruzie. Totální outsider potupil Portugalce a je v osmifinále Eura

26. 6. 2024 23:07
Fotbalisté Gruzie na Euru překvapivě porazili 2:0 už jisté vítěze "české" skupiny F Portugalce a při premiérové účasti na velkém turnaji slaví postup do osmifinále.
Kviča Kvaracchelija slaví gól v zápase Eura 2024 Gruzie - Portugalsko
Kviča Kvaracchelija slaví gól v zápase Eura 2024 Gruzie - Portugalsko | Foto: Reuters

Do vedení je poslal ve druhé minutě Chviča Kvaracchelija a v 57. minutě zvýšil z penalty Georges Mikautadze, se třemi góly nejlepší střelec šampionátu. Gruzie obsadila v tabulce třetí místo o dva body za Tureckem, které zdolalo 2:1 český tým.

Nováček mezi evropskou elitou dnes zároveň oslavil první vítězství na velkém turnaji, v součtu s remízou s Českem získal ve skupině čtyři body.

V osmifinále Gruzínce čeká Španělsko, duel se odehraje 30. června v Kolíně nad Rýnem. Portugalsko změří síly 1. července ve Frankfurtu se Slovinskem.

Kouč Portugalců Martínez udělal oproti minulému zápasu s Tureckem osm změn v sestavě, i potřetí nastoupil od začátku hvězdný kapitán Ronaldo. Favorit držel míč úvodní minutu a půl, hned po první ztrátě ale inkasoval. Mikautadze vystihl nepřesnou rozehrávku Antónia Silvy, vyslal do brejku Kvaraccheliju a ten křížnou střelou otevřel skóre.

Gruzínci dali gól i ve třetím utkání na turnaji, ofenzivní opora Neapole se trefila poprvé a zaznamenala 16. reprezentační trefu.

Portugalci brzká branka otřásla a do tempa se dostávali jen pozvolna. Mamardašviliho poprvé zaměstnal až v 16. minutě Ronaldo, jehož ránu ze 30 metrů z přímého kopu vyrazil gruzínský gólman nad břevno.

V 28. minutě si našel přetažený centr na zadní tyči Conceicao, na vítěznou trefu z utkání proti Česku ale nenavázal a poslal míč jen do boční sítě. O chvíli později těsně minul i Joao Félix a v závěru poločasu byl Mamardašvili včas u tyče po Netově pokusu přímo z rohu.

Hned po změně stran měl po rohovém kopu stoprocentní šanci Ronaldo, jeho střelu zblízka na poslední chvíli zblokoval obětavý Dvali. Vzápětí mohl zvýšit z ojedinělé akce Kvaracchelija, avšak sám před brankářem Costou netrefil volej čistě.

Gruzínci se však druhé branky přece jen brzy dočkali. V 54. minutě sudí Schärer po upozornění videorozhodčího nařídil pokutový kop za zákrok smolaře zápasu Antónia Silvy na Ločošviliho.

Míč si vzal stejně jako v utkání s českou reprezentací Mikautadze a umístil ho přesně k pravé tyči, Costa se natahoval marně. Třiadvacetiletý útočník dal gól ve všech třech duelech skupiny, což se mu povedlo jako devátému hráči v historii.

Portugalsko drželo míč 67 procent času, po soupeřově druhé brance se ale vůbec nedostávalo do zakončení. Favorit dohrával zápas v křeči a Gruzínci postupový výsledek s přehledem ubránili.

Mamardašvili nepustil za svá záda v nastavení ani Semedův pokus na zadní tyči, ani Dalotovu dalekonosnou ránu. Se spoluhráči tak navázal na reprezentační jednadvacítku, která před rokem na domácím mistrovství Evropy zdolala portugalský výběr rovněž 2:0.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina F:

Gelsenkirchen: Gruzie - Portugalsko 2:0 (1:0)

Branky: 2. Kvaracchelija, 57. Mikautadze z pen. Rozhodčí: Schärer - Zogaj (oba Švýc.), Lupp (Něm.) - San (video, Švýc.). ŽK: Mekvabišvili - Ronaldo, Neto, R. Neves. Diváci: 50.000.

Gruzie: Mamardašvili - Gvelesiani (75. Kvirkvelija), Kašija, Ločošvili (63. Citaišvili) - Kakabadze, Čakvetadze (81. Mekvabišvili), Kočorašvili, Kiteišvili, Dvali - Mikautadze, Kvaracchelija (81. Davitašvili). Trenér: Sagnol.

Portugalsko: Costa - A. Silva (66. Semedo), Pereira, Inácio - Dalot, J. Neves (75. Nunes), Conceicao, Palhinha (46. R. Neves), Neto (75. Jota) - Ronaldo (66. Ramos), Joao Félix. Trenér: Martínez.