Když sir ztratí nervy. Sklapni, děláš to pořád, seřval Murray v Šanghaji Fogniniho

av av
8. 10. 2019 18:34
Muž s kovovou kyčlí už zase ohrožuje ty nejlepší tenisty planety. Návrat Andyho Murrayho na kurty probíhá stále zajímavěji. V Šanghaji někdejší světová jednička sahala po vítězství nad dvanáctým hráčem světa Fabiem Fogninim z Itálie.
Andy Murray po porážce s Fabiem Fogninim.
Andy Murray po porážce s Fabiem Fogninim. | Foto: ČTK

Britský tenista ve druhém kole turnaje nejvyšší jakosti Masters 1000 dvakrát podával na vítězství, nakonec ale po dramatickém průběhu padl.

Více než o výsledku 6:7, 6:2, 6:7 se ale mluví o hádce obou tenisových hvězd, která se odehrála během vypjatého finiše tři hodiny a jedenáct minut trvající bitvy.

Poté, co v jedenácté hře třetího setu Murray pyšnící se titulem sir znovu sebral italskému hráči servis, zastavil se u něj během výměny stran a vyčetl mu konkrétní situaci.

Fognini totiž podle něj těsně před jedním z úderů soupeře hlasitě vykřikl, ve snaze Brita rozhodit.

"Tohle děláš pořád, je jedno proti komu hraješ, děláš to každému," rozčiloval se dvaatřicetiletý rodák ze skotského Glasgow.

Situaci se pak snažil vysvětlit umpirovému rozhodčímu Fergusovi Murphymu a když do rozhovoru zasáhl i Fognini, dvojnásobný wimbledonský vítěz jej nevybíravě okřikl: "Sklapni!", načež pokračoval v rozmluvě se sudím. "On schválně zakřičel a pak mi ještě řekl, ať se na něj nedívám," popisoval.

Rozhodčí Murrayho uklidňoval a Fogninimu pak domluvil. Rozhozený Brit vzápětí nedokázal podruhé za sebou dopodávat duel do vítězného konce a poté nezvládl rozhodující tie-break. Podání rukou u sítě pak rozhodně nepřekypovalo vřelostí.

Murray - první tenista, který do dvouhry nastoupil s kovovou kyčelní náhradou - nicméně stále výrazněji ukazuje, že je i nadále schopen měřit se s nejlepšími tenisty světa. V žebříčku už se po Šanghaji posune na dohled elitní dvoustovky.

Trojnásobný grandslamový šampion zároveň oznámil, že se vrátí i na turnaje velké čtyřky. Na Australian Open využije chráněného žebříčku. Vrátí se tak na místo, kde se letos v lednu v slzách prakticky loučil s kariérou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. Policie znovu navrhuje podat obžalobu

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy