Nadalův políček do tváře rovnoprávnosti: Stejné peníze pro ženy? Vždyť to nejde srovnávat

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 6. 2018 11:02
Čerstvě jedenáctinásobný šampion pařížského Roland Garros vzbudil vlnu kontroverzních reakcí.
Rafael Nadal.
Rafael Nadal. | Foto: Reuters

Praha - Jedni tvrdí: Rafael Nadal má pravdu, jedná se o fakt, který nemůže být přehlížen ani kvůli genderové rovnoprávnosti. Druhá skupina oponuje: Je to kudla do zad snahám o rovnost pohlaví v tenise, jež trvá už od dob Billie Jean Kingové.

Právě americká legenda se v roce 1973 jakožto první předsedkyně čerstvě založené organizace WTA zasadila o stejné odměny pro muže a ženy na grandslamovém US Open.

V Austrálii se připojili prakticky ihned, zbylým dvěma turnajům velké čtyřky to ale trvalo o dost déle. Jako poslední srovnal finanční ohodnocení Wimbledon v roce 2007.

I jedenáct let poté se ale najdou vlivní, kteří absolutní rovnost odměn nepovažují za tak úplně spravedlivou. Rafael Nadal je jedním z nich. Však jeho poslední vyjádření v rozhovoru pro italská média vzbudilo pořádný poprask.

"Správně bychom tohle ani neměli srovnávat," uvedl dvaatřicetiletý Španěl a hned přidal argument.

"Vezměte si, že modelky dostávají více peněz než modelové. A nikdo o tom moc nemluví, protože je to logické. Mají větší sledovanost. V tenise je to podobné. Muži přitáhnou víc diváků, a tak si zaslouží větší odměny," prohlásil Nadal.

Statistiky mu dávají za pravdu. Zápasy na mužském okruhu ATP v posledních letech stále sleduje více než dvojnásobné množství fanoušků než turnaje WTA. A na ostatních turnajích kromě grandslamů jsou v drtivé většině lépe ohodnoceni muži.

Nadalova slova se především na Twitteru dočkala kontroverzních reakcí. Kritika přece jen převažuje a pouštějí se do ní i lidé, kteří jedním dechem dodávají, že patří mezi příznivce držitele sedmnácti grandslamových trofejí.

Na španělského tenistu reagovala i samotná Billie Jean Kingová. Čtyřiasedmdesátiletá bývalá hráčka napsala: "Svět se potřebuje pohybovat směrem kupředu, ne dozadu. Abychom z něj udělali lepší místo, potřebujeme více rovnosti, ne méně."

Kriticky reagoval také tenisový expert z New York Times, Ben Rothenberg. "Je to zklamání, ale od Nadala se to dalo čekat," uvedl. Našli se ale tací, kteří s Nadalem souhlasili.

A šlo i o ženy. "Celým srdcem souhlasím s Nadalem. Pokud nezáleží na schopnosti a popularitě, potom by měli stejné peníze dostávat i vítězové čtyřhry a kategorie vozíčkářů," napsala Kelly Andersonová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy