Azarenková v hlavní roli osobního thrilleru. Kontrast k pohádkovému návratu Kvitové

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 11. 2017 6:21
Letošní comebacky Petry Kvitové a Viktorie Azarenkové, dvou grandslamových šampionek, už nemohly být odlišnější. Oběma hvězdám přitom začala nová fáze života ve stejný den, 20. prosince 2016. Běloruska se stala matkou, Češka obětí brutálního přepadení.
Azarenková se synem. Kvůli soudním tahanicím o opatrovnictví nemůže hrát tenis.
Azarenková se synem. Kvůli soudním tahanicím o opatrovnictví nemůže hrát tenis. | Foto: Instagram Viktoria Azarenka

Praha - Tenisové návraty jsou každoročním oživením sezony. Některé jsou šťastné, jiné dokonce dojemné a emotivní. Pak jsou ale takové comebacky, jež se vůbec nepovedou. Někdy jen a pouze kvůli sportovním výkonům, které zůstávají hluboko za očekáváním. Jindy ale vinou okolností, jež nelze neutralizovat ani poctivým tréninkem a tvrdou prací.

Zatímco letošní návrat Petry Kvitové byl při každé příležitosti označován za sportovní pohádku, u Bělorusky Viktorie Azarenkové šlo o comeback s příchutí temného thrilleru.

Cokoli, co by připomínalo happy end, je zatím výrazně vzdálené realitě. Krok k lepším zítřkům nenastane u slavné tenistky ani o nadcházejícím víkendu. Její země bude hrát poprvé v historii finále Fed Cupu, ovšem Azarenková u toho nebude.

Do Minsku, kde budou její kolegyně bojovat proti favorizovaným Američankám, odmítla odcestovat a z finále se kvůli osobním problémům omluvila.

Bývalá světová jednička prožila v uplynulém roce celou škálu emocí. Od absolutní euforie po prosincovém narození syna Lea až po současnou psychickou mizérii, zaviněnou nelítostnou válkou o opatrovnictví.

U Kvitové to bylo přesně naopak. 20. prosince, shodou okolností přibližně ve stejném momentě, co se Azarenková stala matkou, napadl českou šampionku v jejím bytě v Prostějově stále neznámý pachatel a fatálně jí pořezal levou ruku. Od té doby se ovšem její stav neustále lepšil, zatímco štěstí Bělorusky mělo během několika měsíců rapidně zhořknout.

Azarenkové totiž stále hrozí, že o syna přijde. Soudní pře nemají konce a tenistčin bývalý přítel a otec dítěte Billy McKeague nehodlá ustoupit.

Osmadvacetiletá tenistka, dvojnásobná vítězka Australian Open, se na dvorce vrátila s velkou pompou na konci června. To ještě netušila, jak jepičí život bude její comeback mít. Dva zápasy na turnaji na Mallorce, pak osmifinále Wimbledonu. Celkem šest utkání, po kterých přišel šok.

Vztah Azarenkové a McKeagueho skončil a okamžitě šlo do tuhého. Tenis šel na druhou kolej, Běloruska musela dát přednost dítěti, protože podle nařízení soudu měla nechat syna doma v Kalifornii, pokud chtěla startovat v New Yorku na závěrečném grandslamu sezony. Azarenková se dlouho nerozhodovala a start na US Open vzdala. 

"Spojit kariéru a péči o dítě není snadné pro nikoho, ale je to výzva, které se chci postavit. Doufám, že celá věc dobře dopadne a já se budu moci vrátit k hraní," uvedla tehdy. 

Další milníkem se pak stalo finále Fed Cupu. Azarenková nadále tvrdě trénovala a pochopitelně mocně toužila po startu. Americké soudy ale opět přišly s totožnou podmínkou. Syn musí zůstat v Kalifornii. "Snila jsem o finále, bohužel o něj ale přijdu. Své dítě neopustím," vzkázala zklamaným běloruským fanouškům.

Před měsícem navíc její příznivce vyděsila fotografie, na níž jejich hrdinka vypadala velmi nezdravě a pohuble. Sama hráčka snímek odmítla komentovat a nutno říci, že na aktuálních fotografiích, které přidává na svůj instagramový profil, vypadá její váha v normálu. Přesto mají fanoušci o Azarenkovou strach, neustále ji podporují a přejí hodně sil.

Americká média každou chvíli zveřejňují "zaručené" informace od nejmenovaných zdrojů blízkých rodině běloruské hráčky. Mluví se o tom, že se u Azarenkové v poslední době rychle střídají nálady, někdy dokonce, že tenistka trpí depresemi. Jisté je, že situace, v níž se nachází, psychicky jednoduchá být nemůže.

"Tahle situace mi trhá srdce," přiznala Běloruska před pár dny. "Záležitost s opatrovnictvím mě prostě drží v Kalifornii. Je mi moc líto, že nemůžu pomoci Bělorusku ve finále. Mé srdce je vždycky s mou zemí a s mým týmem. Budu jim moc fandit alespoň na dálku," prohlásila. 

 

Právě se děje

Další zprávy