Darth Vader? Z Medveděva je miláček New Yorku. A jeho nevídaný úder obletěl svět

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 9. 2021 15:01
Pozice Daniila Medveděva se za dva roky snad nemohla proměnit víc. Z největšího padoucha světového tenisu je oblíbený hrdina rozdávající úsměvy a pozitivitu na všechny strany. Místo do uší se zařezávajícího pískotu a potupného bučení slyší ruský tenista na dvorcích v New Yorku ohlušující aplaus vestoje.
Ruský tenista Daniil Medveděv na tenisovém US Open. | Video: Asociated Press

Dva roky staré události z Flushing Meadows se zdají být dávnou historií. Tehdy si Medveděv neurvalým chováním proti sobě poštval takřka veškeré nestranné návštěvníky jeho duelů.

Během turnaje nashromáždil pokuty v celkové výši téměř půl milionu korun, divákům dokonce ukazoval prostředníček a přes pískot je v rozhovoru přímo na dvorci hecoval, že právě jejich nenávist jej žene kupředu.

Měl do značné míry pravdu, v New Yorku tehdy působivě dobyl své první grandslamové finále a v něm pět setů odolával favorizovanému Rafaelu Nadalovi.

Už po tehdejší epické bitvě bylo ve vzduchu cítit vzájemné odpuštění, američtí fanoušci nakonec ocenili jeho nevšední a především královsky zábavnou jízdu k životnímu úspěchu.

A letos? Drzý Rus je na americkém grandslamu miláčkem publika.

"Je pro mě opravdu speciální hrát znovu před vámi tady v New Yorku. To, co se tady dělo před dvěma lety, mám pořád v hlavě. Teď se jen snažím soustředit se na každý moment, zůstat sám sebou a nechat lidi, ať se sami rozhodnou," prohlásil Medveděv po středeční výhře nad Němcem Dominikem Koepferem.

Během duelu na stadionu Arthura Ashe nebylo o diváckém rozhodnutí pochyb. Medveděvovi se fandilo, po duelu tleskalo ve stoje, místní DJ jako by na znamení nového rusko-amerického přátelství zahrál píseň "We Are Family".

Zatímco titulky v září roku 2019 přinášely spojení jako "Ruský troll v New Yorku" nebo "Největší záporák světového tenisu", dnes se píše o přerodu z nenáviděného padoucha na oblíbence davu.

"Každý miluje, když se padouch, jako třeba Darth Vader z Hvězdných válek, promění v hrdinu. A publikum na US Open v tomhle není výjimkou," pomohl si New York Post přirovnáním ze slavné sci-fi série George Lucase.

Filmové asociace přitom byly na místě. Medveděv sám sebe označuje za cinefila a po výhře nad Koepferem se svěřil se svou láskou k zejména americkým snímkům.

"Miluju filmy. Někdy je to pro mě vyloženě relax, někdy mě něco zajímá, někdy se jimi vzdělávám. A můžu sledovat cokoli, každý žánr. Koukám na staré filmy, na klasiky, ale mám rád i novinky," prohlásil pětadvacetiletý rodák z Moskvy.

Prozradil, že se chystá číst životopis herce Matthew McConaugheyho a za svůj nejoblíbenější film označil Chyť mě, když to dokážeš od Stevena Spielberga.

"Viděl jsem to pětkrát nebo šestkrát. Ten film mě dokáže neskutečně zrelaxovat, cítím se při něm dobře. Leonardo Di Caprio a Tom Hanks jsou navíc jedni z nejlepších herců historie," dodal Medveděv.

Chyť mě, když to dokážeš, teď ve velké formě hrající Rus může vzkazovat svým soupeřům. Koepferovi ve druhém kole povolil jen sedm her, na dvorci se nezdržel ani dvě hodiny. Z celé řady skvěle provedených výměn vynikal neuvěřitelně trefený volej ve chvíli, kdy už Medveděv po nepovedeném zkrácení naznačoval, že přestává hrát. Soupeři se pak omlouval, nevídané zakončení ale obletělo svět.

Právě před dvěma lety přitom stejného soupeře musel udolávat v dlouhé, náročné bitvě. "Byl to kompletně jiný zápas než tehdy. Ale doufám, že pro mě bude znamenat stejný příběh. Nebo ještě lepší," potvrdil ambice poprat se v New Yorku o titul.

Světová dvojka má být hlavním vyzyvatelem Novaka Djokoviče, zřejmě nejvážnější překážkou, která může srbskému velikánovi zabránit v nejspíš definitivním výstupu na piedestal pro nejlepšího tenistu historie.

K případnému finálovému souboji chybí Medveděvovi ještě čtyři výhry. Jeho dalším soupeřem bude Španěl Pablo Andujar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy