Krutá dřina a pak slzy. Nenasytnou Navrátilovou omámila droga jménem Wimbledon

Červenec 1990. Martina Navrátilová právě podeváté ovládla slavný Wimbledon.
Martina Navrátilová a Wimbledon. Tuhle kombinaci už nikdy nic nerozpojí. Na londýnské trávě se objevovala od roku 1973 až do poloviny první dekády 21. století. Získala zde celkem 20 grandslamových titulů, což je světový unikát: rekordních devět ve dvouhře, dalších sedm v deblu a čtyři ve smíšené čtyřhře.
Vedla k němu ale cesta kruté dřiny. Navrátilová vynechala antukovou sezonu, najala Billie Jean Kingovou jako trenérku, zvedala těžké váhy, neúnavně makala na kole a budovala fyzičku vyčerpávajícími tréninky basketbalu. Ukázala buldočí vůli. A vyplatilo se.
Momentka po čtvrtfinále Wimbledonu z roku 1980. Navrátilová zdolala slavnou Billie Jean Kingovou. V tom roce na titul nedosáhla, už ale měla v kapse dva tituly z konce 70. let. Neuvěřitelná dominance ale měla teprve přijít.
Mezi lety 1982 a 1987 v All England Clubu kralovala nepřetržitě a zaznamenala jednu z nejúžasnějších vítězných sérií celé historie tenisu. Na snímku s trofejí z roku 1983.
Foto: Reuters
av av
7. 7. 2020 15:59
"Jsem nenasytná? Ano! Wimbledon je jako droga. Jakmile ho jednou vyhraješ, chceš to dělat pořád znovu a znovu." V úterý uplynulo 30 let od chvíle, kdy si Martina Navrátilová definitivně zajistila tenisovou nesmrtelnost. V roce 1990 dokázala ovládnout svůj vysněný a vydřený devátý Wimbledon. Absolutní rekord tehdy překonala ve věku 34 let. Zdaleka to nebyl konec.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy