Federer už se připravoval na další čtyřhru s Nadalem, pak zažil na Laver Cupu vlastní pohádku

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 9. 2017 21:56
Švýcarský tenista Roger Federer se stal hlavním hrdinou premiérového ročníku tenisového Laver Cupu, který tento víkend hostila O2 arena. Sám vítězstvím nad Nickem Kyrgiosem rozhodl o tom, že poprvé nová trofej poputuje do rukou týmu Evropy. Novinářům na závěrečné tiskové konferenci přiznal, že pro něj podnik, který sám vymyslel, skončil pohádkově.
Roger Federer.
Roger Federer. | Foto: Reuters

Praha - Jako by to byl naschvál od tenisového boha. Sám sis to vymyslel, tak si tu novou trofej pěkně vydři. Otec myšlenky Laver Cupu Roger Federer předvedl v nedělním čtvrtém zápase spektakulární dvouhodinovou bitvu, ve které porazil Nicka Kyrgiose v super tiebreaku 11:9 a rozhodl o tom, že poprvé se bude s novou trofejí radovat tým Evropy.

S hrající švýcarskou legendou to ale ještě pár minut před koncem nevypadalo dobře, Kyrgios vedl třetím rozhodujícím dějství 8:5. Australanova výhra by znamenala srovnání na 12:12 a dodatečnou čtyřhru.

"A v hlavě už jsem se na ni připravoval, šli bychom do toho znovu s Rafou a bylo by to těžké, protože výběr světa má opravdu skvělý deblový tým. Jsem moc rád, že jsem to zvládl, získal rozhodující bod a první vítězství v Laver Cupu patří nám," smál se po vítězství Federer.

Poslední zápas působil jako grandiózní finále celého prvního ročníku Laver cupu. Federer po prvním prohraném setu otáčel zápas přes tiebreak druhé sady a publikum vysoká úroveň tenisu přiváděla do varu.

"Bylo krásné vyústění úžasného týdne. Mohli jsme strávit víc času s kluky, které potkáváme na okruhu, víc se poznat. předat si zkušenosti. Všichni máme své životy kromě tenisu, ale oni i tak přijeli a umožnili, aby se všechno tohle stalo. O takovém Laver Cupu jsem snil a byl možná ještě lepší, jako pohádka," ocenil přístup hráčů Federer.

Novinářům přiznal, že přeci jen se trochu bál, jak bude první ročník v Praze vypadat. "Překvapilo mě, jak ho hráči vzali vážně. Nikdo nikomu nenařizoval, že musí zůstávat na gauči a dívat se na zápasy ostatních. Ale všichni zůstávali a podporovali ostatní. Přitom klidně mohli zůstat na hotelu, ale oni si sami chtěli fandit spoluhráčům." 

Podle Federera je to důkaz, že Laver Cup může být novým a úspěšným fenoménem "Gratuluju Rogerovi a jeho týmu, byla to úžasná myšlenka, vzdát hold legendě a uspořádat tuto akci. Její budoucnost bude záležet na nové generaci, jestli budou hráči chtít bojovat podobně jako my, jen tak může Laver Cup dál fungovat," dodal na to konto Rafael Nadal. 

Hráči Evropy stihli v šatně oslavu s šampaňským, navzájem se v něm pořádně vykoupali a zvládli i rituál v podobě pití z trofeje pro vítěze. To ale bude z oslav triumfu nejspíš vše.

"Jestli to někoho zajímá, já jedu na turnaj do Číny," zavtipkoval na protahující se tiskové konferenci Alexander Zverev.

"Potřebujeme především sprchu, pak se v šatně ještě pobavíme co dál dnes večer, ale brzy se asi rozjedeme na Tour. Uvidíme," dodal s úsměvem na tváři Federer.

Příští rok se stěhuje Laver Cup do Chicaga a odehraje se od 21. do 23 září. "A bude to určitě opět úžasné. Doma bude výběr světa, tak doufám, že tam na nás budou milí," prohlásil Švýcar. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Není důvod k panice kvůli koronaviru, tvrdí ministr Vojtěch. Česko neplánuje testovat všechny Čechy vracející se z Itálie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) po schůzce Ústřední epidemiologické komise vyzval, aby lidé k nepropadali panice. "Všechny orgány veřejného zdraví jsou v pohotovosti a jsou připraveni jednat," ubezpečil Vojtěch.

Podle Vojtěcha jsou aktuálně tři problémové oblasti - Írán, Jižní Korea a Itálie.
"To jsou oblasti, kde dochází ke komunitní nákaze," popsal ministr Vojtěch.

Vojtěch připomněl, že se nadále se budou testovat na koronavirus pouze lidé s příznaky nemoci, kteří zároveň navštívili jednu z rizikových oblastí. "Nebudeme testovat každého, kdo se objevil v Itálii," řekl Vojtěch. Ministr zároveň vyzval občany vracející se ze zahraničí, aby v následujících 14 dnech sledovali svůj zdravotní stav.

Aktualizováno před 48 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Příčina neštěstí zatím není známa, úřady ale nevyloučily závadu na rozvodech elektřiny.

Požár ve čtvrti u hlavního nádraží si vyžádal životy tří mužů ve věku od 30 do 45 let a dvou žen, jedné 25leté a jedné asi 70leté. Podle regionálního listu DNA se podařilo hasičům z budovy dostat 23 lidí bez zranění. Většina z nich našla přístřeší v jedné ze školních tělocvičen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy