Saúdové fascinují svět monstrózním stadionem, dělá reklamu kontroverznímu království

Radek Vičík Radek Vičík
21. 11. 2024 6:38
Hlediště připravované monstrózní stavby, připomínající svým tvarem klíčící semínka, pojme 92 tisíc diváků.

Saúdská Arábie oficiálně představila plány na výstavbu Stadionu krále Salmána, který by se měl stát jedním z největších a nejmodernějších sportovních kolbišť na světě.

S kapacitou přes 92 tisíc míst má být vlajkovou lodí tamního fotbalu a klíčovým prvkem při pořádání mistrovství světa ve fotbale 2034, jehož pořadatelství již země získala.

Tento projekt však není jen o sportu - je součástí rozsáhlého plánu modernizace země, známého jako Vize 2030, který má proměnit Saúdskou Arábii ve světové centrum turistiky, inovací a kultury.

Návrh stadionu pochází z dílny renomovaného studia Populous, které stojí za slavnými projekty, jako jsou Wembley či stadion v katarském Losailu.

Design je inspirován přírodními prvky Saúdské Arábie, zejména motivem klíčícího semínka, které proráží zem a symbolizuje růst a přeměnu.

Stadion bude vybaven špičkovým zázemím, včetně královské lóže, a více než 2500 VIP místy, zahradami, komerčními prostory a panoramatickými stezkami na střeše. Z nich se nabídnou výhledy na blízký Královský park Sultána Abdul Azíze.

Vedle stadionu vznikne celý sportovní komplex včetně atletického stadionu, olympijského bazénu a tréninkových hřišť.

Za leskem ambiciózních plánů se však skrývají i stíny kontroverzí. Saúdská Arábie čelí opakované kritice kvůli pracovním podmínkám na velkých stavebních projektech, včetně těch spojených se sportem.

Podobné problémy byly zdokumentovány i v sousedním Kataru během příprav na mistrovství světa ve fotbale 2022. Investigativní novináři odhalili, že tisíce zahraničních dělníků pracovaly v nevyhovujících podmínkách, což vedlo k mnoha úmrtím a zraněním.

Saúdská vláda tvrdí, že podniká kroky ke zlepšení, avšak organizace na ochranu lidských práv, jako Human Rights Watch, varují, že změny probíhají příliš pomalu.

Stadion krále Salmána má posílit image země na globální scéně. Vize 2030 je rozsáhlý projekt, který má za cíl diverzifikovat ekonomiku, snížit závislost na ropě a otevřít zemi turistům.

Součástí této strategie je i snaha přitáhnout velké mezinárodní akce, jako je právě mistrovství světa ve fotbale.

Zatímco odvážné investice a snaha o modernizaci si zaslouží pozitivní hodnocení, kritici poukazují na to, že Saúdská Arábie využívá sport jako nástroj ke zlepšení svého obrazu, aniž by řešila hlubší politické problémy.

Mezi ně patří otázky lidských práv, pracovních podmínek nebo omezené svobody projevu.

Stadion krále Salmána je tak už nyní symbolem kontrastů. Na jedné straně ukazuje odhodlání Saúdské Arábie stát se lídrem v oblasti světového sportu a moderní infrastruktury, na druhé straně vyvolává otázky ohledně etiky a dlouhodobé udržitelnosti těchto ambicí.

Úspěch tohoto projektu bude záviset nejen na architektonické dokonalosti, ale také na tom, zda země dokáže sladit své ambice s mezinárodními standardy lidských práv a pracovních podmínek.

Saúdská Arábie však jasně ukazuje, že chce být globálním hráčem - a Stadion krále Salmána je jen jedním z mnoha kroků na této cestě.

 

Právě se děje

Další zprávy