Na Kvitovou číhá čínská Serena. Za rok vyletěla víc než o sto míst v žebříčku

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 11. 2016 17:55
Českou tenistku Petru Kvitovou čeká v semifinále Elite Trophy Číňanka Čang Šuaj, hráčka které fanoušci vymysleli přezdívku Serena. Sama na ni ale moc neslyší. Letos prožila obrovský skok žebříčkem, především díky senzační čtvrtfinálové jízdě na Australian Open. Tenistka z Fulneku by na její hru ale mohla platit.
Čang Šuaj.
Čang Šuaj. | Foto: Reuters

Ču-chaj – Možná patříte mezi ty, kterým trochu splývají jména čínských tenistek a nedokážete je od sebe rozeznat. Některé z nich pak dostávají od fanoušků anglické přezdívky a sedmadvacetileté Čang Šuaj, která se v sobotu utká s Petrou Kvitovou v semifinále Elite Trophy, přišili jméno Serena. 

Proč zrovna jméno bývalé americké jedničky sama neví. Snad proto, že má na křehkou Číňanku nezvykle dobrou ránu. "Můj trenér mi kdysi dal anglické jméno, Rose. Nejsem Serena, netuším, proč mě tak někteří oslovují. Nejlepší je říkat mi normálně Šuaj," říkala novinářům na letošním Australian Open.

Právě na tomhle letošním grandslamu se tohle zjevení jménem Serena, Rose, Šuaj – nebo jak chcete – narodilo. Do té doby dcera čínského fotbalisty a basketbalistky nevyhrála na turnajích velké čtyřky jediný zápas, byla až 133. na žebříčku. A nejednou průlom jako hrom. V prvním kole přehrála světovou dvojku Rumunku Simonu Halepovou.

Její jízda se zastavila až ve čtvrtfinále na raketě Kontaové. Posunula se na 68. místo a do konce sezony se dostala do světové třicítky. V ní už jednou před třemi lety byla, v následující sezoně přišel výkonnostní propad, který ji poslal do druhé stovky. Jí to ale příliš nevadilo.

"Čím níž jste v žebříčku, tím víc prostoru na zlepšení máte; možná kdybych byla mimo první tisícovku, užívala bych si to ještě víc. Loni touhle dobou jsem byla někde kolem 200. místa, je pohádka, co se za poslední rok stalo," zářila na tiskové konferenci v Ču-chaji nyní 28. tenistka WTA, která se na turnaj EliteTrophy dostala díky divoké kartě.

Nyní je čínskou jedničkou a tak trochu atypickou Asiatkou. Měří 177 centimetrů a má celkem slušný servis, ne díky síle, ale spíš technice a umístění. Z forhendu umí být pěkně agresivní a k zahození není ani její obouručný bekhend. Hodně se naučila od velké kamarádky Australanky Samanthy Stosurové. Netají se tím, že i kvůli ní by ráda právě grandslam v Melbourne jednou vyhrála.

Recept na Číňanku? Tvrdý servis a agresivita

A jestli měla na začátku sezony výbornou formu, na jejím konci vypadá zrovna tak. Ve skupině podniku v Ču-chaji porazila bez ztráty setu Timeu Bacsinszkou i její jmenovkyni Babosovou. Postoupila suverénně do semifinále a v něm vyzve Petru Kvitovou.

Češka už Číňanku zná. První vzájemný duel je starý už šest let, tehdy v kvalifikaci turnaje v Hobartu tenistka z Fulneku vyhrála, předloni na antuce v Římě ale padla v třísetovém boji.

Recept na Šuaj ale ukázala Babosová v první sadě vzájemného duelu – drtivý servis a agresivní hra. "Podávala rychlostí kolem 180 kilometrů v hodině a to si ještě myslím, že měřič nefungoval správně. Dle mého létaly míčky kolem 200 kilometrů za hodinu, co s tím můžu dělat?" chválila maďarskou soupeřku Číňanka.

Přesně tohle je Kvitové vlastní, a pokud si bude servisem pomáhat, mohla by být v sobotu úspěšná. Semifinále začne zhruba v 9:30 ráno a my vám ho přineseme v naší online reportáži.

 

Právě se děje

Další zprávy