Kvitová je připravená vzdát po prvním míči. Stačí nám, když to přežije, říká trenér

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 6. 2019 17:05
Londýn (od našeho zpravodaje) - Petra Kvitová půjde na Wimbledonu do rizika. Přípravu na londýnský grandslam, na němž se po složitých konzultacích s lékaři rozhodla startovat i přes nevyzpytatelné problémy s levým předloktím, ještě zkomplikovalo nachlazení. Místo zatěžkávácích zkoušek sotva zahojené ruky Češka proležela dva dny v posteli.
Petra Kvitová.
Petra Kvitová. | Foto: ČTK

"Příprava je to tragická, co si budeme povídat. Prostě hodně zajímavý Wimbledon," vyprávěla Kvitová v All England Clubu zastřeným hlasem jasně vypovídajícím o tom, jak se cítí.

"Já prostě nemůžu mít jen jeden problém. Jsem v pohodě, už to beru, že mě někdo trestá. Je to k smíchu, ale jenom občas," hlásila českým novinářům s rozpačitým úsměvem.

Za sebou měla první ostřejší trénink, na kterém už musela zkusit naplno zatížit poškozené předloktí. Ruka vydržela. Co se ale může stát během soutěžního zápasu, si raději nechce nikdo představovat.

"Všichni se bojí, co to udělá. Zátěž bude najednou hrozně veliká. Utěšuje mě, že mám rýmu a kašel, odvádí to myšlenky od té ruky," snažila se Kvitová brát situaci s humorem. Její kouč Jiří Vaněk už byl vážnější: "Vůbec nevíme, co se s tím může dít. Hlavně, aby zůstala zdravá, protože se toho všichni trochu bojíme. Budeme rádi, když ten zápas přežije."

Kvitová už byla smířená, že na Wimbledonu vůbec nenastoupí. Možnost startovat v prvním kole, které odehraje v úterý proti Tunisane Ons Džabúrové, bere jako bonus. Lékaři na poslední chvíli dali jejímu snu zelenou.

"Péťa všechno podřídila tomu, že si tady zahraje. Slíbili jsme doktorům Kolářovi a Kebrlemu, že tenis do poslední chvílie hrát nebudeme. Prostě to půjde zkusit z voleje a uvidí se. Připravená není," vysvětlil její trenér Jiří Vaněk.

Bezmála měsíc nedržela šampionka Wimbledonu z let 2011 a 2014 raketu v ruce. Teď dostávají svaly zabrat. "Přímo to místo mě nebolí, ale bolí mě všechno okolo, což je dost nepříjemné."

Ani doktoři nedokáží říct, co by se stalo, kdyby se poškozený úpon přetrhnul. S podobným zraněním se nikdy nesetkali. Podle magnetické rezonance není zraněné místo stoprocentně zahojené. Reálně tak hrozí, že česká hvězda svůj první zápas vůbec nedohraje.

"Jakmile ucítí ostrou bolest, píchnutí, musí okamžitě skončit," podotkl Vaněk. "Pokud to zabolí při prvním míči, jsem připravená hned skrečovat," doplnila smutně.

O tom, že by šlo jen o startovné, nemůže být řeč. Wimbledon už druhým rokem praktikuje pravidlo, podle něhož tenista, který v prvním kole skrečuje zápas, dostane pokutu až do výše celé vydělané odměny.

Do podobného rizika by Kvitová vůbec nešla, pokud by se nejednalo o trávu a milovaný Wimbledon.

"Kdyby to bylo na antuce nebo na hardu, tak bychom asi vůbec nehráli. Tady to člověk hraje víceméně rovně, není tam tolik rotací toho předloktí. I tak je to na zkoušku," řekl Vaněk.

Kvitová má výhodu, že si na trávu extrémně rychle zvyká. Na antuce by to takhle narychlo nešlo v žádném případě.

Přesto zažívá v zelenou barvou hýřícím All England Clubu zvláštní rozporuplné pocity: "Připadám si tady trochu jako na návštěvě. Jako že sem nepatřím. Ale je hezké tu být."

 

Právě se děje

před 33 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy