Začni hrát tenis, rýpl si Wilander. Opěvovaná Gauffová zatím na průlom čeká

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
17. 1. 2022 15:55
V patnácti letech pobláznila svět, dostala se do osmifinále Wimbledonu, američtí fanoušci v ní viděli nástupkyni tenisových sester Williamsových. Ale tři roky poté Cori Gauffová na větší grandslamový průlom stále čeká. Na letošním Australian Open vypadla dokonce už v prvním kole.
Cori Gauffová.
Cori Gauffová. | Foto: Reuters

Do světa velkého tenisu vtrhla jako velká voda. V patnácti letech došla z kvalifikace až do osmifinále wimbledonského podniku. Další americká hvězda na obzoru, psala světová média. Na žebříčku se sice pomalu posouvá vzhůru, už je z ní světová šestnáctka, ale na největších podnicích ne a ne projít do posledních kol.

Její loňská účast ve čtvrtfinále French Open je spíše výjimkou. V pondělí se postarala o největší překvapení úvodního dne Australian Open, když v prvním kole prohrála s Číňankou Wang Čchiang. 

"Už je čas, aby začala hrát tenis," rýpl si expert Eurosportu Mats Wilander. "Na svůj věk je opravdu fyzicky silná a vyspělá. Jenže pak se díváte na některé její údery a říkáte si 'proč tohle dělá'?" vysvětlil, co otřepanou frází myslí.

Její pohyb a tvrdé rány od základní čáry jsou na někoho, kdo v březnu oslaví plnoletost, nevídané, ale o tom podle bývalé švédské tenisové jedničky úspěšná hra není.

"Musí se naučit, jak hrát lépe takticky. A snad se jí to povede, protože jsou hráči, kteří nikdy nepřijdou na to, jak předvádět chytrý tenis a nehrát jen fyzicky," přiznává Wilander.

Přitom grandslamová příprava Gauffové dopadla výborně, v Adelaide si zahrála semifinále. "Dnes jsem byla taková zatažená, příště se musím na kurtu víc uvolnit, když zase budu hrát první kolo grandslamu," nechala se slyšet rodačka z Atlanty.

Odmítá, že by na ni působil tlak z toho, že ji spousta odborníků i fanoušků považuje za favoritku a nástupkyni sester Williamsových. 

"Žebříček je jen číslo, na papírové předpoklady jsem nikdy nedala, a to ani v době, kdy jsem byla podstatně níž, každý může porazit každého," uvedla Gauffová.

Mediální tlak se bude podle Wilandera ještě zvyšovat. "U někoho, kdo se jeví jako budoucí grandslamová šampionka, se s tím musí počítat. Má před sebou ještě spoustu let kariéry, aby ze sebe vymáčkla to nejlepší. Jen musí pochopit, že nemůžete pořád hrát perfektně, jen musíte vymyslet, jak porazit tu holku na druhé straně," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy