Ten, co srazil krále. Hulváta Fogniniho krotila žena, Ital pak v sobě probudil génia

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 4. 2019 13:01
Antuková nadvláda Rafaela Nadala nečekaně skončila v Monte Carlu. V semifinále turnaje nejvyšší jakosti Španěla vyřadil Ital Fabio Fognini, který poté dokráčel k nejcennějšímu titulu své dosavadní kariéry. Kontroverzní tenista tak v jednatřiceti letech konečně naplno potvrdil svůj výjimečný talent.
Podívejte se na skvostné momenty Fabia Fogniniho v Monte Carlu. | Video: www.youtube.com

Talent sice nezpochybnitelný, ale dlouhodobě výrazně přehlušovaný silným proudem Italovy horké krve.

"Kdybych měl správně nastavenou mysl, mohl jsem být v první desítce už nějakých deset let," smál se sebekriticky po finálové výhře nad Srbem Dušanem Lajovičem.

Žebříčkové maximum si hráč se zlatou rukou vylepšil na dvanácté místo, do absolutní elity mu chybí jen krůček.

Jeho kariéra je protkaná skandály, nevhodným chováním na kurtu i zbytečnými ztrátami koncentrace. Fognini se stal postupem času jakousi atrakcí, šoumenem, nad jehož originálními manýrami se baví i kriticky kroutí hlavou celý tenisový svět. 

Tomu, že se Ital z této škatulky po třicítce ještě vyhrabe, věřil málokdo. Ale stalo se. V Monte Carlu se rodák ze San Rema doslova měnil před očima, aby nakonec s širokým úsměvem na tváři pozvedl vysněnou trofej.

Ale nebyl by to Fabio Fognini, kdyby se dokázal stoprocentně vyhnout kontroverzím. Po čtvrtfinálovém vítězství nad Chorvatem Bornou Čoričem začal typicky provokativně gestikulovat směrem k divákům.

Kamera v tu chvíli zabrala v publiku Flavii Pennettaovou, šampionku US Open z roku 2015 a Fogniniho životní lásku. Ta jako by svého chotě s nešťastným výrazem ve tváři prosila, ať si tentokrát zbytečné provokace odpustí. Ital pak ze svých rukou smířlivě vytvořil symbol srdce a poslal jej směrem k manželce.

Šlo o symbolický moment. Fogniniho sebedestruktivní temperament byl zkrocen, cesta k největšímu úspěchu kariéry otevřená. 

Fognini a Pennettaová po vítězném finále.
Fognini a Pennettaová po vítězném finále. | Foto: Reuters

Semifinálové jednoznačné vítězství nad Nadalem zvedlo publikum ze sedadel, byť sám jedenáctinásobný vítěz monackého turnaje Italovu výhru po utkání malinko snížil prohlášením o svém "nejhorším zápasu na antuce za posledních čtrnáct let". 

Fognini se nicméně stal teprve čtvrtým hráčem historie, který dokázal Nadala na antuce porazit více než dvakrát. Třikrát se tahle po čertech těžká věc podařila také Argentinci Gastonu Gaudiovi a Rakušanovi Dominicu Thiemovi. Sedmkrát Španěla na oranžové drti přehrál Novak Djokovič.

"Den před zápasem jsem Rafovi říkal, že mám hru, se kterou ho můžu porazit," prozradil Fognini perličku ze zákulisí. Nadal ve druhém setu dokonce musel odvracet hrozbu potupného kanára, na antuce v Monte Carlu skončila jeho úchvatná série 18 výher a 25 vítězných setů v řadě za sebou.

Zatímco španělský král antuky tedy musí před blížícím se French Open řešit nečekaný zásah do sebevědomí, u Fogniniho probíhá opačný proces.

Italský tenista totiž po tragickém úvodu do sezony oznámil, že si dá po Roland Garros herní pauzu. Monacký titul jeho plány ale dost možná naruší. 

Fognini po Australian Open vyhrál jediný zápas na šesti turnajích a na začátku dubna padl na dno, když v prvním kole antukového podniku v Marrakéši prohrál ve dvou setech s Jiřím Veselým. Jízda v Monte Carlu tak byla naprosto neočekávaným a o to sladším zážitkem. Fognini ovšem zůstává střízlivý.

"Samozřejmě bych byl rád, kdyby se mi takhle dařilo pokaždé. Ale vím, že je to nemožné. Jsem s tím smířený."

 

Právě se děje

Další zprávy