US Open • Osmifinále • 18:00

Petra Kvitová - Jessica Pegulaová

Konec zápasu
Petra Kvitová
Petra Kvitová
0
3
2
Jessica Pegulaová
Jessica Pegulaová
2
6
6

Hezký pondělní podvečer, vítejte u on-line reportáže z grandslamového US Open. V New Yorku se v rámci osmifinále utkají na hlavním stadionu Arthura Ashe domácí Jessica Pegulaová s českou nadějí Petrou Kvitovou. Duel začne v 18 hodin.

Petra Kvitová na trávě chytila skvělou formu, která se ke spokojenosti nejen jí samotné, ale i českých fanoušků drží také na betonech za mořem. Dvaatřicetiletá tenistka sice na turnaji v Torontu vypadla hned v prvním kole po třísetové bitvě s Američankou Riskeovou-Amritrajovou, ovšem na tisícovce v Cincinnati už to byla o poznání lepší jízda. Rodačka z Bílovce se probojovala až do finále, kde nestačila na rovněž ve skvělé formě hrající Garciaovou.

Pouť US Open odstartovala Petra Kvitová zápasem s ruskou kvalifikantkou Erikou Andrejevovou. Po pomalejším rozjezdu, kdy v prvním setu prohrávala 2:5, jej nakonec pro sebe urvala v tiebreaku a ve druhé sadě sokyni uštědřila kanára. Druhým kolem prošla Češka bez boje, ukrajinská soupeřka Anhelina Kalininová k utkání nenastoupila kvůli nemoci. Třetí kolo, to byl pořádný boj. Česká lvice v souboji s dvojnásobnou grandslamovou vítězkou Garbiñe Muguruzaovou prohrávala v rozhodující třetí sadě 2:5, za stavu 5:6 pak úspěšně odvrátila dva mečboly, aby nakonec v tiebreaku po nervy drásající koncovce proměnila svůj čtvrtý mečbol a zvítězila 12:10.

Jessica Pegulaová předvádí po celý rok konstantně velmi kvalitní tenis, ne náhodou je v žebříčku WTA vedena na 8. místě. Oproti dnešní soupeřce odehrála v generálce na poslední sezónní grandslam o jeden turnaj navíc, a sice ve Washingtonu, kde v osmifinále vypadla na raketě Savilleové. V kanadském Torontu prošla Američanka až do semifinále, v němž ve třech setech prohrála s Halepovou a v Cincinnati nestačila, podobně jako Kvitová, na pozdější vítězku Garciaovou, jednalo se o čtvrtfinálové utkání.

První kolo US Open postavilo Jessice Pegulaové do cesty švýcarskou kvalifikantku Viktoriji Golubicovou, které favoritka povolila pouhé čtyři gemy. Domácí tenistka zdolala ve druhém kole rovněž ve dvou setech Bělorusku Aljaksandru Sasnovičovou, načež se nečekaně nadřela na postup v kole třetím, když proti Jüe Jüan z Číny ztratila druhý set, nicméně se skvěle zkoncentrovala do toho třetího, v němž protihráčce nadělila na cestu domů kanára.

Tenistky se proti sobě utkaly doposud dvakrát a v obou případech zvítězila Petra Kvitová. Před dvěma lety česká tenistka vyhrála právě na US Open, v rámci 3. kola postoupila dál po setech 6:3 a 6:4. Loni se hráčky utkaly na tvrdém povrchu v katarském Dauhá, bílovská rodačka vyhrála 6:4 a 6:4.

Na kurtu probíhá tradiční předzápasové rozpinkávání. Na podání začne Petra Kvitová.

15:0

První fiftýn míří za českou tenistkou. K vidění byla forhendová přestřelka, kterou ukončila domácí Američanka úderem do sítě.

15:15

Vzápětí nasazená jednadvacítka zapisuje premiérovou dvojchybu.

15:30

Bekhendový return na tělo měl výbornou délku. Dvaatřicetiletá rodačka z Bílovce musela rychle reagovat, míček rovněž z bekhendu odpálila za základní lajnu.

15:40

Hned na úvod dva brejkboly pro Američanku! Ta opět těžila z faktu, že konkurentka výrazně přetáhla úder z bekhendové strany.

0:1 Jessica Pegualová získává gem.

Na první brejk jsme příliš dlouho nečekali! Další světový return z rakety Jessicy Pegualové, tentokráte z forhendové strany. Kvitová vracela v nouzi za základní lajnu.

Začalo lehce poprchat, takže přestávka mezi gemy se protáhne. Doufejme, že se jedná pouze o menší přeháňku.

Pršet bohužel nepřestává. Hráčky ale stále zůstávají sedět na lavičce, takže by se nemělo jednat o výraznou prodlevu.

Počasí se umoudřilo, utkání může pokračovat. Na podání jde Jessica Pegulaová.

15:0

Světovou osmičku pauza mezi gemy viditelně příliš nerozhodila, na servisu začíná přímým bodem na téčko.

30:0

Petra Kvitová se opřela do forhendového returnu, míček dopadl těsně za základní čáru.

30:15

Další return zprava kros byl o poznání povedenější. Pegulaová balónek ještě vrátila, za úderem na opačnou stranu už ale neměla šanci doběhnout.

30:30

Tak se zdá, že uvidíme pořádnou bitvu i o servis Američanky. Ta byla opět pod tlakem a výměny uzavřela bekhendem pod pásku.

30:40

Šance na rebrejk! Jessica Pegulaová si neporadila s delším bekhendem sokyně a míček napálila do středu sítě.

40:40

Jdeme do shody. Petra Kvitová sice dostala míček do výměny, bohužel ji sama ukončila příliš nízkým bekhendem.

40:A

Skvělý kratší forhendový čop české tenistky těsně za pásku. Překvapená Američanka vůbec nereagovala. Druhý brejkbol!

1:1 Petra Kvitová získává gem.

Výborně! Petra Kvitová dala pořádnou ránu po returnu, který napálila po levé čáře. Jessica Pegualová neměla nárok reagovat. Vyrovnáno!

0:15

Dvaatřicetiletá Češka se rozhodla zkracovat hru hned po returnu. Balónek měl parametry, nakonec ovšem skončil v síti.

15:15

Po podáním ven z dvorce následovala forhendová rána na opačnou stranu, Pegulaová byla bez šance.

15:30

Světová osmička je blízko brejkbolům. Soupeřku rozběhala ze strany na stranu, až se dočkala zaváhání z její strany.

Dochází k dalšímu přerušení utkání. Důvodem je nejen déšť, který opět začal zkrápět kurt, ale také hlasitě znící motory, které se starají o zatahování střechy.

Je jasné, že tentokráte se přestávka protáhne na několik minut. Spustil se totiž pořádně silný déšť zatahování střechy postupuje pomalu. Tenistky zamířily do útrob stadionu.

Střecha zatažena, kurt vysušen, hráčky jsou zpět na kurtu! Utkání bude po chvilkovém rozpinkávání opět pokračovat.

Zápas pokračuje za stavu 1:1 a 15:30 z pohledu servírující Petry Kvitové.

30:30

Petra Kvitová srovnává stav ve třetí gemu. Jessica Pegulaová útočila bekhendem po levé lajně, trefila jenom pásku.

40:30

Dvaatřicetiletá rodačka disponuje gembolem. Opět hrála soupeřce vytrvale do bekhendu a znovu se dočkala z této strany jejího zaváhání.

2:1 Petra Kvitová získává gem.

Petra Kvitová po téměř 50 minutách potvrzuje brejk a poprvé v utkání se ujímá vedení! Třetí hru uzavřela esem na téčko.

15:0

Čtvrtý gem otevřela Jessica Pegulaová přímým bodem po podání na téčko.

15:15

Parádní útok české hráčky. Ta sázela forhendy za strany na stranu, zatím posledním do levého růžku se protihráčka pouze podívala.

15:30

Po přestávce působí ve výrazně lepším rozpoložení česká tenistka. Americká hráčka vyprodukovala nevynucenou chybu z forhendu.

15:40

Tahle by to šlo! Petra Kvitová využila slabšího druhého podání soupeřky k vítěznému forhendovému returnu po levé lajně a k zisku dvou brejkbolů!

30:40

Eso na téčko.

40:40

Také ve druhém případě si Jessica Pegulaová pomohla výborně trefeným prvním servisem, konkurentka returnovala za základní čáru.

40:A

Bekhendový return na základní čáru byl proveden s milimetrovou přesností, Američanka míček jenom slabě ztlumila před sebe. Třetí brejkbol.

40:40

Nyní chtěla dvaatřicetiletá rodačka z Bílovce příliš. Pod těžkým úhlem se rozhodla hrát bekhend po pravé lajně, avšak trefila pouze deblový koridor.

A:40

Po třech brejkbolech gembol pro světovou osmičku. V delší výměně chybovala zkušená česká hráčka forhendem do sítě.

2:2 Jessica Pegulaová získává gem.

Jessica Pegulaová utekla ze třech brejkbolů, aby nakonec srovnala na 2:2. Ostrý servis na tělo Kvitová neměla šanci zreturnovat.

15:0

Za dělovým podáním ven z dvorce se domácí hráčka jenom ohlédla.

30:0

Neuvěřitelná reakce Petry Kvitové na síti. Vydala se na síť a parádně zareagovala na odraz míčku od pásku, vole nasměrovala nechytatelně a s obrovským štěstím těsně za síť.

40:0

Náběh na čistou hru. Jessia Pegulaová se natahovala za forhendovým returnem, který napálila do území pro čtyřhru.

3:2 Petra Kvitová získává gem.

Čistá hra opravdu přichází. V pěkné výměně si o rozhodující slovo řekla Češka prudkým forhendem po levé čáře, Američanka odpověděla obranným bekhendem do zámezí.

15:0

Dobrý servis byl základem k úspěchu. Petra Kvitová po returnu zvládla ještě jeden obranný úder, ten další nasměrovala do pásky.

15:15

Jessica Pegulaová musela jít přes druhý servis, takže následoval další ostrý return Češky. Posléze přišel forhend do levého růžku, s nímž si hráčka na podání neporadila.

30:15

To je velká škoda. Bílovská rodačka měla nakročeno k zisku fiftýnu, avšak neporadila si s forhendovým volejem, prim hrála páska.

30:30

Rychlé srovnání skóre v gemu. Pegulaová má problémy s returny na tělo, v mírném pokleku pálil bekhendem pod pásku.

40:30

Přímý bod po servisu na téčko znamená gembol, bekhendový return vyletěl za základní čáru.

3:3 Jessica Pegulaová získává gem.

Světová osmička vrací stav zápasu do vyrovnané podoby. V důležitou chvíli zvládla vyslat tvrdý bekhend do pravého rohu, sokyně vracela příliš dlouhým forhendem.

0:15

Ne úplně ideálně odstartovaný sedmý gem, Petra Kvitová trefuje druhou dvojchybu.

0:30

Vysoký bekhendový return dopadl pro Američanku šťastně na základní čáru. Ta se pak dostala do výměny, v jejím finále těžila z příliš dlouhého bekhendu Češky.

0:40

Česká lvice čelí třem brejkbolům! Chybovala hned po podání, při bekhendu byla znovu hlavním problémem délka.

3:4 Jessica Pegulaová získává gem.

Američanka je podruhé ve výhodě brejku, který získala dokonce čistou hrou! Vypálila parádní bekhendový return k základní čáře, Kvitová ránou ze stejné strany rozvlnila síť.

0:15

Delší výměna pro českou tenistku. Američanka zdánlivě měla situaci ve svých rukou, dokud nepřepálila z forhendové strany.

15:15

Ostré podání na téčko vrátila Petra Kvitová pod pásku.

30:15

Další výborný servis na střed kurtu. Vysoký return těsně za síť Jessica Pegulaová trestala vítězným bekhendem do levého rohu.

30:30

Dvaatřicetiletá Češka se hecuje, cítí šanci na rebrejk. V bekhendové přestřelce měla navrch, poslední ránu sokyně nechala doletět za základní čáru.

40:30

To je škoda. Povedený forhend Američanky po pravé lajně česká tenistka dokázala vrátit, obranný bekhend už bohužel nevrátila do vymezeného prostoru.

3:5 Jessica Pegulaová získává gem.

Brejk potvrzen! Jessica Pegulaová nasměrovala podání na tělo soupeřky, jež odpověděla nepřesným returnem.

0:15

Bekhend Pegulaové přizvedla páska. Petra Kvitová zariskovala, křižný bekhend z pravé strany ovšem zapadl do těsného autu.

0:30

Češka přidává třetí dvojchybu, světová osmička sahá po brejkbolech, které by byly zároveň setboly.

0:40

Petra Kvitová čelí třem setbolům! Troufla si na odvážný forhend do levého růžku, míček zapadl do poměrně výrazného autu.

3:6 Jessica Pegulaová získává gem a set.

Úvodní dějství je minulostí! Jessica Pegulaová proměnila setbol bez práce, protihráčka ukončila první sadu svou čtvrtou dvojchybou.

15:0

Fantastická výměna na úvod druhého setu. Jessica Pegulaová se exkluzivně dostala z hluboké defenzivy, hra se posléze vyrovnala a nakonec Kvitová chybovala forhendem.

15:15

Americká tenistka uspěchala útok po kratším returnu soupeřky, balónek napálila forhendem výrazně pod pásku.

15:30

Světová osmička umí dělat nevynucené chyby, ne že ne. Opět měla navrch, aby v nečekaný okamžik selhala při bekhendu.

30:30

Pod tlakem ovšem rodačka z Buffala umí hrát perfektně. Zklidnila hru forhendovým čopem, načež chtěla protihráčka odpovědět stejnou mincí, jenže míček poslala za základní čáru.

30:40

Brejkbol! Po forhendu po levé lajně a krátkém obranném úderu vyrazila Petra Kvitová na síť, kde ostrým forhendem kros zleva nezaváhala.

1:0 Petra Kvitová získává gem.

Petra Kvitová na úvod druhé sady získává brejk! Po returnu si vytvořila ve výměně tlak, který Jessica Pegulaová uzavřela bekhendem pod pásku.

15:0

Servis na tělo zafungoval, odpovědí byl kratší return. Petra Kvitová si posléze poradila s bekhendem, který nasměrovala nechytatelně do pravého růžku.

30:0

Eso po podání ven z dvorce, Američanka se ani nesnažila na balónek dosáhnout.

30:15

Čopy dnes nasazené třiadvacítce zatím nejdou. Míčku dala velkou rotaci, avšak nebylo to nic platné, přesto dopadl za základní lajnu.

40:15

Nepřipravený útok na síť české tenistky. Světová osmička nadvakrát nevytloukla soupeřčiny bloky, pak se vyhodila bekhendem.

2:0 Petra Kvitová získává gem.

Petra Kvitová potvrzuje brejk, když se trefila do podání ven z dvorce a return konkurentky nechala doplachtit za základní lajnu.

0:15

Dvaatřicetiletá rodačka z Bílovce zamířila po bekhendovém returnu po levé čáře na síť, kde si poradila s volejem famózně, zahrála míček nechytatelně těsně za pásku.

0:30

Druhá sada je zatím v jasné režii české lvice. Ta si nyní pomohla bekhendem kros zprava s výbornou délkou, Američanka vracela balónek na dlouhou ruku do autu.

15:30

Servisy na tělo dnes domácí tenistce fungují, opět z této volby vytěžila přímý bod.

30:30

Češka vyzkoušela útok z returnu při prvním podání konkurentky, leč míček odpálila výrazně za základní lajnu.

40:30

Třetí fiftýn v řadě znamená gembol pro Jessicu Pegulaovou, jež trefila forhend po pravé lajně z velkého úhlu, Kvitová reagovala nízkým bekhendem.

2:1 Jessica Pegulaová získává gem.

Američanka snižuje na 1:2. Včas zareagovala na zkrácení hry a míček poslala po pravé lajně mimo dosah Petry Kvitové.

15:0

Risk Petře Kvitové vyšel. Odvážné řešení v podobě forhendu na levou lajnu bylo provedeno dokonale, domácí hráčka byla bez šance.

15:15

V další výměně se ovšem Jessica Pegulaová dostala do výměny a zaslouženě získala fiftýn, když po bekhendu k základní čáře donutila hrát Češku bekhend v záklonu pod pásku.

15:30

Pátá dvojchyba posouvá českou tenistku do nevýhody.

15:40

Dva brejkboly! Stále platí, že si Petra Kvitová po druhém podání neuhrála jediný fiftýn, v tomto případě chybovala křižným bekhendem zprava do sítě.

2:2 Jessica Pegulaová získává gem.

Vyrovnáno! Petra Kvitová vypálila forhend do pravého růžku a chystala se k síti, jenže Američanka ji překvapila delším obranným bekhendem, po němž bílovská rodačka hrála forhend ze záklonu za základní čáru.

15:0

Cestu za potvrzením brejku světová osmička zahájila přímým bodem po podání na téčko.

30:0

Opět nepovedený return. V tomto případě vyzkoušel Petra Kvitová útok, jenže míčku dala přílišnou délku.

40:0

Eso na téčko přináší osmadvacetileté rodačce z Buffala tři gemboly.

40:15

Čistá hra to nebude. Petra Kvitová vytáhla ze svého repertoáru parádní forhend po levé lajně, překvapená Američanka reagovala pozdě.

40:30

Zbývá poslední gembol. Turnajová osmička podnikla nepřipravený útok na síť, konkurentka ji prohodila bekhendem do protipohybu.

2:3 Jessica Pegulaová získává gem.

Až na třetí pokus, ale přeci jen Jessica Pegulaová potvrzuje brejk a je zase  kousek blíže postupu do čtvrtfinále. V důležitou chvíli se trefila do prvního servisu, Kvitová returnovala bekhendem do sítě.

0:15

Forhendový return k základní čáře přinesl kýžené ovoce. Češka musela mírně zacouvat a bekhendem jenom rozvlnila síť.

0:30

To nevypadá dobře. Jessia Pegulaová se po returnu dostala do tlaku. Forhendu do levého rohu se ještě sokyně ubránila, další ráně z téže strany na druhou stranu již nikoliv.

0:40

Tři brejkboly pro světovou osmičku. Varianta servis - volej se s úspěchem nesetkala, balónek zamířila daleko za základní čáru.

15:40

Tohle bylo o poznání lepší. Bílovská rodačka vyslala servis ven z dvorce, načež forhendem trefila odkrytou levou polovinu.

2:4 Jessica Pegulaová získala gem.

Bohužel, druhý brejkbol už Kvitová neodvrátila a je dvě hry od vyřazení. Jessica Pegulaová dostala soupeřku přesně tam, kde ji měla mít. Ve vyrovnané výměně od základní čáry chybovala jako první Češka příliš dalekým forhendem.

15:0

Američanka je v laufu. Po výborném podání napálila bekhend k základní čáře, na nějž protihráčka nenašla odpověď.

30:0

Přímý bod po podání na téčko, return doletěl daleko za základní čáru.

40:0

Kratší return potrestala domácí tenistka bez servítek, balónek nasměrovala na volnou pravou polovinu.

40:15

Osmadvacetiletá rodačka z Buffala už se nejspíše viděla na lavičce. Zívaly na ni dvě třetiny volného kurtu, nicméně forhend odpálila mimo vymezené území.

2:5 Jessica Pegulaová získává gem.

Zaváhání napraveno hned vzápětí, a to tím nejlepším možným způsobem, tedy esem. Za podáním ven z kurtu se Petra Kvitová pouze podívala.

0:15

Bílovská rodačka tlačí na pilu až příliš. Výměnu chtěla ukončit okamžitě po servisu, což se jí povedlo, ale ne tak, jak si sama představovala. Bekhend skončil v deblovém koridoru.

15:15

Výborné podání na téčko, které Pegulaové zreturnovala těsně za pásku a pak jen sledovala soupeřčin výborně trefený bekhend do levého rohu.

30:15

Česká lvice se rozhodně nevzdá bez boje. Po dobře trefeném prvním servisu poslala forhend pod nohy soupeřky, ta odpověděla úderem ze stejné strany do sítě.

30:30

Bekhendový return k základní čáře měl oči. Petra Kvitová hrála míček z lehkého záklonu a balónek vrátila do středu sítě.

30:40

Mečbol! Servírující tenistka si nenaplánovala dobře moment, kdy práskne do bekhendu, míček vyletěl daleko za základní lajnu.

2:6 Jessica Pegulaová získává gem, set a zápas.

Je konec! Jessice Pegulaová stačil k postupu do čtvrtfinále jediný mečbol, v křižné přestřelce chybovala česká hráčka bekhendem do území pro čtyřhru.

Cesta Petry Kvitová letošním US Open skončila v osmifinále. Nad její síly byla domácí reprezentantka Jessica Pegulaová, jež zvítězila po setech 6:3 a 6:2.

První set na téměř 50 minut přerušil déšť, z toho důvodu došlo k zatažení střechy. Česká hráčka se držela do stavu 3:3, zbylé tři hry ovšem ovládla americká tenistka. Druhý set Petra Kvitová odstartovala na jedničku, když rychle odskočila do vedení 2:0, ale Jessica Pegulaová pak znovu přepnula na vyšší rychlostní stupeň a zbylých šest gemů urvala pro sebe.

Ve čtvrtfinále se Jessica Pegulaová utká s vítězkou zápasu Iga Świąteková - Jule Niemeierová.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Esa: 3 - 3

Dvojchyby: 5 - 0

Úspěšnost 1. podání: 73 % - 75 %

Body po 1. podání: 47 % - 68 %

Body po 2. podání: 17 % - 31 %

Ubráněné brejkboly: 1/6 - 4/6

Vítězné údery: 18 - 7

Nevynucené chyby: 24 - 13

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Právě se děje

Další zprávy