Old school Muchovou miluje tenisová šlechta. Roste víra v zázrak proti mašině

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 6. 2023 8:44
Forma Aryny Sabalenkové nahání strach. Běloruská tenistka už letos vyhrála 34 zápasů, poražená odešla pouze pětkrát. Karolína Muchová ale podle expertů nebude ve čtvrtečním semifinále grandslamového Roland Garros bez šancí. Do kreativní hry české tenistky se zamilovalo hned několik světových osobností.
Karolína Muchová.
Karolína Muchová. | Foto: Reuters

Český tenis může mít už čtvrtou finalistku French Open během osmi let. Poslední krok k napodobení Lucie Šafářové, Markéty Vondroušové a Barbory Krejčíkové schází šestadvacetileté rodačce z Olomouce Karolíně Muchové. 

Ve čtvrtek odpoledne ji ovšem na slavném dvorci Philippa Chatriera čeká výzva s nejvyšším stupněm náročnosti: Aryna Sabalenková.

Běloruska, která výkony stále výrazněji připomíná Serenu Williamsovou v nejlepších letech.

Rodačka z Minsku zatím v Paříži neztratila ani set a po triumfu na lednovém Australian Open pokukuje po další grandslamové trofeji i postu světové jedničky.

Ať se kolem ní děje v souvislosti s válkou na Ukrajině a její dřívější podporou diktátora Alexandra Lukašenka cokoli, na kurtu bez výjimky doručuje nejvyšší možnou kvalitu. Až strojově spolehlivě.

Hráčka, která před semifinále už rostoucí tlak na politická vyjádření neustála a veřejně se prezidenta své země zřekla, bude jednoznačnou favoritkou. Najdou se však ve světovém tenisovém prostředí hlasy nejen toužící, ale i věřící v opačný resultát.

Například Mats Wilander. Bývalý první hráč světa a dlouholetý expert pracující pro stanici Eurosport ve vysílání prozradil, že je Muchová jeho oblíbenou hráčkou.

Mocně ji chválil už v roce 2019, od té doby ji sleduje a míní, že se ještě značně zlepšila, zejména na servisu a forhendu.

"Moc se mi líbí. Hraje naprosto brilantní tenis, její hře nic neschází a je útočnější než v minulosti. Málokdo na okruhu umí měnit rytmus jako Karolína. Její tenis je velice pohledný, její ruce strašně šikovné," opěvoval Muchovou.

Své si ke hře nyní již dvojnásobné grandslamové semifinalistky řekla i jedna z největších ikon historie tenisu: Martina Navrátilová.

"Je to stará škola. Klasický celodvorcový tenis. Žádná masivní zbraň, ale její největší zbraní je její pestrost," uvedla pro WTA Insider vítězka osmnácti grandslamů v singlu. 

"Má opravdu pěkný slice, lepší než většina ostatních. Často hraje dropshot a hraje ho tak, že nevíte, zda přijde, nebo ne. Tenis je o tom přinutit soupeře hrát míče, které nechce hrát. Ona se ale cítí komfortně ve všech částech kurtu," chválila Navrátilová.

Podle známé tenisové novinářky Courtney Nguyenové je Muchová "fascinující odchylkou od moderních tenisových norem". Ve své hře prý spojuje oldschoolové techniky s jedinečným šmrncem.

Stále častěji se ve světových tenisových médiích objevuje lákavé, dobře znějící, byť samozřejmě v mnohém kulhající přirovnání k Rogeru Federerovi.

Sestřih utkání Muchová - Pavljučenkovová | Video: Asociated Press

Obdivem k pestrému, na okruhu stále vzácněji vídanému stylu Muchové se v Paříži netajila ani domácí legenda Fabrice Santoro.

Ten se české tenistce vyznal přímo na kurtu a sáhodlouze o jejím umu básnil i v rozhovorech přímo v areálu Rolanda Garrose.

"Na ženském okruhu je velmi složité najít hráčky, které mají více možností než Karolína. I když se na její zápas koukáte jen patnáct minut, uvidíte každý úder. Umí servis-volej, bekhendový slice, forhend křížem i po lajně, dropshoty, voleje.  A všechny údery jsou pěkné, má skvělou techniku. Patří minimálně do první desítky," citovala jeho slova ČTK.

Podle Santora může být právě podobně pestrá hra pro ranařku Sabalenkovou vysoce nepříjemnou záležitostí.

"Pro nikoho není snadné bojovat s hráčkou, která má tolik možností. I když má Sabalenková více síly, pokud začne hrát Muchová krátké slicy, dlouhé slicy, obouručný bekhend po čáře a pak hru zase zkrátí, má dobrou šanci," dával Santoro návody.

Očekávané semifinále je na programu ve čtvrtek od 15 hodin na centrálním kurtu Philippa Chatriera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy