Berdych smetl pochyby, Verdascova komedie ho nerozhodila. Pěst zatínala i Ester

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 1. 2019 13:07
Český tenista se po pauze zaviněné táhlými problémy se zády vrátil na kurty úspěšně. V Dauhá, kde startuje díky divoké kartě od pořadatelů, dokázal porazit dva kvalitní soupeře za sebou.
Tomáš Berdych na turnaji v Dauhá.
Tomáš Berdych na turnaji v Dauhá. | Foto: Reuters

Po osmifinálovém boji proti Fernandovi Verdascovi zatnul pěst a svůj zrak obrátil směrem k manželce. Ester Berdychová v hledišti předvedla stejné vítězné gesto a v jejích očích se jasně zračila obrovská hrdost.

Její partner právě postoupil do čtvrtfinále.

Úspěch, který byl pro Tomáše Berdycha v uplynulých deseti letech takřka samozřejmostí, je v tuhle chvíli přece jen o poznání lahodnější. Šest měsíců nejistoty je pryč.

Třiatřicetiletý tenista se přes výrazné pochyby o tom, zda mu zdravotní stav ještě dovolí prát se s nejtěžší tenisovou konkurencí, pustil do sezony ve velkém stylu.

"Musíme počítat s tím, že mu ze začátku určitě bude chybět zápasová praxe," varoval před pár dny v rozhovoru pro Aktuálně.cz hlavní trenér pražské Sparty Daniel Filjo. "Ale bezpochyby bude těžit ze svých zkušeností," dodal jedním dechem.

A přesně tak se stalo. Berdych se v Dauhá prezentuje jako zkušený mazák, stále schopný svou tvrdou hrou ublížit těm, kteří si na něj bezesporu velmi věřili. Zklamání z porážky musejí v těchto dnech kousat Němec Philipp Kohlschreiber i Španěl Fernando Verdasco.

S ním strávil Berdych na kurtu dvě a čtvrt hodiny, o svém triumfu rozhodl až v závěru napínavé třetí sady. "Excelentní boj od Tomáše Berdycha," napsal na Twitter známý tenisový expert Chris Goldsmith.

Nadšení nad nečekaně hladkým návratem projevují i další osobnosti, naopak žádné vzletné pocity nezažívá Verdasco, který se v duchu svých posledních eskapád opět na kurtu choval značně problematicky. Za stavu 0:2 ve třetím setu se nechal ošetřovat, pak skóre otočil, Berdycha se ale stejně snažil všemožně rozhodit a stáčet pozornost na zranění, ať už bylo reálné, či nikoli.

Zdálo se, že když se nedaří, stěžuje si Španěl na bolest, zatímco v další chvíli běhal po kurtu jako stoprocentně zdravý sportovec. Po mečbolu pak u sítě předvedl řekněme "pasivně agresivní" podání ruky.

Mečbol a radost Berdycha i jeho ženy:

To ale může být Berdychovi úplně jedno. Před turnajem v Dauhá někdejší čtvrtý hráč světa jasně demonstroval, že v úvodu sezony především potřebuje rychle nabrat potřebnou zápasovou praxi.

Hodit se jistě budou i nasbírané body, zvlášť když Čecha čeká v Melbourne na prvním grandslamu sezony těžký, až nemožný úkol: obhájit loňské čtvrtfinále.

Třetí vítězství v řadě může 71. hráč současného žebříčku připsat ve čtvrtek odpoledne středoevropského času. Jeho soupeřem o postup mezi čtyři nejlepší totiž nebude nasazená dvojka, Rakušan Dominic Thiem, ale jeho přemožitel, o poznání hratelnější Francouz Pierre-Hugues Herbert.

Souboj s hráčem, s nímž se Berdych dosud na okruhu nepotkal, bude dalším kvalitním testem. 

Zatímco vrchní polovina pavouka vypadá s Novakem Djokovičem a Stanem Wawrinkou velmi nabitě, ta spodní Berdychova se povážlivě otevírá. Pokud porazí Herberta, vyzve dvojnásobný šampion Davisova poháru vítěze zápasu mezi Italem Cecchinatem a Srbem Lajovičem. 

Finále v Dauhá třeba proti současnému králi Djokovičovi by pro Berdycha znamenalo na úvod specifické sezony fantastický počin.

Naštvaný Fernando Verdasco:

 

Právě se děje

Další zprávy