K čemu se Nadal zavázal? Slavný španělský tenista bude trávit v pouštním království vždy nějaký čas v roce a bude pomáhat trénovat děti a zvyšovat povědomí o tomto sportu v zemi. V plánu je také, že bude mít Nadal v Saúdské Arábii svou akademii.
"Kamkoli se v Saúdské Arábii podíváte, tam vidíte růst a pokrok. Jsem rád, že toho jsem součástí. Pokračuju s tenisem, protože tento sport miluju. Ale kromě hraní chci pomoci tenisu k celosvětovému růstu a v Saúdské Arábii je k tomu potenciál," uvedl v tiskovém prohlášení.
Growth and progress that’s important to see and the STF is working on that.
— Rafa Nadal (@RafaelNadal) January 15, 2024
In a recent visit I saw the interest in both aspects and I want to be part of that role of growing the sport of tennis around the world.
The kids are looking to the future and I saw they are passionate… pic.twitter.com/vF3VaJXazH
Saúdové v posledních letech pumpují do sportu miliardy dolarů. Po golfu, formuli 1, boxu, fotbalu, kam se jim podařilo angažovat portugalskou superstar Cristiana Ronalda, se momentálně soustředí i na tenis.
Zahraniční média tak v souvislosti s tím používají výraz "sportwashing", podle kterého se investováním do sportu snaží Saúdové maskovat společenské problémy v zemi a chtějí si vylepšit mezinárodní image.
Poté, co Nadal zveřejnil na sociálních sítích příspěvek o nové spolupráci, sklidil od fanoušků obrovskou vlnu kritiky. V jejich očích se dvaadvacetinásobný grandslamový šampion upsal ďáblu.
"Byl jsem Rafův velký fanoušek, ale teď pláču, jsem zlomený z toho, že ten chlápek, kterého jsem miloval, není tak dobrý, jak jsem si myslel, že je. Prodal se za ropné peníze," napsal mu na síti X uživatel Bishal.
Nutno dodat, že Španěl není sám. Loni se v Saúdské Arábii konala první oficiální akce ATP Tour, Turnaj tenistů do 21 let v Džiddě. V minulém roce se v bohatém státu Perského zálivu hrály také exhibiční zápasy mezi Novakem Djokovičem a Carlosem Alcarazem či mezi Arynou Sabalenkovou a Uns Džábirovou.
"Peníze vládnou. Kdo ví, jestli bych na takovou nabídku také nekývl, i když nevím, kolik by mi museli zaplatit," zavtipkovala americká tenisová legenda John McEnroe.
Expert Eurosportu ale poté zvážněl, když dostal otázku, co říká na to, že by Rijád mohl pořádat Turnaj mistryň WTA nebo finále The Billie Jean King Cupu.
"To mi přijde přímo směšné. Proč by to měli pořádat? Protože se doma tak skvěle chovají k ženám?" uvedl.
Naráží tím na fakt, že země je stále silně rozpolcená v přístupu k ženskému pohlaví či menšinám. Kritizované je i omezování svobody projevu.
V rozpacích byla i polská světová jednička Iga Šwiateková, když se jí novináři po postupu do druhého kola Australian Open zeptali, co říká na Nadalovy kroky.
"Netušila jsem to. S Rafou a jeho rozhodnutím nemám nic společného, je na vedení obou okruhů, jak se k jednáním postaví, jestli budou chtít, abychom tam hráli. Ale popravdě nevím, jak se k tomu vyjádřit. Ženy to v těchto zemích pořád nemají jednoduché, i když se tam asi snaží o nějakou změnu," řekla.
Představitelé Saúdské Arábie porušování lidských práv popírají a tvrdí, že svými zákony chrání jen národní bezpečnost.
"Myslím, že když má někdo tolik peněz na to, aby je do sportu dal, je téměř nevyhnutelné, aby se to stalo a akce se tam pořádaly. Ale třeba díky tomu dostaneme šanci tam něco změnit, udělat nějakou dobrou věc," hledá pozitiva bývalá světová tenisová královna Dánka Caroline Wozniacká.
I přesto, že McEnroe patří mezi kritiky přesouvání velkých turnajů do Perského zálivu, všech sportovců se zastává.
"Jestli si někdo myslí, že by tenisté nebo golfisté měli být ti, kdo budou nastavovat nějaký morální standard, je to vtip. Se Saúdy jednají i špičky světového byznysu včetně vlád zemí, proč by to zrovna oni dělat neměli?" dodal Američan.