I tenisové mámy můžou vítězit, těší Azarenkovou. Po skreči ve finále ovšem plakala

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 4. 2019 11:27
Prožila nejlepší tenisový týden od porodu nyní už dvouletého syna, ale při závěrečném ceremoniálu jen těžko zdržovala slzy. Viktoria Azarenková musela finálový duel na turnaji v Monterrey skrečovat. Zranění nohy jí nepovolilo vyrovnanější bitvu se Španělkou Garbině Muguruzaovou. I tak je Běloruska ráda, jak dokazuje, že mohou tenisové maminky opět vítězit.
Viktoria Azarenková
Viktoria Azarenková | Foto: Reuters

Porod, těžký přesun zpátky na kurty, soudní tahanice o čerstvě narozeného synka. Pro Azarenkovou byly poslední tři roky opravdu náročné. Není proto divu, že když o víkendu v Monterrey porazila jinou bývalou světovou jedničku Angelique Kerberovou a dostala se do prvního finále od přerušení kariéry, že přímo zářila štěstím.

"Je to vlastně neuvěřitelné. Moc takových zápasů jsem v posledních letech nevyhrála. Jsem nadšená, že jsem dokázala zvednout úroveň tenisu a zase takhle hrát," prohlásila po postupu do finále.

Jenže do něj nastoupila s obvázaným lýtkem, nemohla se při výměnách pořádně hýbat, a když s Muguruzaovou prohrávala 1:6 a 1:3, zápas skrečovala.

"Je smůla, že jsem dneska nemohla hrát naplno, ale snažila jsem se, jak nejvíc to šlo," ronila slzy při závěrečném ceremoniálu Běloruska.

Dojala ji i slavnostní chvíle, protože věděla, že to je její největší úspěch v roli tenisové maminky.

"Chtěla bych poděkovat synkovi Leovi, který tu se mnou není. Moc bych si přála, aby tu byl a mohli jsme to prožívat spolu, protože je to mimořádné," dodala.

Kvůli sporům s otcem jejího dítěte se dlouho nemohla dostat do plného tréninku a do zápasového rytmu. Zdá se, že letošní sezonu už nastartovala dobře a znovu se propracovává žebříčkem nahoru. Aktuálně jí patří 67. příčka.

"Zprvu náš příběh vypadal jako pohádka, nakonec nebyla. Ale pořád si myslím, že narození Lea byla ta nejlepší věc, která se mi stala. Teď se snažím najít rovnováhu mezi mateřstvím a tenisem," přiznala.

Když se před měsícem potkaly na jednom kurtu v Indian Wells se Serenou Williamsovou, ani Azarenkové tolik nevadilo, že duel s Američankou prohrála. Další slavnou tenisovou matku totiž velmi uznává.

"Na kurtu je to boj, ale mimo kurt k sobě chováme obrovský respekt. Společně boříme stereotypy, že nejde mít rodinu a zároveň hrát tenis na vysoké úrovni," nechala se slyšet Azarenková.

Vítězka třiadvaceti grandslamů jí dává za pravdu. "Je to opravdu dobrá kamarádka. Máme k sobě blízko. Obě jsme mámy a dobře víme, jak je to těžké začínat od nuly a vracet se zpátky," uvedla Williamsová.

I ona v poslední době bojuje se zdravím. V Indian Wells skrečovala třetí kolo, v Miami do něj dokonce ani nenastoupila. Skloubit přípravu na zápasy a mateřské povinnosti u dcery Olympie není ideální.

"Od té doby, co se narodila, nebyl jediný den, kdy bych nebyla s ní. Moc se snažím nebrat ji všude s sebou, ale nejde to," přiznává americká hvězda.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy