Útok na křesťanství? Brazilka obešla zákaz děkovat Kristu, k víře se hlásí i Djokovič

Jiří Škuba Jiří Škuba
30. 7. 2024 10:16
Obrovskou vlnu pobouření vzbudila část pátečního slavnostního zahájení, které parodovalo slavný obraz Leonarda da Vinciho Poslední večeře. Olympijské hry vstoupily do čtvrtého dne soutěží, děním v Paříži ale náboženská diskuze stále rezonuje - například brazilská skateboardistka Rayssa Lealová po zisku bronzové medaile obešla zákaz poděkováním Kristu ve znakové řeči.
Rayssa Lealová při soutěži
Rayssa Lealová při soutěži | Foto: Reuters

Chvíli předtím, co šestnáctiletá Brazilka vybojovala bronzovou medaili v soutěži skateboardistek, poslala Lealová vzkaz do celého světa pomocí znakové řeči. "Ježíš je cesta, pravda a život," gestikulovala do kamery.

Sportovkyně, která je v jihoamerické zemi velmi populární a na instagramovém účtu dosud měla přes sedm milionů sledujících, se tak snažila obejít nařízení, podle kterého by se účastníci olympijských her neměli vyjadřovat k náboženským tématům.

Zda se to Lealové podařilo, to se uvidí v následujících dnech, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se ke gestu ještě nevyjádřil.

Evangelikánka z baptistického kostela v Imperatriz v Maranhão nicméně říká, že má ve zvyku opakovat tuto frázi před soutěžemi, kterých se účastní.

Její gestikulace je ale zřejmě také reakcí na obskurní část zahajovacího ceremoniálu, které pobouřilo (nejen) miliony křesťanů po celém světě. 

Ve scéně připomínající slavné dílo Leonarda da Vinciho zobrazující poslední jídlo Ježíše Krista s apoštoly vystoupily drag queens či transgender modelka, téměř nahá zpěvačka zpodobňovala řeckého boha vína Dionýsa.

Pod palbou kritiky se ocitla i hlavní protagonistka, která zpodobňovala Ježíše Krista.

Vyšlo totiž najevo, že se jedná o francouzskou diskžokejku a lesbickou aktivistku Barbaru Butchovou, která nota bene pochází ze židovské rodiny.

Zatímco francouzský prezident Emanuel Macron byl ze zahájení nadšený a na sociálních sítích ho komentoval slovy "Tohle je Francie", proti znesvěcení křesťanství vystoupila řada slavných osobností, mimo jiné i Elon Musk.

Emmanuel Gobilliard, delegát francouzských biskupů pro Hry, zase uvedl, že někteří francouzští sportovci měli kvůli následkům kontroverzního zahájení problémy se spánkem.

Organizátoři sice o víkendu vydali omluvné prohlášení, nicméně palbu kritiky tím nezastavili. Na sociálních sítích se často opakují slova jako "dekadence", "démonický ceremoniál" nebo "útok na křesťanství".

Svůj postoj dal během olympijského souboje legend proti Rafaelu Nadalovi najevo i srbský tenista Novak Djokovič. Během svého prvního vystoupení v Paříži a v pozápasovém rozhovoru vyndal zpod trička přívěsek ve tvaru kříže, který nosí už od svého mládí.

Držitel rekordních čtyřiadvaceti grandslamových titulů svým vztahem k Bohu nikdy netajil. "Jsem pravoslavným křesťanem už od doby, než jsem se stal sportovcem," zdůraznil Djokovič.

 

Právě se děje

Další zprávy