Opravdu tenisté potřebují dětské sluhy? Další hvězda si vybila vztek na podavačce

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 10. 2018 11:20
Co se to děje se špičkovými tenisty? Basilej viděla několikátý případ nevhodného chování vůči podavačům míčků během krátké doby.
Podívejte se na krátké video zachycující Tsitsipasův incident s ballgirl. | Video: www.youtube.com

Praha - Debata o tom, že by mohli být špičkoví tenisté na dvorci přece jen o něco více soběstační a nemuseli kvůli každé drobnosti volat na pomoc malého sluhu, opět výrazně zesílila.

Stalo se tak po incidentu vycházející řecké hvězdy Stefanose Tsitsipase na turnaji ve švýcarské Basileji.

Teprve dvacetiletý Řek, momentálně už šestnáctý nejlepší tenista světa, nezvládl zápas s dalším velkým talentem Daniilem Medveděvem z Ruska a vypadl ve čtvrtfinále. Už během zápasu bylo jasné, že Tsitsipas nemá svůj den. Řekovi se příliš nedařilo a frustrace se v něm rychle hromadila.

V jednu chvíli už to ale přehnal. Při výměně rakety chtěl po malé podavačce míčků, aby mu pomohla se sundáním igelitového obalu. Dívce se nepodařilo dostatečně rychle obal zachytit, což ovšem Tsitsipas vůbec neřešil, otočil se, odcházel zpět na kurt a raketou prudce trhl. 

Okamžitě za své chování sklidil kritiku. Možná větší, než by se čekalo. Lidé totiž začínají být na podobné manýry háklivější s tím, jak se množí.

V létě se dvěma výbuchy směrem k podavačům prezentoval Španěl Fernando Verdasco, kterému se mimo jiné nelíbilo, že mu ballkid rychleji nepodá ručník, aby se mohl otřít mezi výměnami.

Na začátku října šokovala zase Aryna Sabalenková. Dvacetiletá běloruská hvězda hodila prázdnou láhev ostentativně na zem, když se delší dobu nedočkala příchodu podavače, který by plastový odpad zahodil.

Zpět k případu Tsitsipas. Řek se po incidentu nejprve na Twitteru zachoval jako dítě, snažící se naivně zakrýt důkazy o své chybě. Připomněl tak právě Verdaska. Ten po svém blikanci na sociální síti zablokoval uživatele, který video s jeho počínáním zveřejnil.

Tsitsipas na to šel od lesa. Napsal veřejně uživateli: "Ocenil bych, kdyby se tohle negativní video odstranilo. Není na něm nic pozitivního, co by lidé mohli uvidět."

Až poté se konečně omluvil. "Absolutně souhlasím s tím, že to bylo neakceptovatelné. Nemám nic proti podavačce. Jen jsem chtěl mít svou raketu připravenou ke hře. To je všechno. Omlouvám se za to, co jsem udělal," napsal na svůj twitterový účet.

Řeka samozřejmě není třeba odsuzovat. Po neuvěřitelně bleskovém startu mezi největší tenisová esa má ještě dost času dospět a stát se nakonec pravým gentlemanem bílého sportu navazujícím na Rogera Federera s Rafaelem Nadalem. 

Otázky v souvislosti s rolí podavačů se teď ovšem logicky množí.

Mají skutečně působit jako sluhové, nebo se mají soustředit jen a pouze na míčky a jejich dokonalou distribuci po kurtu? A opravdu si tenisté nemohou sami nosit ručník a vyhazovat své odpadky?

Částečné odpovědi už přinášejí poslední kroky organizace ATP. Ta už na blížícím se Next Gen Finals, tedy jakémsi Turnaji mistrů pro mladé, umístí do zadních částí dvorce držáky na ručníky a podavači s nimi již nadále nebudou nijak operovat. Doufejme, že to Stefanos Tsitsipas a s ním i další mladičké hvězdy světového tenisu bez úhony zvládnou.

 

Právě se děje

Další zprávy