Praha/Londýn - Na podobné pocity, jaké v těchto dnech zažívají Alexander Zverev, Grigor Dimitrov a Jack Sock, nováčci na slovutném Turnaji mistrů, si už Roger Federer pravděpodobně ani nevzpomíná.
Jaké to je, hrát poprvé mezi elitou na závěrečném prestižním podniku sezony, totiž zažil před neuvěřitelnými patnácti lety.
V základní skupině si tehdy jednadvacetiletý švýcarský benjamínek postupně poradil s Juanem Carlosem Ferrerem, Jiřím Novákem a Thomasem Johannsonem. Až v semifinále mu po velké bitvě vystavil stopku král prvních roků nového tisíciletí, Australan Lleyton Hewitt.
V Šanghaji se ale tehdy zrodila tradice. V následujících třinácti ročnících Federer mezi elitou nechyběl. A když přijel na svůj druhý Turnaj mistrů, v roce 2003 do amerického Houstonu, už neměl konkurenci. Ve finále tehdy porazil domácí legendu Andre Agassiho.
Stejného může, který teď, o čtrnáct let později tvrdí: "Roger je jasným favoritem na vítězství. Skvěle nakládá se svým programem, umí odpočívat, proto je tam, kde je. Očekávám, že v Londýně bude předvádět své nejlepší výkony," říká trenér Novaka Djokoviče, jedné z hvězd, která kvůli zranění letos chybí.
Do Londýna ze zdravotních důvodů nepřijeli ani Andy Murray, Stan Wawrinka, Kei Nišikori nebo Milos Raonic. Další z důvodů, proč by jakékoli jiné složení finále, než souboj Federera s Rafaelem Nadalem, bylo velkým překvapením, byť není jasné, zda španělskou světovou jedničku neomezí čerstvě prodělané potíže s kolenem.
Abychom se vrátili do historie Turnaje mistrů, Federer po slavném vítězství v roce 2003 opanoval tenhle ostře sledovaný podnik ještě pětkrát, v letech 2004, 2006, 2007, 2010 a 2011. Se šesti triumfy vede historické statistiky, o jedno vítězství méně mají Ivan Lendl, Pete Sampras a Novak Djokovič.
Ačkoli Federer oznámil, že chce hrát tenis na nejvyšší úrovni ještě několik let, spekuluje se o tom, zda tenhle Turnaj mistrů přece jen nebude pro šestatřicetiletého hráče tím posledním.
"Jednu věc vám o koncích kariéry můžu říct. Když přijdou, tak přijdou velmi rychle. Ale Roger stále dokazuje, že u něj nelze nic předvídat. Bohužel, v určitou chvíli prostě budeme muset říct sbohem někomu, kdo byl tak důležitý pro celý tenis," říká k tématu Agassi, který je v historické tabulce účastí na druhém místě právě za Federerem. Na Turnaji mistrů hrál celkem třináctkrát, zvítězil ale pouze jednou.
Švýcarský maestro vévodí prakticky všem statistikám týkajících se ATP World Tour Finals. Teď již patnáct účastí, šest triumfů, deset finále, pět titulů bez jediné porážky. Jen v jedné zaostává, a sice v počtu finálových účastí v řadě za sebou. Tam je jednoznačným králem Lendl, který se do finále Turnaje mistrů probojoval devětkrát za sebou v letech 1980 až 1988.
Celý svět teď nicméně čeká na to, zda Federer dokáže mezi elitou dominovat i v šestatřiceti letech, šest let po svém posledním titulu. V základní skupině Borise Beckera mu v tom budou chtít zabránit Alexander Zverev, Marin Čilič a Jack Sock.
Na prvním místě jmenovaný německý supertalent je jedním ze čtyř tenistů, jenž letos dokázali Švýcara porazit.
Lednové vítězství v rámci Hopmanova poháru po setech 7:6, 6:7, 7:6 se do oficiálních statistik ATP nepočítá, Zverev si ale na Federera vyšlápl také v srpnu ve finále turnaje masters v Montrealu - 6:3, 6:4.
Teď bude mít další šanci. Dva šampioni mající mezi sebou šestnáctiletý věkový rozdíl se proti sobě v Londýně postaví pošesté v kariéře. A Federer dosud uspěl proti vytáhlému rodákovi z Hamburku pouze dvakrát.