Velký talent i motorová myš s vůlí boxera. Siniaková konečně ukazuje sílu a míří mezi elitu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 1. 2017 11:31
Loňské výsledky nelhaly, světovým žebříčkem se prodírá vzhůru další velký český talent. Kateřina Siniaková si připsala skalp světové čtyřky Simony Halepové, desítky Britky Johanny Kontaové, a navrch v Šen-čenu získala premiérový titul kariéry. Zdobí ji běhavý agresivní styl a buldočí zarputilá povaha, kterou zjevně zdědila po otci.
Kateřina Siniaková
Kateřina Siniaková | Foto: ČTK

Šen-čen – Své geny rozhodně nezapře. Na kurtu někdy pouští stejnou hrůzu jako před mnoha lety její otec v boxerském ringu. Kateřina Siniaková je zkrátka pořádná tenisová bojovnice a premiérovým titulem v Šen-čenu potvrdila, že její podzimní výsledky nebyly náhodné, a zaslouženě se šplhá mezi elitu.

O jejím nesporném talentu a potenciálu se ovšem mluvilo už někdy před sedmi lety, kdy se mezi čtrnáctiletými dívkami probojovala na mistrovství Evropy do finále. Tři roky nato už hrála o titul mezi juniorkami na Australian Open a novinářům hlásila: "Můj sen je být světovou jedničkou."   

Nebyl důvod jí nevěřit. Už tehdy ji zdobil bojovný a zarputilý tenis, při kterém si občas vzteky bouchne raketou o zem, jindy jí uletí nějaké to peprné slůvko, ale najednou překvapí přesným vítězným úderem. Nyní dvacetiletá tenistka totiž nejenže se svými 174 centimetry spoustu míčů doběhne, ale také do nich umí se slušnou razancí praštit.

Což je zbraň, která platila i na vyhlášenou obranářku Rumunku Simonu Halepovou, proti které si ve středu připsala první skalp hráčky z top 10. "Necítila jsem se proti ní na kurtu moc dobře. Byla ve výměnách silnější, a proto vyhrála," uvedla pak světová čtyřka.

Sílu rodačky z Hradce Králové už však pocítila i jiná známá tenisová jména. Současná jednička Němka Angelique Kerberová ji sice v obou vzájemných duelech porazila, ale uznala, že to neměla úplně jednoduché.

"Hraje skvěle, proti takové hráčce musíte být především trpěliví, nutit ji dál běhat a počkat si na své šance," uvedla. "Měla jsem to těžké, hraje agresivně, musela jsem se snažit být klidná a nějak se s její hrou vypořádat," okomentovala styl Siniakové zase Dánka Caroline Wozniacká.

Dávku zdravé agresivity určitě podědila po ruském otci, který v mládí závodně boxoval, přistěhoval se do Hradce, kde si vzal Češku, a společnou dceru odmalička vedl k tenisu. Staral se hlavně o její kondici a i díky tomu teď z hráčky pražské Sparty rozhodně není žádná třasořitka.

Se Sukovou řeší taktické věci

Momentálně Dmitrij Siniakov řídí poměrně široký trenérský tým, který kolem dcery shromáždil. Zařadil do něj mimo jiné i někdejší deblovou světovou jedničku Helenu Sukovou. "Řešíme hlavně taktické věci, prošla si v kariéře tím samým, takže se mi snaží radit. Jsem ráda, že je pořád se mnou. Snaží se, když jsem v Praze, dorazit na tréninky a pomáhá mi. Myslím, že nám to zatím klape," pochvaluje si spolupráci Siniaková. 

Však není jen šikovnou singlistkou, ale i výbornou deblistkou. Na loňském French Open to potvrdila po boku Barbory Krejčíkové, když došly až do semifinále. Stejný grandslam přitom spolu v roce 2013 vyhrály jako juniorky. 

Do Melbourne k prvnímu grandslamu sezony ale pojede příští týden s jinou parťačkou Lucií Hradeckou. Čtyřhru vedle sebe nehrály pět let, ale pojí je velká touha se prosadit ve dvouhře a tolik se nestresovat výsledky mezi páry.

Navíc mají obě solidní formu. To, co Siniaková nastartovala loni na podzim, když si zahrála finále v Bastadu a Tokiu, pokračovalo letos v Šen-čenu, kde oslavila premiérový titul. Ten ji v pondělí poprvé v životě posune do čtvrté desítky světového pořadí a zase blíž ke splnění dětského snu být jedničkou.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 38 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy