Fantastická Bouzková smetla další grandslamovou vítězku. V Torontu je ve čtvrtfinále

Aktualizováno 9. 8. 2019 8:46
Marie Bouzková prožívá na prestižním Rogers Cupu nejlepší chvíle kariéry. Česká tenistka v Torontu jde už do čtvrtfinále.
Marie Bouzková.
Marie Bouzková. | Foto: ČTK

Jelenu Ostapenkovou z Lotyšska porazila dvakrát 6:2 a její další soupeřkou bude Rumunka Simona Halepová. Japonka Naomi Ósakaová přehrála Polku Igu Šwiatekovou 7:6, 6:4 a dál bojuje s Karolínou Plíškovou o pozici světové jedničky.

Jednadvacetiletá Bouzková postoupila do turnaje z kvalifikace a zatím neztratila ani set. Lotyšské šampionce French Open z roku 2017 hned v úvodu dvakrát sebrala podání a ani ve druhém setu nezaváhala. Za osmdesát minut proměnila první mečbol a v žebříčku se posune minimálně o 25 míst na 66. příčku.

Bouzková, která před turnajem nevyhrála jediný ze sedmi zápasů proti hráčkám z první světové padesátky, si v Torontu připsala už druhé vítězství nad grandslamovou vítězkou. Ve druhém kole zdolala šampionku předloňského US Open Američanku Sloane Stephensovou, zatímco Ostapenková v roce 2017 triumfovala na Roland Garros.

Osmnáctiletá Polka Šwiateková v předchozím kole vyřadila Dánku Caroline Wozniackou a ani proti další bývalé světové jedničce nebyla bez šance. Vítězka loňské wimbledonské juniorky v prvním setu neproměnila setbol a prohrála ho až v tie-breaku.

Ósakaovou teď čeká Serena Williamsová, která vyřadila Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou, Plíšková bude mít mezi poslední osmičkou přece jen snadnější úkol, už dnes od 20:00 vyzve domácí Biancu Andreescuovou. Aby se česká hráčka znovu stala světovou jedničkou, musí postoupit do finále, případně v něm Ósakaovou porazit.

Ósakaová a Williamsová odehrají první vzájemný zápas od loňského finále US Open, ve kterém japonská tenistka připravila soupeřku o rekordní 24. grandslamový triumf. Šestatřicetiletá Američanka tehdy navíc neunesla průběh zápasu a za nadávky rozhodčímu a další výlevy vzteku dostala pokutu 17 tisíc dolarů.

Tenisový turnaj žen v Torontu (tvrdý povrch, dotace 2 830 000 dolarů):

Dvouhra - 3. kolo:

Bouzková (ČR) - Ostapenková (Lot.) 6:2, 6:2, Ósakaová (2-Jap.) - Šwiateková (Pol.) 7:6 (7:4), 6:4, S. Williamsová (8-USA) - Alexandrovová (Rus.) 7:5, 6:4, Halepová (4-Rum.) - Kuzněcovová (Rus.) 6:2, 6:1.

Čtyřhra - čtvrtfinále:

Grönefeldová, Schuursová (Něm./Niz.) - Melicharová, Peschkeová (7-USA/ČR) 6:2, 6:4.

před 13 minutami

Poslanci naléhali na Metnara, aby nechal ve funkci vojenského historika Stehlíka, ministr to zváží

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda Stehlíka, který by měl v armádě do konce roku skončit. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu nevyloučil revizi návrhu. Rozhodnout chce v brzy. Výbor mu doporučil, aby vedení odboru neměnil. Poslanci také nechtějí, aby ředitel odboru byl na rozdíl od současnosti civilista, s čímž zatím ministerstvo počítá.

Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej nechtělo prodloužit. Na jeho podporu vystoupilo v minulých dnech několik politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Metnar označil Stehlíka za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.