Českým tenistkám chybí duše šampionek, obula se expertka do Plíškové a spol.

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 9. 2020 6:01
Na US Open jich startovalo hned osm, polovina z nich byla nasazená, ale ani jedna z nich se nedostala do čtvrtfinále. Od českých tenistek si odborníci na americkém grandslamu slibovali víc. Za neúspěch prý může absence vítězné mentality.
Petra Kvitová a Karolína Plíšková před Fed Cupem se Švýcarskem
Petra Kvitová a Karolína Plíšková před Fed Cupem se Švýcarskem | Foto: Milan Kammermayer

Markéta Vondroušová a Karolína Plíšková odehrály jen dva zápasy, Petra Kvitová či Karolína Muchová to dotáhly do osmifinále. Čtveřice nasazených Češek na US Open dohrála. A pro mnohé je to překvapení, protože má český ženský tenis ve světě pořádný zvuk.

"Vezměte si, že Plíšková byla první nasazená, Kvitová s Muchovou v solidní formě. Čekala bych minimálně jednu ve čtvrtfinále, ne-li všechny," prohlásila expertka Eurosportu Barbara Schettová.

Plíšková skončila na raketě Francouzky Caroline Garciaové, přičemž neproměnila dva setboly. "Její konec byl asi největším překvapením. Jenže z minulosti víme, že zvládání tlaku na grandslamech není zrovna její silnou zbraní," uvedla bývalá rakouská tenistka.

Rodačka z Loun pak byla nepříjemná a podrážděná na některé novináře během tiskové konference. "Bylo na ní vidět, že je hodně zklamaná a frustrovaná z toho, jak hrála," všimla si Schettová.

To Kvitová zvládla ještě další dvě kola. Vypadla ale po čtyřech neproměněných mečbolech proti Američance Shelby Rogersové.

"Ten zápas jsem viděla a byla to snad nejbolestivější porážka ze všech. Je těžké se s ní vyrovnat, když máte tolik možností vyhrát, navíc když máte pověst téměř největší servismanky na okruhu," přidala expertka. 

Zároveň narážela na to, že Kvitové možná moc neprospěla tenisová bublina, ve které musely hráčky žít, aby neriskovaly nákazu koronavirem. 

"Možná to k tomu přispělo. Kolem vás se děje takových věcí, ale vy jste pořád v bublině. Snažila se, bojovala, ale nestačilo to," dodala Schettová.

Muchová podle ní ve čtvrtém kole zase doplatila na to, že Azarenková byla na turnaji neuvěřitelně rozjetá. "Viktorii bylo těžké zastavit. Pokud mohla s někým prohrát, byla to právě Azarenková," uvedla Schettová.

Češky se tentokrát mezi nejlepší osmičku neprobojovaly, za dva týdny je ale čeká reparát v podobě antukového Roland Garros.

"Pokud chcete na turnaji velké čtyřky uspět, musíte mít vítěznou mentalitu, duši šampionky a to u Češek nevidím. Nejsem si jistá, jestli přijely do New Yorku s tím, že jdou vyhrát. Minimálně Plíšková dorazila s pochybnostmi," myslí si někdejší světová sedmička.

To Mats Wilander se českých tenistek musel zastat, podle něj měly všechny tři zmiňované tenistky hlavně smůlu na soupeřky, které zrovna v ten den hrály skvěle.

"Dovedu si představit, jak zklamaní musí být čeští fanoušci, když mají tolik šikovných tenistek a nakonec žádná nedošla do čtvrtfinále. Věřím ale, že se to brzy některé z nich zase povede," chlácholil český tábor slavný Švéd.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy