Svět tenisu řeší pauzy na toaletu, Murrayho vztek nepřešel. Může za to Krejčíková?

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 9. 2021 13:12
Vzteklý výbuch Andyho Murrayho vůči Stefanu Tsitsipasovi a jeho nadprůměrně dlouhým přestávkám na toaletu rozpoutal vlnu reakcí. Ze zdánlivě banální věci je najednou hlavní téma úvodu grandslamového US Open. Svou roli v něm hraje i česká tenistka Barbora Krejčíková.
Rozčilený Andy Murray během utkání se Stefanem Tsitsipasem.
Rozčilený Andy Murray během utkání se Stefanem Tsitsipasem. | Foto: Reuters

Kdo si myslel, že Andy Murray do rána vychladne a bude své výpady vůči současné světové trojce s odstupem přece jen korigovat, pořádně se spletl. Stačilo otevřít Twitter zkušeného Brita a bylo jasno.

Frustrace, která z trojnásobného grandslamového šampiona čišela po epické pětisetové bitvě s jednou z největších hvězd současnosti, nikam nezmizela.

"Fakt dne. Stefanu Tsitsipasovi trvá návštěva toalety dvakrát tak dlouho, než trvala Jeffu Bezosovi cesta do vesmíru. Zajímavé," tweetoval čtyřiatřicetiletý tenista, který po sérii operací kyčle zaujímá až 112. místo světového žebříčku.

Většinové reakce jeho fanoušků ale Murrayho musely překvapit. Dominovalo obecné zklamání z toho, jak držitel prestižního titulu Sir nedokázal přijmout porážku.

Nehledě na to, že ani počty nebyly zrovna přesné. Celkový čas letu Bezose, majitele Amazonu a nejbohatšího muže planety, za Kármánovu hranici a zpět na zem činil přibližně deset minut. Dvě Tsitsipasovy přestávky trvaly sedm respektive osm minut.

Podle mnohých Murray chováním po zápase výrazně devalvoval svůj jinak obdivuhodný sportovní výkon.

Zatímco třiadvacetiletý Řek, prohrávající 1:2 na sety, v prvním kole newyorského grandslamu zachoval za všech okolností klid a soustředění, Murray důrazem na okolní vlivy uškodil především sám sobě.

Tsitsipas si po třetí sadě vyžádal pauzu na ošetření levé nohy a po čtvrtém setu se odebral do šaten, kde strávil asi osm minut.

"Ztratil můj respekt. Když hrajete takovýhle brutální zápas a na sedm, osm minut přestanete, vystydnete," stěžoval si Murray.

Místo sezení na místě a čekání se však mohl během pauzy sám aktivně udržovat v provozní teplotě, jak jej upozorňovali i fanoušci v diskusích.

"Nemůže být náhoda, že se to stává zrovna v těchhle chvílích. Je to zklamání, protože cítím, že to ovlivnilo výsledek. Neříkám, že bych ten zápas určitě vyhrál. Ale hru ty přestávky ovlivnily," uvedl Murray a volal po změně pravidel, jež momentálně přestávky nijak časově neomezují.

"Neporušil jsem žádná pravidla. Hraju podle nich a držím se toho, co je podle ATP v pořádku," tvrdil Tsitsipas a Murrayho vyzýval, aby si s ním případné spory vyřídil osobně, nikoli přes média a sítě. Marně.

Zastání však Murray přece jen našel a to u několika tenisových kolegů. Hlavní slovo si vzal Alexander Zverev, který si na Tsitsipasovy dlouhé prostoje stěžoval nedávno během semifinále turnaje v Cincinnati, dokonce jej nařkl z podvodu.

Podle něj totiž mají ještě jiný důvod, než je prosté vykonání potřeby nebo převlečení propoceného oblečení.

"Odešel na víc než deset minut. Jeho táta v hledišti celou dobu psal zprávy na telefonu. Když se Stefanos vrátil na kurt, jeho taktika se náhle kompletně změnila," všiml si Němec v Cincinnati a tak se nyní Murrayho zastal.

"Stefanos je světová trojka, jeden z nejlepších hráčů na světě, vynikající tenista. Něco takového nemá zapotřebí. Beru, že se tyhle věci dělají mezi juniory, na challengerech, futures, ale ne, když jste třetí na světě," uvedl Zverev.

S pochopením pro obě strany se do diskuse přihlásil Rakušan Dominic Thiem.

"Hlavně to byl úžasný zápas. Skvělý pro náš sport. A je taky fajn, že se čas od času věci takhle vyhrotí," prohlásil aktuálně zraněný úřadující šampion US Open pro Tennis Channel.

"Andymu naprosto rozumím, vychladnout a zase začít není ani trochu snadné. Na druhou stranu, speciálně ve vlhkých podmínkách, jaké panují v New Yorku, se člověk prostě musí jít dvakrát za zápas převléknout. Měl by ale existovat časový limit, maximálně pět minut," navrhl rakouský tenista.

S kauzou "Tsitsipasovy toalety" se v kuloárech spojilo také jméno Barbory Krejčíkové.

Česká hvězda často povolené přestávky využívá k nutnému osvěžení i k načerpání psychických sil. Odpůrci jakýchkoli zdržení na její poměrně dlouhé úniky do útrob stadionu upozorňovali zejména během jejího tažení za titulem na Roland Garros.

"Tsitsipas dostává sodu za osmiminutovou přestávku, když si Krejčíková v tichosti bere pravidelně více než deset minut," napsal na Twitter jeden z fanoušků, přičemž další s nadsázkou reagoval: "Tsitsipase můžete s Krejčíkovou srovnávat, až když vyhraje grandslam."

"Už to není nic vzácného. Hráči to začínají dělat běžně. Tsitsipas, Krejčíková, to jsou ti, kteří to úspěšně používají jako zbraň. Je to pobuřující a škodlivé," zněl další z ohlasů. 

Podle jiného je Krejčíková "dívka, která přišla odnikud a zahájila největší trend sezony". Na videu pak ukazuje, jak se česká tenistka během French Open vrací na kurt po jedenácti minutách.

Bývalá světová jednička Mats Wilander nevidí na pauzách nic špatného. "Všichni top hráči někdy ohýbají pravidla, ne nijak záměrně, ale starají se o svůj byznys, jsou naplno v zápase," prohlásil expert stanice Eurosport.

"Tsitsipas se strašlivě potil, takže si potřeboval vyměnit kraťasy, spodní prádlo, triko. Řekl bych, že to někdo zvládne za sedm minut, někdo potřebuje o něco víc času," prohlásil Wilander s tím, že si Murray mohl místo rozčilování během přestávky "raději zkusit pár servisů".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy