Nadalův políček do tváře rovnoprávnosti: Stejné peníze pro ženy? Vždyť to nejde srovnávat

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 6. 2018 11:02
Čerstvě jedenáctinásobný šampion pařížského Roland Garros vzbudil vlnu kontroverzních reakcí.
Rafael Nadal.
Rafael Nadal. | Foto: Reuters

Praha - Jedni tvrdí: Rafael Nadal má pravdu, jedná se o fakt, který nemůže být přehlížen ani kvůli genderové rovnoprávnosti. Druhá skupina oponuje: Je to kudla do zad snahám o rovnost pohlaví v tenise, jež trvá už od dob Billie Jean Kingové.

Právě americká legenda se v roce 1973 jakožto první předsedkyně čerstvě založené organizace WTA zasadila o stejné odměny pro muže a ženy na grandslamovém US Open.

V Austrálii se připojili prakticky ihned, zbylým dvěma turnajům velké čtyřky to ale trvalo o dost déle. Jako poslední srovnal finanční ohodnocení Wimbledon v roce 2007.

I jedenáct let poté se ale najdou vlivní, kteří absolutní rovnost odměn nepovažují za tak úplně spravedlivou. Rafael Nadal je jedním z nich. Však jeho poslední vyjádření v rozhovoru pro italská média vzbudilo pořádný poprask.

"Správně bychom tohle ani neměli srovnávat," uvedl dvaatřicetiletý Španěl a hned přidal argument.

"Vezměte si, že modelky dostávají více peněz než modelové. A nikdo o tom moc nemluví, protože je to logické. Mají větší sledovanost. V tenise je to podobné. Muži přitáhnou víc diváků, a tak si zaslouží větší odměny," prohlásil Nadal.

Statistiky mu dávají za pravdu. Zápasy na mužském okruhu ATP v posledních letech stále sleduje více než dvojnásobné množství fanoušků než turnaje WTA. A na ostatních turnajích kromě grandslamů jsou v drtivé většině lépe ohodnoceni muži.

Nadalova slova se především na Twitteru dočkala kontroverzních reakcí. Kritika přece jen převažuje a pouštějí se do ní i lidé, kteří jedním dechem dodávají, že patří mezi příznivce držitele sedmnácti grandslamových trofejí.

Na španělského tenistu reagovala i samotná Billie Jean Kingová. Čtyřiasedmdesátiletá bývalá hráčka napsala: "Svět se potřebuje pohybovat směrem kupředu, ne dozadu. Abychom z něj udělali lepší místo, potřebujeme více rovnosti, ne méně."

Kriticky reagoval také tenisový expert z New York Times, Ben Rothenberg. "Je to zklamání, ale od Nadala se to dalo čekat," uvedl. Našli se ale tací, kteří s Nadalem souhlasili.

A šlo i o ženy. "Celým srdcem souhlasím s Nadalem. Pokud nezáleží na schopnosti a popularitě, potom by měli stejné peníze dostávat i vítězové čtyřhry a kategorie vozíčkářů," napsala Kelly Andersonová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranily dvě ženy. Řidič byl opilý a zdrogovaný

Auto skončilo na střeše na kolejích u zastávky MHD Vinohradské hřbitovy. Nehoda na více než hodinu zablokovala provoz několika linek tramvají a autobusů.

Nehoda se stala kolem 19:00. "Vážná dopravní nehoda vozidla, které skončilo na střeše na tramvajových kolejích a za jehož volantem seděl muž pod vlivem alkoholu a drog, komplikuje dopravu u Vinohradského hřbitova v Praze 10," oznámila na twitteru policie.

Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová řekla, že v autě byly zraněny dvě ženy ve věku kolem 20 let. Jednu z nich museli z auta vyprostit hasiči. Vyprošťovaná žena utrpěla zlomeniny ruky a nohy a také pohmožděniny hlavy a hrudníku. Druhá žena byla také pohmožděná a měla úraz hlavy. V tramvaji, ve které podle hasičů jelo v danou chvíli asi 50 lidí, se nezranil nikdo.

Nehoda na více než hodinu zastavila provoz tramvají linek 16, 19 a 26 a autobusových linek 188 a 199. Tramvaje i autobusy musely jezdit podle webu pražského dopravního podniku po odklonových trasách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České volejbalistky nepostoupí do další fáze MS, Argentina skončí před nimi

České volejbalistky už nemají šanci postoupit do další fáze mistrovství světa. Argentina porazila Kolumbii 3:2 na sety a na postupovém čtvrtém místě skupiny D má díky pěti bodům nedostižný náskok před svým dnešním soupeřem a Českem. Češky, které startují na světovém šampionátu po dvanácti letech, se rozloučí s turnajem sobotním zápasem s Kolumbií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy