Londýn (od našeho zpravodaje) - Vítězkou Wimbledonu se stává: Jelena Rybakinová. Před rokem si osud s pořadateli londýnského grandslamu zahrál řádně poťouchlou hru.
Organizátoři si navzdory silnému odporu tenisových organizací ATP a WTA prosadili zákaz startu ruských a běloruských tenisových hvězd, vítěznou trofej ale nakonec stejně líbala rodačka z Moskvy, byť toho času reprezentující Kazachstán.
Letos se mnozí obávají podobného scénáře. Jednou z největších favoritek je obhájkyně titulu Rybakinová, možná ještě o něco větší šance dávají experti běloruské superstar Aryně Sabalenkové, letité podporovatelce diktátora Alexandra Lukašenka.
A pak jsou tu Rusky, kapitola sama pro sebe. Do prvního kola jich v All England Clubu nastoupilo rovnou deset.
Veronika Kuděrmetovová je jednou z těch tenisově nejlepších a zároveň, jak v posledních dnech upozorňují britská média, politicky nejproblematičtějších.
Šestadvacetiletá dívka z Kazaně, která ve čtvrtečním druhém kole změří síly s českou nadějí Markétou Vondroušovou, dostala v prosinci ocenění přímo od blízkého spojence Vladimira Putina, prezidenta Tatarstánu Rustama Minnichanova, bývalého člena vedení ruské společnosti Tatněft.
Ropný a plynárenský gigant přitom tenistku dlouhá léta sponzoruje.
Zmíněná skutečnost způsobila kontroverze před dvěma měsíci na antukovém turnaji v Madridu, kde Kuděrmetovová nastupovala s logem Tatněftu na svém herním úboru. Na firmu, v jejímž čele se nachází vícero významných ruských politiků, uvalila Evropská unie loni v červnu sankce, pomáhá totiž zásobovat ruskou armádu a podporuje tak vojenskou agresi na Ukrajině.
S výhledem na Wimbledon to byl značný problém. Londýnský grandslam totiž kromě absence národních vlajek určil i jinou podmínku: účast Rusů a Bělorusů nesmí být finančně podpořena jejich státy nebo firmami napojenými na státní režimy.
"Uvědomuji si, že na Wimbledonu nebudu moci nastupovat s ruským logem. Pokud tam budu chtít hrát, budu ho muset dát pryč," vyjádřila se stručně dvanáctá hráčka světového žebříčku.
Kuděrmetovová zároveň musela popírat, že má stále smlouvu s CSKA, tedy ústředním sportovním klubem ruské armády. Spojení prý ukončila už před lety.
🎖️ In December Russian tennis player Veronika Kudermetova received an award from the Tatarstan Rep. President Rustam Minnikhanov, a chairman of the board of
— Ukrainian Tennis • BTU (@ukrtennis_eng) March 27, 2023
- Tatneft, the oil-gas company, Kudermetova's sponsor
- Tupolev, leading designer & producer of strategic bombers 🧵⬇️ pic.twitter.com/EtfUMg7ahJ
Kontroverzní postavou je i její manžel a trenér v jedné osobě. Sergej Demechin byl podle deníku Daily Mail nařčen dalšími tenisovými trenéry, že mluví o Putinovi jako o "nejlepším politikovi 21. století". "Evropa by před ním měla pokleknout," měl mimo jiné veřejně prohlašovat.
Na Wimbledonu letos ruským a běloruským tenistům vycházejí vstříc. Sabalenkové zařídili, aby nemusela odpovídat na žádné otázky týkající se politiky. Když se jeden z novinářů v pondělí zeptal Kuděrmetovové na vztah s ukrajinskými hráčkami, moderátorka tiskovky rychle zakročila: "Držme se prosím tenisu."
Když novinář oponoval, že jde o důležité téma rezonující ve sportovním prostředí, vzala si slovo sama ruská hráčka.
"Dobře, odpovím na otázku. Zdravím je. Některé odpoví, některé ne," prohlásila. Podle Kuděrmetovové nezáleží na tom, ze které země tenistka pochází. "Jsme tady, abychom hrály tenis, soutěžily mezi sebou a ukázaly to nejlepší," uvedla.
Na trávě aktuálně disponuje formou, která nahání strach.
Na turnaji v Hertogenboschi prohrála až v těsném finále s krajankou Jekatěrinou Alexandrovovou. Následně si v Berlíně vzala cenný skalp světové dvojky Sabalenkové. Potom se raději odhlásila, aby ušetřila síly na Wimbledon.
"Na trávě asi jeden z nejtěžších losů, jaké si můžete do druhého kola představit. Porazila jsem ji v Miami, ale na betonu je to jiné. Tráva jí strašně sedí. Střílí to šíleně, servis má neskutečný," řekla na adresu své další soupeřky Markéta Vondroušová.