Česká deblistka dostala australské vízum po získání výjimky z očkování, protože před Vánoci prodělala covid-19, což mělo podle informací australského svazu stačit. Po příletu do Austrálie byla vpuštěna do země a odehrála turnaj. Kvůli případu světové jedničky Novaka Djokoviče byla ale po osmi dnech zadržena, o vízum přišla a byla zavřena na stejném detenčním hotelu jako Srb. Voráčová raději z Austrálie odletěla, zatímco Djoković díky právníkům uspěl u soudu a připravuje se na úvodní grandslam roku. Vízum mu však ještě může znovu zrušit ministr pro imigraci.
WTA v prohlášení uvedla, že podporuje australský tenisový svaz, který pro hráče nachystal turnaje včetně Australian Open. "Jsme přesvědčeni, že by hráči měli být naočkováni," konstatovala asociace s tím, že stojí i za imigrační politikou k ochraně australských obyvatel.
Zároveň WTA uvedla, že sportovci, žádající o výjimku z očkování se řídili schválenými postupy. "Renata Voráčová podle toho postupovala. Po příletu byla vpuštěna do země, hrála a pak jí bylo vízum náhle zrušeno. Přitom neudělala nic špatně," stojí v prohlášení asociace. "Komplikace z posledních dnů jsou nešťastné. Pokračujeme ve spolupráci s úřady, aby se tato situace urovnala."
Voráčová po návratu do Česka uvedla, že je po prožitém stresu unavená a zvažuje, že bude požadovat finanční kompenzaci za zbytečné náklady a ušlý zisk od australského tenisového svazu. "Doufám, že se k tomu Tennis Australia postaví čelem a nebudu muset dělat právní kroky," uvedla tenistka.
Podporu Voráčové vyjádřila i nezávislá hráčská asociace PTPA, kterou předloni založil Djoković. "PTPA s ní byla v kontaktu, zajímala se o její zdraví a podmínky. Přezkoumáváme její případ. V demokratické společnosti je právní jistota základním principem. Budeme pokračovat v podpoře a obhajobě hráčů v takové míře, v jaké to pro ně bude přijatelné," uvedla PTPA.