Umlčeli hráčky, zaměstnali modelky, pomohli Alcarazovi. Madrid je pod palbou

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 5. 2023 15:58
Pokud pořadatelé velkého tenisového turnaje v Madridu vyznávají teorii o tom, že špatná publicita neexistuje, mohou být v klidu. V opačném případě mají problém. Tři dny po skončení antukového podniku stále neustává tvrdá kritika na jejich adresu.
Aryna Sabalenková po vítězném finále turnaje v Madridu.
Aryna Sabalenková po vítězném finále turnaje v Madridu. | Foto: Reuters

Nejdřív aféra s dortem, poté nezvyklé rozhodnutí nenechat hráčky po finále čtyřhry promluvit a jako bonus obvinění, že organizátoři záměrně pomáhali domácímu miláčkovi.

O madridském turnaji se po jeho skončení nemluví příliš pozitivně.

Když oba pozdější šampioni letošního Mutua Madrid Open Aryna Sabalenková a Carlos Alcaraz slavili minulý pátek pětadvacáté, respektive dvacáté narozeniny, dostali od turnaje dort. Rozjela se aféra, pro kterou se okamžitě vžilo pojmenování "Cake Gate". Šlo v ní o velikost cukrovinářských výrobků.

K mužské světové dvojce byli zkrátka pořadatelé mnohem štědřejší než k běloruské vládkyni této sezony, aktuálně rovněž druhé hráčce žebříčku.

"Tohle nevypadá správně," komentovala dortovou kauzu kanadská tenistka Bianca Andreescuová a s kritikou se přidala i krajanka Sabalenkové, vždy aktivní Viktoria Azarenková.

"Jsem překvapen reakcí. Carlos právě postoupil do finále, hrál na centr kurtu a turnaj se koná ve Španělsku," reagoval ředitel turnaje a bývalý hráč Feliciano López.

Podívejte se na dort, který Alcaraz dostal:

Video: Agentura AP

Argumenty o tom, že se v Madridu logicky slavilo spíše životní jubileum domácí superhvězdy, ještě z části obstály.

S žádným pochopením se ale nesetkalo jiné rozhodnutí Madridských. Po finále ženské čtyřhry se stalo něco, co světový tenis z posledních let prakticky nepamatuje.

Aktérky závěrečného duelu nedostaly při ceremoniálu žádný prostor u mikrofonu.

"Nedostala jsem šanci nic říct, tak děkuji za podporu alespoň tady," napsala na Twitter poražená finalistka Coco Gauffová z USA, která ve dvojici s krajankou Jessicou Pegulaovou nestačila na pár Azarenková - Haddadová-Maiaová.

"Bylo těžké vysvětlit mému synovi Leovi, proč ho maminka při ceremoniálu nemohla pozdravit," uvedla Běloruska. "Tohle je smutné a nepřijatelné," přidala se Tunisanka Uns Džábirová a rozhodnutí pořadatelů označila za nešťastné, zvlášť, když po finále mužského deblu tradiční proslovy normálně proběhly.

"Co se stalo v Madridu mě opravdu zklamalo," potvrdila před začátkem aktuálního turnaje v Římě Pegulaová, společně s Azarenkovou členka hráčské rady.

"Měla jsem tam pocit, že se něco stane, nikdy by mě ale nenapadlo, že nás nenechají mluvit. O něčem takovém jsem v životě neslyšela. Netuším, v jakém století žijí, nebo jak mohli učinit tohle rozhodnutí a myslet si, že se jim to nevrátí," prohlásila americká tenistka. 

Podle spekulací docházelo mezi ženskou hráčskou radou a organizátory během turnaje k neshodám i ohledně plánování zápasů, Azarenková začínala v pátek deblové semifinále až ve 22:50, světová jednička Polka Iga Šwiateková končila jeden ze svých duelů v jednu ráno, na což si otevřeně stěžovala.

Madridský turnaj bojuje se špatnou pověstí ohledně chování k tenistkám už od dob, kdy jej vlastnil Rumun Ion Tiriac. Ten se nikdy netajil tím, že bere ženský tenis jako druhořadý. Slavný podnik loni prodal, kontroverze ale pokračují.

S odporem se setkalo třeba i najímání modelek v minisukních na pozice podavaček míčků, jejich outfit byl před finálovým zápasem změněn.

"Věřím, že naší prací jako top hráček je upozorňovat na tyto věci. Nesnažím se s nikým válčit, ale cítím, že by se s námi mělo zacházet lépe, než je tomu v Madridu nebo na některých předchozích turnajích," podotkla světová sedmička Džábirová.

V Madridu mají tenisté i tenistky rovné odměny, nedávno však plnil titulky obrovský rozdíl mezi výhrami, které si na konci dubna vezli Šwiateková ze Stuttgartu (104 tisíc eur) a Alcaraz z Barcelony (477 tisíc eur).

"V mých očích děláme stejnou práci jako chlapi. Sice moc do byznysu a sportovní politiky nevidím, ale WTA by se na tyhle rozdíly měla zaměřit," rýpla si tehdy Polka.

Madrid v závěru letošního ročníku čelil i narážce na to, že záměrně upravuje povrch tak, aby co nejlépe vyhovoval domácímu Alcarazovi.

Vyřkla jej bývalá slovenská tenistka Daniela Hantuchová ve vysílání stanice Amazon Prime.

"Nechci ukazovat prstem, ale už dvakrát tady zalévali kurt, zatímco si povídáme. Cítím, že se snaží udělat povrch co nejpomalejším, aby Carlosovi usnadnili return tvrdého servisu soupeře," prohlásila Slovenka.

 

Právě se děje

Další zprávy