US Open • 1. kolo • 19:41

Markéta Vondroušová - Han Na-le

Konec zápasu
Markéta Vondroušová
Markéta Vondroušová
2
6
6
Han Na-le
Han Na-le
0
3
0

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání prvního kola US Open mezi Markétou Vondroušovou a Han Na-le z Jižní Koreji. Zápas začal v úterý 29. srpna v 19:41.

Markéta Vondroušová je nejlépe postavenou českou tenistkou v žebříčku WTA, náleží jí devátá pozice. Česká hráčka po památném vítězství ve Wimbledonu, na které bude bezpochyby vzpomínat do konce života, skoro měsíc pauzírovala a na kurt se vrátila až v zámoří, v Montréalu schytala debakl 3:6, 0:6 od pozdější vítězky Gauffové a v Cincinnati se probojovala do čtvrtfinále, v němž prohrála se světovou jedničkou Igou Šwiatekovou 6:7 a 1:6.

Markéta Vondroušová

Česko

WTA: 9.

Věk: 24 let (28. 6. 1999)

Držení rakety: levačka

Výška: 172 cm

Markéta Vondroušová
Markéta Vondroušová | Foto: Reuters

Han Na-le je úspěšnou kvalifikantkou. V prvním kole si poradila ve dvou setech s talentovanou Andořankou Jiménezovou Kasintsevovou, ve druhém pokořila ve třech setech Italku Stefaniniovou a ve třetím jí stačily dva sety na domácí Američanku Mandlikovou. Jihokorejka je v žebříčku až na 241. místě, a proto tedy příliš nepřekvapí, že letos na očích tolik nebyla, absolvovala převážně turnaje v Asii a dvakrát došla do finále, ale ani v jednom případě titul nezískala, v Kofu nestačila na krajanku Jang, v Ósace padla s Australankou Inglisovou.

Han Na-le

Jižní Korea

WTA: 241.

Věk: 31 let (6. 7. 1992)

Držení rakety: levačka

Výška: 165 cm

Han Na-le.
Han Na-le. | Foto: Reuters

Jakub Menšík udělal v prvním kole US Open při výhře nad Francouzem Barrerem velmi dobrý dojem. A jak se dařilo ostatním Čechům?

Na kurtu probíhá tradiční předzápasové rozpinkávání. Na podání začne Han Na-le.

Zápas začal.

0:15

Markéta Vondroušová začíná na výbornou, ostrými forhendy si vynutila tlak a u sítě na závěr dalším dělovým forhendem prolomila defenzivu sokyně.

0:30

Skvěle. Zprvu se čtyřiadvacetiletá rodačka ze Sokolova bránila, zničehonic však ze středu vypálila forhendový winner do pravého růžku.

0:40

Hned na úvod tři brejkboly! Han Na-le chtěla převzít otěže výměny do vlastních rukou tvrdým forhendem, ale míček napálila až za základní čáru.

1:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Lepší start si čerstvá vítězka Wimbledonu mohla jen těžko představit, return do forhendu byl dobrou volnou, protihráčka udělala nevynucenou chybu do sítě.

0:15

Markéta Vondroušová na podání začíná dvojchybou.

15:15

Po krátkém returnu se Češka vydala k síti a volila forhend po levé čáře, soupeřka odpověděla forhendovým prohozem pod pásku.

15:30

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Sokolova trefuje druhou dvojchybu v gemu.

15:40

Dva brejkboly také na opačné straně. Favoritka dostala míček po podání přímo do ruky, nicméně forhendem jenom rozvlnila síť.

30:40

Ihned po servisu sáhla Markéta Vondroušová k překvapivému zkrácení hry, Han Na-le doběhla balónek pozdě.

40:40

Moc nechybělo. Jihokorejka cítila šanci, šikovně si poslední úder oběhla na forhend, leč balónek umístila do koridoru pro debl.

40:A

Forhendový return k levé lajně slavil úspěch, Markéta Vondroušová reagovala bekhendovým čopem do středu sítě. Třetí brejkbol.

40:40

Ani v tomhle případě ovšem Han Na-le neuspěla, s returnem si ještě poradila, ale vzápětí vyprodukovala nevynucenou bekhendovou chybu.

40:A

Čtvrtý brejkbol. Úmysl dobrý, ale realizace pokulhávala, kraťas z rakety Markéty Vondroušové nepřeletěl síť.

1:1 Han Na-le získává gem.

Han Na-le se hecuje, protože zaslouženě srovnává na 1:1! Soupeřku šikovně rozběhala, udržela se v tlaku a ve finále vystřelila v místě zhruba na půli cesty k síti vítězný bekhend doprava.

0:15

Cestu za potvrzením brejku Jihokorejka nezačíná úplně nejlépe, protože proti kraťasu z bekhendu se vůbec nerozběhla.

0:30

A další překvapivé zkrácení hry, které doslova šokovalo Han Na-le, jež ve snaze o změnu směru podklouzla a možná si dokonce i lehce ublížila.

0:40

Světová devítka má opět výhodu tří brejkbolů, když volila return do bekhendu protihráčky, ta střílela pouze do sítě.

2:1 Markéta Vondroušová získává gem.

Na returnu zatím hraje Markéta Vondroušová skvěle. Trpělivě ubránila dvě střely Jihokorejky, tu poslední bekhendovou nechala spadnout za zadní lajnu.

0:15

Servis zatím není výhodou ani jedné z tenistek. Dlouhou výměnu na úvod čtvrtého gemu uzavřela Markéta Vondroušová příliš dlouhým bekhendem.

15:15

Přímý bod po podání na tělo.

15:30

Poměrně dlouho čtyřiadvacetiletá rodačka ze Sokolova odolávala bekhendovému náporu konkurentky, nakonec sama bekhendem hrála pod pásku.

30:30

Není to poprvé, co Markéta Vondroušová okamžitě po servisu zkrátila hru a tato volba se zatím soupeřce vůbec nedaří číst, znovu jen bezmocně zůstala stát.

40:30

Přímý bod po podání na téčko a důležitý gembol.

40:40

Bohužel nevyužitý. Světová devítka disponovala tlakem, jenže když chtěla vyslat vítězný bekhend po levé lajně, tak se míčku postavila do cesty páska.

40:A

Obrovská bojovnost přináší Han Na-le brejkbol. V poslední chvíli doběhla kraťas, načež skvěle zvládla i bekhendový volej přes hlavu těsně za síť, sokyně přiběhla k míčku pozdě.

2:2 Han Na-le získává gem.

Proti brejkbolu vyrobila Markéta Vondroušová dvojchybu a zatím se poměrně dost trápí s jihokorejskou kvalifikantkou, jež vyrovnává na 2:2.

0:15

Podáním si jednatřicetiletá rodačka z Inčchonu připravila dobrou pozici pro útok, nicméně bekhendem nedokázala přehodit síť.

0:30

Opět byla Han Na-le tou aktivnější tenistkou, ale fiftýn slavila soupeřka, protože podruhé v řadě jsme měli možnost vidět nevynucenou bekhendovou chybu.

0:40

Opět jsou tu tři brejkboly pro světovou devítku, která se jenom podívala za dělovým bekhendem soupeřky, který však se štěstím zamířil o centimetry vedle pravé čáry.

3:2 Markéta Vondroušová získává gem.

V těžkém postavení vyprodukovala Markéta Vondroušová parádní zkrácení hry na pravou stranu, které sice soupeřka stihla, nicméně proti prohozu hraném na opačnou polovinu již neměla šanci.

15:0

Kvalitním returnem získala Han Na-le tlak na svou stranu, ale fiftýnu se nedočkala, protože vzápětí napálila bekhend do středu sítě.

30:0

U kraťasu byla jihokorejská tenistka včas, ovšem v minisouboji u sítě tahala za kratší konec provazu, marně s natahovala za soupeřčiným forhendovým volejem.

40:0

Že by na třetí pokus Markéta Vondroušová konečně uspěla na servisu? Znovu přiměla protihráčku k náběhu na síť, načež jí zahrály pod nohy a halfvolej zastavila páska.

4:2 Markéta Vondroušová získává gem.

Až v šestém gemu si jedna z hráček podržela servis a je jí světová devítka, jež využila hned první gembol esem na téčko.

15:0

Jihokorejka bez problémů stihla jeden z těch méně povedených kraťasů, proti lobu nechytatelně smečovala na levou polovinu.

15:15

Han Na-le v tlaku vystartovala k síti, kde nezahrála vůbec špatný forhendový volej, nicméně konkurentka odpověděla světovým bekhendovým prohozem zleva kros.

15:30

Jednatřicetiletá rodačka z Inčchonu ani v tomto případě nedovedla do vítězného konce slibně rozetou výměny, v závěru chybovala nevynuceně forhendem.

30:30

Často světová devítka zkouší kraťasy, stejně jako teď, avšak míček o kousek nepřeletěl síť, skončil na pásce.

40:30

Sebevědomě si Han Na-le došla pro gembol na síť. Dobře trefený bekhend k levé čáře ještě Češka vrátila, proti smeči už neměla nárok.

4:3 Han Na-le získává gem.

Han Na-le rozhodně nezabalí první sadu bez boje. V nečekaný moment se opřela do křižného bekhendu zleva, překvapená soupeřka se za míčkem jenom podívala.

15:0

Jednatřicetiletá hráčka z Jižní Koreji dostala míček do výměny, leč kýženého fiftýny se nedočkala, neboť vyrobila nevynucenou bekhendovou chybu.

30:0

S obrovským štěstím Markéta Vondroušová trefila obranný bekhend na levou čáru. Soupeřka čekala, že technologie zahlásí aut, ale nestalo se, po odbitém bekhendu tedy potom jenom sledovala vítězný bekhend sokyně po pravé čáře.

40:0

Eso na téčko.

40:15

Přestože forhend Han Na-le po levé lajně zpomalila páska, tak Češka na prudkou střelu nedosáhla. Čistá hra se nekoná.

5:3 Markéta Vondroušová získává gem.

Markéta Vondroušová je jediný gem od zisku úvodního dějství. Potrestala nepřipravený útok soupeřky na síť, bekhendový prohoz namířila nechytatelně k levé lajně.

0:15

Správně světová devítka odhadla, kam protihráčka stojící u sítě zaútočí bekhendem, načež vykouzlila dokonalý forhendový prohoz po pravé čáře.

15:15

Nutno podotknout, že Han Na-le rozhodně nehraje jako hráčka třetí světové stovky. Parádně se položila zleva do křižného forhendu, soupeřku proměnila do role divačky.

15:30

Velká chyba, která by jednatřicetiletou Jihokorejku mohla za okamžik mrzet, protože na síti měla nalitý forhend, ale poslala ho jenom do sítě.

15:40

Dva setboly! Han Na-le přeběhla bekhendový úder protihráčky a u těla odehrála nepovedený bekhendový čop do koridoru pro debl.

30:40

Jihokorejka bojuje. Servisem si vytvořila tlak, načež odpálila nechytatelný bekhend do pravého růžku.

40:40

Ani druhý setbol nekončí úspěchem. S returnem si ještě Markéta Vondroušová věděla rady, následně přepálila bekhend.

40:A

Vůbec poprvé se Han Na-le pokusila o kraťas, který jí vůbec nevyšel, míček pak dostala za tělo a forhend jenom slabě ztlumila před sebe, čelí tak třetímu setbolu.

6:3 Markéta Vondroušová získává gem a set.

Třetí setbol využila Markéta Vondroušová bez práce, Han Na-le ukončila první set svou premiérovou dvojchybou.

Začal druhý set.

0:15

Han Na-le se opřela do bekhendového returnu, míček poslala pod nohy protihráčky a ta odpověděla nízkým bekhendem.

15:15

Kraťasy dnes Češce zatím fungují. Jihokorejka ukázala rychlé nohy, avšak na dlouhou ruku balónek nevrátila přes síť.

15:30

Tentokráte Han Na-le nejenže kraťas doběhla, ale i usměrnila míček přes pásku, aby vzápětí využila nabídnutou možnost a zapsala vítězný bekhendový volej.

15:40

Dva brejkboly pro jednatřicetiletou rodačku z Inčchonu, jež trpělivě zaměstnávala bekhend protihráčky a dočkala se z něj nevynucené chyby!

30:40

Bekhendový return skončil v síti.

40:40

Han Na-le cítila, že využití druhého brejkbolu bylo blízko, neboť ve výměně působila aktivnějším dojmem, nakonec bekhendem napálila pásku.

A:40

Radostným pokřikem Markéta Vondroušová doprovodila zisk třetího fiftýnu v řadě znamenajícího gembol, sokyně nečistě zasáhla bekhend.

1:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Sokolova naběhla k síti, kde si hravě poradila s forhendovým volejem, odvrátila tedy dva brejkboly a nakonec urvala servírovací gem pro sebe.

15:0

Po dobře trefeném forhendu do pravého růžku vystartovala Han Na-le k síti, odtud ukázala dobré oko a bekhend protihráčky pustila do autu.

15:15

Servisem si Jihokorejka připravila dobrou pozici, následně však bekhendem zaútočila do sítě.

15:30

Han Na-le nedokázala odolávat forhendovému náporu konkurentky věčně, sama nasměrovala poslední forhend o kousek vedle pravé lajny.

15:40

Takhle by to šlo! Markéta Vondroušová se nebála zariskovat, odvážný forhend napálila neomylně do pravého růžku a odměnou jí jsou dva brejkboly.

2:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Skvěle. Sokolovská rodačka si rozběhala konkurentky a kýžený efekt se dostavil, Han Na-le uzavřela druhou hru druhé sady nízkým forhendem.

15:0

Eso po dělovce ven z dvorce.

30:0

Markéta Vondroušová se dostává do varu. Údery sázela zleva doprava, za posledním bekhendem po pravé lajně se Jihokorejka jen ohlédla.

40:0

Skvěle i v defenzivě! Češka se na poslední chvíli dostala pod balónek a kratším bekhendem zaskočila protihráčku, jež rovněž z bekhendu pálila jenom do sítě.

3:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Markéta Vondroušová potvrzuje brejk čistou hrou a vede už 3:0. Po kratším returnu se rozhodla zaútočit forhendem do levého rohu, kam Jihokorejka běžela neúspěšně.

0:15

Česká tenistka přečetla úmysl soupeřky hrát kraťas, k míčku přiběhla a prohodila ji neomylně bekhendem po levé čáře.

0:30

Perfektně se sokolovská rodačka vymanila z defenzivy, koncovku výměny strávila u sítě, kde vypálila vítězný forhend do forhendu soupeřky.

15:30

Han Na-le ještě bojuje o své druhé podání v setu, zprava vyslala povedený křižný bekhend, na nějž protihráčka odpověděla nepřesným forhendem.

30:30

Při obranném bekhendovém čopu sokolovská rodačka nepříjemně upadla, naštěstí snad nepřišla ke zranění. Han Na-le bez problémů umístila bekhend na volný kurt.

30:40

Ano, Markéta Vondroušová je v pořádku. Hned v další výměně se rozhodla pro ofenzivní pojetí, brejkbol získala po nepovedeném bekhendu Jihokorejky.

4:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Už podruhé v zápase udělala Han Na-le proti brejkbolu dvojchybu a sama nejspíš cítí, že její účinkování na US Open se pomalu, ale jistě chýlí ke konci.

0:15

Pátou hru Češka odstartovala dvojchybou.

15:15

Han Na-le dostala balónek do výměny, leč kýžený efekt se nedostala, sama totiž na závěr umístila bekhend za vymezené území.

30:15

Jednatřicetiletá rodačka z Inčchonu viděla volný prostor u pravé lajně a chytře zkracovala bekhend, jenže centimetry opět hrály v její neprospěch. Aut.

40:15

Eso na téčko a dva gemboly.

5:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Markéta Vondroušová je jediný gem od očekávaného postupu do druhého kola. Gembol využila brilantním provedením kraťasu, k němuž Han Na-le přes veškerou snahu doběhla pozdě.

15:0

Jihokorejka vsadila vše na jednu kartu a dobře udělala, těžký bekhend po pravé lajně spadl přesně na základní čáru.

30:0

Han Na-le nechce odejít z turnaje s potupným kanárem. V tlaku vyrazila k síti, dělový bekhend protihráčka vracela ještě před pásku.

30:15

Skvěle trefený forhendový return přesně k základní čáře, sokyně odpověděla bekhendem do území pro čtyřhru.

30:30

A další perfektní return z forhendové strany, na nějž jihokorejská tenistka nenašla recept.

40:30

S velkou dávkou štěstí Han Na-le dosáhla gembolu, protože u sítě zaútočila bekhendem přímo do soupeřky, forhendový stopvolej potom dopadl skutečně milimetrově za pásku.

40:40

Forhendový return zleva kros neměl jedinou chybu, jednatřicetiletá rodačka z Inčchonu se za balónkem pouze ohlédla.

40:A

Mečbol! Světová devítka si kraťasem přilákala soupeřku k síti, aby ji posléze nekompromisně prohodila forhendem po levé lajně.

40:40

Přímý bod po servisu ven z kurtu.

40:A

Druhý mečbol. Češka bez váhání potrestala hodně slabé druhé podání, vítězný bekhendový return hrála po pravé čáře.

40:40

Han Na-le i napodruhé odmítá konec zápasu. Na konci dlouhé výměny odvážně vyrazila k síti, odtud vyslala forhendový volej do protipohybu favoritky.

40:A

Bude třetí mečbol tím konečným? Česká tenistka získala tlak hned returnem, posléze si při bekhendu počkala na pohyb sokyně a balónek poslala na druhou polovinu, tedy doprava.

6:0 Markéta Vondroušová získává gem, set a zápas.

Markéta Vondroušová zpečeťuje postup kanárem! Při třetím mečbolu musela bojovat přes výměnu, Han Na-le završila klání příliš dlouhým forhendem.

Markéta Vondroušová potvrdila roli obrovské favoritky, v prvním kole US Open zdolala jihokorejskou kvalifikantku Han Na-le po setech 6:3 a 6:0.

Začátek utkání byl plný brejků, prvních pět gemů získala tenistka na returnu. Až v šesté hře se Markétě Vondroušové povedlo brejk potvrdit, což ji nakoplo a sadu nakonec dovedla do vítězného konce v poměru 6:3, ukončila ji na příjmu. Druhé dějství bylo jednoznačnou záležitostí letošní vítězky Wimbledonu, jež dominovala po všech směrech a za necelou půl hodinu bezmocné sokyni uštědřila potupného kanára.

Ve druhém kole se Markéta Vondroušová utká s vítězkou zápasu Martina Trevisanová - Julija Putincevová.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Esa: 4 - 0

Dvojchyby: 4 - 2

Úspěšnost 1. podání: 66 % - 76 %

Body po 1. podání: 72 % - 32 %

Body po 2. podání: 47 % - 25 %

Ubráněné brejkboly: 5/7 - 4/11

Vítězné údery: 27 - 13

Nevynucené chyby: 10 - 21

Vyhrané míče na síti: 8/9 - 7/20

Markéta Vondroušová na turnaji v Montrealu
Markéta Vondroušová na turnaji v Montrealu | Foto: Reuters

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů z US Open se budu těšit na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy