Oběť vlastního úspěchu. Na konci sezony jsem byla na dně, přiznala Kvitová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 1. 2019 7:36
Když zvedala stříbrnou mísu pro vítězku a pózovala fotografům, byla viditelně unavená, ale rozzářená a šťastná. Na kalendáři svítil čtyřiadvacátý červen a Petra Kvitová na oblíbené trávě v Birminghamu zapsala pátý turnajový triumf sezony. Tenisoví odborníci ji rázem pasovali do role hlavní favoritky Wimbledonu. Jenže česká hvězda ve druhé polovině roku přestala zářit, vyhrála dohromady jen deset zápasů a poslední týdny sezony promarodila. Teď rodačka z Bílovce ví, že pro letošní sezonu musí výrazně upravit program.
Petra Kvitová
Petra Kvitová | Foto: Milan Kammermayer

Loni to byla jízda. Po rozpačitém startu v Austrálii se Kvitová nadechla k famózním výkonům. Kralovala v Petrohradu, v Dauhá, Praze, Madridu i Birminghamu. Na všech površích, v hale i venku. S trenérem Jiřím Vaňkem před novináři vtipkovali, že osmadvacetiletá tenistka zvládne i padesát vítězství za sezonu. Však taky v červnu byla už na čísle 37.

Jenže pak přišel zásek. S All England Clubem se loučila překvapivě v prvním kole a kromě semifinále v Cincinnati nic většího neuhrála.

"Byla jsem psychicky i fyzicky na dně, úplně vyčerpaná. Ne, že bych ztratila motivaci, ale při důležitých míčích jsem vůbec nebyla hlavou na kurtu, nedokázala jsem se soustředit," přiznala Kvitová tento týden na turnaji v Brisbane.

Největší krizí si prý prošla na asijském turné a Turnaji mistryň, unavené tělo se nedokázalo bránit bakteriím a virům, a tak v závěru sezony i dlouhé týdny marodila.

"Byla jsem unavená, zhubla jsem a necítila jsem se dobře. Když se chcete prát s těmi nejlepšími, potřebujete ze sebe vydat to nejlepší, a to jsem nemohla," přiznala dvojnásobná wimbledonská vítězka.

Kvůli nemoci se nezapojila ani do domácího fedcupového finále proti Američankám a krajankám fandila z lavičky.

"Dva týdny jsem pak nesáhla na raketu a léčila se. Tři dny jsem byla na Slovensku a pak jsem odletěla do Dubaje, kde mi hodně pomohlo teplé klima, pak jsem konečně začala přípravu. Teď se cítím zdravá a odpočatá," usmívala se Kvitová ještě před tím, než v Brisbane prohrála osmifinále s Estonkou Anett Kontaveitovou.

Loni v součtu i s reprezentací odehrála 23 akcí a teď ví, že pro letošek musí program ztenčit. 

"Před pár lety to bylo o něčem jiném, mé tělo bylo mladší. Ale loňská sezona mi ukázala, že tuhle porci už nezvládne. Nejspíš budu potřebovat víc prostoru mezi turnaji," uvedla.

Před prvním grandslamem se ale ještě rozhodla nešetřit a přijala divokou kartu na podnik v Sydney. Chce být před Melbourne pořádně rozehraná a v Brisbane odehrála jen dvě utkání.

"Ono je to těžké plánovat, když nevíte, jak se vám bude na turnajích dařit. Jestli prohrajete v prvním kole, nebo celý turnaj vyhrajete. Každopádně platí, že chci hrát méně turnajů než loni," dodala. 

Cíl je jasný. Vyladit formu a psychické rozpoložení na první turnaj velké čtyřky, na kterých se jí v minulé sezoně vůbec nedařilo. "V tréninku se nikdy nepřipravíte na ty nervy, které pak máte během utkání. Na to potřebujete hrát," ví Kvitová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy