Martín se ujal vedení MotoGP. Salačova série bez bodů pokračuje, v Silverstonu spadl

Aktualizováno 4. 8. 2024 15:51
Velkou cenu Británie v královské třídě MotoGP vyhrál Ital Enea Bastianini a připsal si první vítězství v sezoně. Druhý dojel Jorge Martín ze Španělska a dostal se do čela hodnocení šampionátu těsně před italského šampiona Francesca Bagnaiu, který skončil třetí. Český jezdec Filip Salač spadl v šestém kole závodu Moto2.
Jorge Martin na Ducati ve VC Británie MotoGP 2024
Jorge Martin na Ducati ve VC Británie MotoGP 2024 | Foto: Reuters

Šestadvacetiletý Bastianiani v Silverstonu prožil nejlepší víkend kariéry v MotoGP, neboť v sobotu poprvé v kariéře ovládl i sprint.

Člen továrního týmu Ducati předjel Martína definitivně v předposledním kole a s téměř dvousekundovým náskokem si dojel pro šesté vítězství v elitní kategorii.

Martín získal v přetahované o vedení v MS mírně navrch a vrátil se o tři body do čela, z něhož ho Bagnaia sesadil v předchozí Velké ceně Německa.

Úřadující dvojnásobný šampion skončil po pádu ve včerejším sprintu třetí s téměř šestisekundovou ztrátou na svého týmového kolegu Bastianiniho.

V nejslabší kategorii Moto3 oslavil své dnešní dvacáté narozeniny druhým vítězstvím v sezoně Španěl Iván Ortolá. Mírně tak stáhl ztrátu na lídra šampionátu Davida Alonsa z Kolumbie, jenž dojel druhý a má v čele stále velký náskok 53 bodů.

Salač kvůli těžkému pádu na hlavu v tréninku na červnovou Velkou cenu Nizozemska následně v Assenu nestartoval v samotném závodě a lékaři ho nepustili ani o týden později do Grand Prix Německa.

Po měsíční pauze se dvaadvacetiletý český jezdec kvalifikoval v Británii 22. časem.. Postupně se probojoval na 18. příčku, ale pak šel k zemi. Znamená to, že jezdec týmu Elf Marc VDS Racing už popáté v sezoně nebodoval.

Velká cena Británie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Silverstonu:

Moto3: 1. Ortolá (Šp./KTM) 32:42,328, 2. Alonso (Kol./CFMoto) -0,123, 3. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,226, 4. Holgado (Šp./GasGas) -0,333, 5. Nepa (It./KTM) -0,397, 6. Jamanaka (Jap./KTM) -0,463.

Průběžné pořadí (po 10 z 21 závodů): 1. Alonso 199, 2. Ortolá 146, 3. Holgado 133, 4. Veijer 131, 5. Muňoz (Šp./KTM) 88, 6. Jamanaka 82.

MotoGP: 1. Bastianini (It./Ducati) 39:51,879, 2. Martín (Šp./Ducati) -1,931, 3. Bagnaia (It./Ducati) -5,866, 4. M. Márquez (Šp./Ducati) -6,906, 5. Di Giannantonio (It./Ducati) -7,736, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -9,514.

Průběžné pořadí (po 10 z 21 závodů): 1. Martín 241, 2. Bagnaia 238, 3. Bastianini 192, 4. M. Márquez 179, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 130, 6. Acosta (Šp./KTM) 122.

Moto2: 1. Dixon (Brit./Kalex) 35:25,147, 2. Canet (Šp./Kalex) -0,177, 3. Vietti (It./Kalex) -7,054, 4. García (Šp./Boscoscuro) -8,476, 5. González (Šp./Kalex) -8,718, 6. D. Binder (JAR/Kalex) -8,901, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 10 z 21 závodů): 1. García 160, 2. Ogura (Jap./Boscoscuro) 142, 3. Roberts (USA/Kalex) 123, 5. López (Šp./Boscoscuro) 100, 6. González 88, …22. Salač 14.