Sabalenková zvládla vstup do Roland Garros, publikum bučelo na Ukrajinku

Aktualizováno 28. 5. 2023 13:54
Světová dvojka a vítězka letošního Australian Open Aryna Sabalenková z Běloruska vstoupila úspěšně do Roland Garros, ukrajinskou tenistku Martu Kosťukovou porazila 6:3, 6:2. V dalším kole vyzve krajanku Irynu Šymanovičovou.
Marta Kosťuková nepodala Aryně Sabalenkové po zápase na Roland Garros ruku.
Marta Kosťuková nepodala Aryně Sabalenkové po zápase na Roland Garros ruku. | Foto: Reuters

Pětadvacetiletá Sabalenková zdolala světovou devětatřicítku Kosťukovou i ve druhém vzájemném zápase a stejně jako loni v Dubaji jí nedovolila ani set. Za slunečného počasí v Paříži zvítězila za hodinu a 11 minut. Zahrála 19 vítězných míčů, Kosťuková o osm méně.

Kosťuková po zápase odmítla podat Bělorusce ruku kvůli tomu, že se její země podílí na ruské invazi na Ukrajinu. Ukrajinka si za to vysloužila bučení publika. Reakce zmátla i Sabalenkovou.

"Omlouvám se, poprvé jsem si myslela, že to bučení je namířené na mě. Byla jsem trochu překvapená, ale pak jsem slyšela vaši podporu. Děkuji vám za ni," řekla v rozhovoru na kurtu Běloruska. "Byl to velmi těžký zápas. Především po emotivní stránce," doplnila.

Lepší začátek měla sice dvacetiletá Ukrajinka, která se po brejku v páté hře ujala vedení 3:2, Sabalenková však čtyřmi gamy za sebou set otočila. Ve druhé sadě už byla Běloruska na servisu stoprocentní, znovu prolomila soupeřce dvakrát podání a za 71 minut mohla slavit postup.

Tenisový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 49,6 milionu eur):

Ženy:

Dvouhra - 1. kolo: Sabalenková (2-Běl.) - Kosťuková (Ukr.) 6:3, 6:2, Frechová (Pol.) - Čang Šuaj (29-Čína) 6:1, 6:1, Podoroská (Arg.) - Ponchetová (Fr.) 6:0, 6:2.