Krutá dřina a pak slzy. Nenasytnou Navrátilovou omámila droga jménem Wimbledon

Červenec 1990. Martina Navrátilová právě podeváté ovládla slavný Wimbledon.
Martina Navrátilová a Wimbledon. Tuhle kombinaci už nikdy nic nerozpojí. Na londýnské trávě se objevovala od roku 1973 až do poloviny první dekády 21. století. Získala zde celkem 20 grandslamových titulů, což je světový unikát: rekordních devět ve dvouhře, dalších sedm v deblu a čtyři ve smíšené čtyřhře.
Vedla k němu ale cesta kruté dřiny. Navrátilová vynechala antukovou sezonu, najala Billie Jean Kingovou jako trenérku, zvedala těžké váhy, neúnavně makala na kole a budovala fyzičku vyčerpávajícími tréninky basketbalu. Ukázala buldočí vůli. A vyplatilo se.
Momentka po čtvrtfinále Wimbledonu z roku 1980. Navrátilová zdolala slavnou Billie Jean Kingovou. V tom roce na titul nedosáhla, už ale měla v kapse dva tituly z konce 70. let. Neuvěřitelná dominance ale měla teprve přijít.
Mezi lety 1982 a 1987 v All England Clubu kralovala nepřetržitě a zaznamenala jednu z nejúžasnějších vítězných sérií celé historie tenisu. Na snímku s trofejí z roku 1983.
Foto: Reuters
av av
7. 7. 2020 15:59
"Jsem nenasytná? Ano! Wimbledon je jako droga. Jakmile ho jednou vyhraješ, chceš to dělat pořád znovu a znovu." V úterý uplynulo 30 let od chvíle, kdy si Martina Navrátilová definitivně zajistila tenisovou nesmrtelnost. V roce 1990 dokázala ovládnout svůj vysněný a vydřený devátý Wimbledon. Absolutní rekord tehdy překonala ve věku 34 let. Zdaleka to nebyl konec.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy